Green Houses

By: Charlotte, Ellis, and Tanya

Part A; Ellis

A- We would need to change. We would get science classes to come out and learn about the plants and the cycle. But we could get a club for planting and management. We would be using it at school to grow food for our cafeteria so they would sell more fruits and vegetables. We would grow green beans, carrots, lettuce, tomatoes, red bell pepper, cucumbers.

Part C; Ellis

The average is for a 8’ x 20’ is $2,418. We spent $150,000 per year for vegetables. We would be saving 147,582. We will raise money by starting a bake sale.