פירות הדרים

סיכום השליש הראשון

הורים יקרים,

יצאנו לחופשת חנוכה , באוירת חג נעימה.

תלמידי שכבות יא ויב קיימו טקס הדלקת נרות חגיגי .תודה ליהודה על היוזמה והביצוע ,לאורי ולעינת. לאחר הטקס צפו בהצגה בנושא " זכויות האדם" 'לרעך כמוך' הצגה שעוסקת בנושא דעות קדומות, גזענות ואלימות בחברה הישראלית.ההצגה הוזמנה במסגרת העיסוק שלנו ביום זכיות האדם הבינלאומי. הדלקנו שמונה נרות, עליהם ברכו נציגי כל הבאים בשערינו, הורים תלמידים ומורים.גם הדלקת הנרות קושרה לזכויות האדם.

קבוצת הרובוטיקה ארגנה והפעילה "פסטיבל רובוטיקה" .

חדר המורים חגג אף הוא. הדלקנו נרות ,ציינו את יום המורה והתכבדנו בעוגות מעשה ידי המורות.

הסתיים השליש הראשון ,קצרה היריעה מלספר על הפעילות הרבות במהלכו .

החל ב"מסע לפולין" וכל ההכנה אליו שהובילו דונה ועמית. דרך הטיולים השנתיים בשכבות י"א וי"ב. סיור " צדק חברתי " בשכבת י"א.בוקר בוגרים, מרוץ 120, יום הזיכרון לרצח יצחק רבין- דיוני הדילמה והטקס שהכינה מגמת תאטרון שכבת יוד בהנחיית סיון לנדסמן ,ערב גבורה לקראת חנוכה לשכבת יוד ועוד.. . לצד זה פעילויות המגמות השונות . צהרי ספרות, צהרי מגמת מדה"ח וגם ערב, צהרי מגמת סייבר לקראת חנוכה וגם ביוטכנולוגיה..סיורים של מגמת היסטוריה , ביולוגיה, ביוטכנולוגיה . סמינר תאטרון ומוזיקה.הרצאות וסדנאות במגוון תחומים ובפרט בנושא מניעת שימוש בסמים ואלכוהול .גם נבחרת הספורט של ביה"ס עשתה חיל בתחומים שונים. תודה לעינת ולאיציק על הובלת הנבחרות.

בפלייר תמונות ומידע על חלק מהפעילויות.

מאחלת לכולנו חופשה נעימה ןחג אורים שמח

עירית

טיול שנתי י"ב דונה מספרת

טיול שנתי שכבת י"ב- הרי אילת

שכבת י"ב הצליחה לצאת השנה לטיול השנתי בדיוק במועד שנקבע!

הטיול השנתי האחרון התנהל על מי מנוחות בסך הכול. מזג האוויר ותנאי השטח הלא פשוטים בהרי אילת לא פגמו במצב הרוח הטוב של התלמידים ושל הצוות המחנכים והמלווים.

ביום הראשון טיפסנו על הר אמיר והתרשמנו מיופיו של המדבר, שהוא הכול, חוץ מחד-גוני. בערב נהנינו- תלמידים ומורים – ממסיבת קריוקי בעברית באווירה נעימה ומחממת לב, למרות הקור המקפיא.

את הבוקר השני פתחנו בגשם (במיוחד בשבילנו), שגרם לשינוי המסלול, וכך הרווחנו את פארק תמנע המהם ביופיו. תוכנית הערב כללה "על האש" ומסיבת ריקודים בחוף אקווה ביץ. כישרונות ריקוד חדשים התגלו בקרב הצוות...

היום השלישי נפתח בטיפוס על הר צפחות, שמפסגתו נוף יפהפה של אילת והים האדום. תמונות למזכרת, ויציאה לכיוון הבית. בדרך עצרנו לפלאפל בדימונה. היה מעולה. חזרנו עייפים אך מרוצים.

תודות מכל על לב לצוות המדהים שליווה את הטיול: בוריס, יהודה, דבי ונעמי יחד עם צוות י"ב , טלי מנקין, טלי דרג'י, איריס, ברוך, טל, גל, ורד והילה. איחולי מזל טוב ללימור שלנו שנשארה בבית לחגוג לבנה בר מצווה!

המסע של שכבת י"א / דורית מספרת

זה היה מסע עם קסם רוחני,משולב במעגלי שיח במדבר יהודה.התלמידים אמרו שזה היה טיול עם הרבה קסם, מרתק, מעניין. מסע כזה עוד לא היה להם. אז מה צריך עוד?

יצאנו למרות השביתה ועם תחזית שלא בישרה טובות - גשם, רוחות אובך ומה לא.....אבל היינו במדבר יהודה במזג אויר מושלם, נעים ולא חם. השמיים היו בעדנו ואף טיפה לא ירדה. היינו צוות גדול של מדריכים, מחנכות ומלווים שלווה את השכבה שהתנהגה למופת, אוירה נעימה ושקטה. הכול היה בעדנו.

ביום הראשון התפרסנו בנחל פרס ומעגלי השיח עסקו בפעילות על עצמי, הכרות מחודשת עם עצמך כמו תרגיל הבדד המפורסם.בלילה ישנו באכסנייה מקסימה הבנויה כמצודה, אנא מצדה בשיפוליה המזרחיים של המצדה. לאחר ארוחת הערב, הכיתות היו במעגל מסכם, שלא תמיד היה קל. במעגלי שיח נאמרים דברים רבים המשקפים הלך רוח של תלמידים שזימנו גם עימותים וכעסים.בערב התלמידים התפרסו באזורים שונים באכסניה, בגינה, במפלסים השונים למעגלי נגינה ופעילויות שיזמו בעצמם. יחסