מבט אל תוך הגוף

מגישות: אביטל ושרה

לשם מה צריך לאכול?

חלק מחיינו אנו מקדישים לענייני מזון. החקלאים מגדלים את המזון (צמחים כגון: תירס וחיטה או בעלי חיים, כגון: תנגולות ופרות) מפעלים רבים עוסקים בעיבוד המזון (טחינה ייבוש, הקפאה, שימורים, אפיה ועוד.) חברות גדולות מפיצות את המזון לחנויות ולשווקים.

דיאגרמת המזון

1.מקבוצת הירקות- לבחור ירקות מכל קבוצות הצבעים.

2. מקבוצת הדגנים- כדאי להעדיף דגנים מלאים.

3. מקבוצת החלב והגבינה- בחרו ביוגורטים, חלב, גבינות, גבינות דלות שומן וסוכר.

4. מקבוצת הבשר- בחרו חלקי בשר רזים, עדיף לצרוך יותר קטניות דגים ואגוזים.

5. מקבוצת השמנים- העדיפו שמנים בעלי תכולת שומן רווי ושומן טרנס נמוכה

6. הקפידו על פעילות גופנית קבועה 30 דקות, לפחות 4 פעמים בשבוע.

תפקיד המזון בגופינו

גופם של היצורים החיים פועל ללא הפסקה . פעולות חיים שונות כמו , למשל , פעולת הנשימה , זרימת הדם ועוד מתרחשות כל הזמן . בתקופת הגדילה גדל גם מספר התאים בגוף , האיברים משתנים , פציעות מגלידות , תאי העור ותאי הדם מתחדשים ועוד . לביצוע כל הפעולות האלה זקוק הגוף למזון שממנו מפיקים " אנרגיה" ו " חומרי בנייה . " האנרגיה שמופקת מהמזון מאפשרת לגוף לבצע את פעולות החיים . בזכות האנרגיה אנחנו יכולים לנוע , לנשום , לעכל מזון , להגיב לסביבה , לבנות את הגוף , ובעצם - לעשות את כל הפעולות שהגוף מבצע כל הזמן , ללא הפסקה . תהליך הפקת האנרגיה מתרחש בגופנו בכל אחד מתאי הגוף שלנו . בתהליך זה משתתפים המזון שנקלט ופורק על ידי מערכת העיכול והחמצן שנקלט על ידי מערכת הנשימה . המזון והחמצן מגיעים לכל תא ותא בגוף עם נוזל הדם . המזון מכיל חומרי בנייה שמשמשים לבניית תאי הגוף - כך אנחנו גדלים . תינוקות , ילדים ובני נוער גדלים כל הזמן . כשאנחנו גדלים , הגוף בונה תאים חדשים - לבנייה של תאים חדשים דרוש מזון . אצל אנשים מבוגרים שאינם גדלים עוד , חומרי המזון נחוצים כדי " לתחזק" את הגוף , לבנות מחדש רקמה שנפגעה כתוצאה מפציעה ולחדש חומרים ותאים , כמו תאי עור ותאי דם . כאשר אדם אוכל מזון בכמות העולה על הצורך שלו באנרגיה או בחומרי בנייה , עודף המזון מצטבר ונאגר בגוף בצורת שומן - כך משמינים . כאשר אדם אוכל בכמות פחותה מהצורך שלו באנרגיה , גופו מתחיל לפרק את השומן כדי להפיק ממנו אנרגיה - כך מרזים .

מהן קבוצות המזון?

קבוצת המזון

מקובל לחלק את סוגי המזון לחמש קבוצות לפי רכיב המזון שנמצא בכל קבוצה בכמות גדולה . רכיבי המזון הם : פחמימות , חלבונים , שומנים , ויטמינים , מינרלים ומים - כל אחד מהם חיוני לגוף . ארוחה מאוזנת כוללת את כל רכיבי המזון בכמות המתאימה .

קבוצת הלחם ומוצריו.

לקבוצת הלחם שייכים מזונות עשירים בפחמימות . הפחמימות מספקות אנרגיה לגוף . בקבוצה זו נמצאים מזונות כמו אורז , חיטה , תירס , תפוחי אדמה ובטטה . נוהגים לחלק את סוגי המזון הללו לשתי קבוצות : הקבוצה ה"בריאה" - לחם מחיטה מלאה , אורז מלא ; והקבוצה ה"פחות בריאה" - לחם רגיל , פסטה רגילה ותפוחי אדמה . בחיטה מלאה ובאורז מלא הגרגרים אינם מקולפים ולכן הם מכילים גם ויטמינים ומינרלים וגם סיבים הטובים לבריאות . מקבוצת הלחם ומוצריו מהקבוצה " הבריאה" מומלץ לאכול בכל ארוחה .

קבוצת הירקות והפרות.

לקבוצה זו שייכים הירקות והפרות . הם עשירים בוויטמינים , במינרלים ובסיבים .

מומלץ להרבות באכילת ירקות טריים - עגבניות , מלפפונים , פלפלים , בצל וחסה . מידי פעם חשוב לאכול גם גזר או כרוב . גם ירקות מבושלים , כגון ברוקולי , כרובית , סלק וקישואים הם בריאים . מומלץ לאכול לא יותר מ3-2– פרות ליום , בגלל שהם מכילים סוכר .

שימו לב!!!!!!!

ויטמינים ומינרלים חיוניים לקיום תהליכים שונים בגוף . למשל , סידן ( מינרל ) וויטמין d משתתפים בבניית העצמות , ויטמין a משתתף בתהליך הראייה וויטמין C מסייע למנוע מחלות .

!!!!

קבוצת הבשר ותחליפיו.

לקבוצת הבשר ותחליפיו שייכים מזונות העשירים בחלבונים . חלבונים משמשים לבניית התאים בגופנו ( תאי השריר , למשל . ( לקבוצת המזון הזו שייכים סוגי מזון שמקורם בבעלי חיים וסוגי מזון שמקורם בצמחים . בשר ( בקר , צאן , עוף , דגים , ( חלב ומוצרי חלב ( גבינה , יוגורט ) וגם ביצים הם דוגמאות לסוגי מזון עשירים בחלבונים שמקורם בבעלי חיים . זרעים של קטניות ( חומוס , עדשים , שעועית , אפונה , סויה ) הם דוגמאות למזונות עשירים בחלבונים שמקורם בצמחים . גם בקבוצת מזון זו יש סוגי מזון בריאים יותר ובריאים פחות . למשל , בשר בקר ( בשר אדום ) נחשב בריא פחות , כי הוא מכיל הרבה שומן . לכן , ממליצים להמעיט באכילה של בשר בקר ולהעדיף בשר בקר רזה , עוף או דגים . קטניות הן מקור בריא לחלבונים ומומלץ לשלבן בתפריט לעתים קרובות.

שימו לב!!!!!!!!!!!!!!

קבוצה זו כוללת שני מינרלים חשובים : ברזל הוא מינרל . הברזל משתתף בהובלת החמצן לכל תאי הגוף . בשר מכיל ברזל , בעיקר בשר אדום ואיברים פנימיים , כמו כבד . בשר בקר רזה מומלץ לאכילה לאנשים שסובלים מחוסר ברזל . סידן הוא מינרל . הסידן הוא חומר שבונה את העצמות בגוף . הסידן משתתף גם בפעולות אחרות המתרחשות בגוף . חלב ומוצרי חלב מכילים סידן .

קבוצת השמנים והשומנים.

קבוצת השמנים והשומנים שומנים הם קבוצת חומרים חשובה לתפקוד תקין של הגוף ולבניית הגוף . השומנים מתחלקים לשתי קבוצות , השומנים והשמנים . מקור השומנים הוא בעיקר בבעלי חיים - בשר , גבינה , חמאה וביצים מכילים שומנים . השומנים נמצאים בדרך כלל במצב מוצק בטמפרטורת החדר . שמן ים מקורם בצמחים . גרגרי תירס , זיתים , אבוקדו , אגוזי פקאן - כולם מכילים שמנים . השמנים נמצאים בדרך כלל במצב נוזל בטמפרטורת החדר . השמנים נחשבים לבריאים יותר מהשומנים ולכן ממליצים להעדיף שמן שמקורו בצמחים על שומן שמקורו בבעלי חיים . המרגרינה היא שומן מוצק , למרות שמקורה בצמחים , והיא אינה מומלצת למאכל . גם שמנים שמטגנים בהם מאבדים את יתרונם הבריאותי .

קבוצת הממתקים.

בקבוצה זו נכללים סוכריות , עוגות ומשקאות ממותקים . קבוצה זו עשירה בסוכרים . סוגי המזון והמשקאות השייכים לקבוצה זו אינם חיוניים לגוף . קבוצה זו אינה תורמת לבניית הגוף ויכולה אף להזיק לשיניים למשל . מומלץ להמעיט באכילתה.

אנשים צמחוניים.

צמחונים הם אנשים שלא אוכלים בשר . הם אוכלים מזון שמקורו בצמחים ומקצתם אוכלים גם ביצים , חלב ומוצרי חלב על אף שמקורם בבעלי חיים . כדי לשמור על בריאותם חשוב שיאכלו תחליפי בשר המכילים חלבונים וברזל . חלבונים וברזל יש בקטניות ( שעועית , חומוס , סויה , אפונה , ( שקדים , אגוזים , גרעינים וירקות ירוקים כהים . נוסף לכך הם צריכים לספק לגופם את ויטמין B 12 שנמצא בבשר , בביצים ובחלב.

הרגלי תזונה מקדמי בריאות.

כדי שגופנו יפעל כראוי חשוב לספק לו את החומרים הדרושים . חשוב לכלול בתפריט סוגי מזון מכל קבוצות המזון . כך נוכל לספק לגוף חלבונים , פחמימות , שומנים , ויטמינים ומינרלים . כמובן שאין לשכוח לספק לגוף גם מים . תפריט שכולל סוגי מזון מכל קבוצות המזון נקרא תפריט מאוזן . אכילת תפריט מאוזן עוזרת לגוף לפעול טוב יותר ולהרגיש טוב יותר . אבל לא די שהתפריט יהיה מאוזן , חשוב לדאוג שהתפריט יכיל את סוגי המזון הבריאים המומלצים בכל קבוצת מזון . למשל , מקבוצת השומנים והשמנים רצוי להעדיף שמן מן הצמחים , ומקבוצת הלחם ומוצריו רצוי לאכול דגנים מלאים , כמו חיטה מלאה ואורז מלא.

פירמידת המזון.

אחת הדרכים לתאר את ההמלצות התזונתיות היא באמצעות תרשים פירמידה . בשנת 2005 פרסם משרד החקלאות האמריקאי את " פירמידת המזון שלי" ( ראו תרשים . ( הפירמידה נועדה לתת המלצות כלליות " מה לאכול " ? ו"כמה לאכול . " ? על כל אחד ואחת לבנות את הפירמידה המתאימה לו בהתאם לפעילות הגופנית שמבצעים , ובמצבים מסוימים גם על פי שיקולים בריאותיים–רפואיים.

מזון הולך לעיבוד.

אפשר למיין את סוגי המזון שאנו אוכלים על פי מזון טבעי או מזון מעובד . מזון טבעי הוא מזון שאין בו תוספת של חומרים ושלא עבר עיבוד ( שינוי ) על ידי האדם ( למשל , ריסוק , בישול . ( פרות וירקות שלמים ודבש הם דוגמאות למזון טבעי . מזון מעובד הוא מוצר מזון שהתקבל כתוצאה מתהליכי עיבוד ( למשל חיתוך , אפייה , הוספת חומרי צבע . ( לחם , מיצים , פסטה וחטיפים הם דוגמאות למזון מעובד.

שיטות לעיבוד מזון.

בני האדם פיתחו שיטות לעיבוד מזון במטרה לספק צרכים שונים . שיטות עיבוד המזון נועדו להשיג מטרות רבות : להגדיל את ההנאה שבאכילת מזון . לשפר את הטעם , הריח והמראה של המזון . לקצר את זמן ההכנה של סוגי מזון שונים . להגדיל את מגוון סוגי המזון . למנוע קלקול מזון ולהאריך את משך השימוש בו . להגדיל את הזמינות של המזון ללא תלות במקום או בעונה.

ובנוסף לשיטת עיבוד המזון.

תהליך עיבוד המזון יכול לשנות את תכונות המזון : את הצורה , את הצבע , את הטעם , את הריח , את המרקם , את העמידות שלו לחיידקים ופטריות ועוד . עם זאת חשוב לקחת בחשבון שחלק משיטות העיבוד הורסות חלק מרכיבי המזון שנמצאים במזון . למשל , טמפרטורה גבוהה הורסת את רוב הוויטמינים הנמצאים במזון .

מזון הולך לעיכול.

רכיבי המזון ( פחמימות , חלבונים , שומנים , ויטמינים , מינרלים ומים ) שנמצאים במזון צריכים להגיע לכל תאי הגוף . כיצד זה קורה ? כדי שרכיבי המזון יוכלו להיקלט בתאי הגוף , הם חייבים להתפרק לחלקיקים קטנים מאוד . לפעולה של פירוק המזון קוראים עיכול . כדי שהמזון המפורק יגיע לכל תאי הגוף הוא חייב להיספג אל תוך כלי הדם . לפעולה זו קוראים ספיגת המזון . פירוק המזון לחלקיקים קטנים מאוד וספיגת המזון המפורק אל תוך הדם מתרחשים במערכת העיכול . מערכת העיכול בנויה מצינור ארוך ומפותל הנקרא צינור העיכול ומבלוטות עיכול הקשורות אליו.

תמונות!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!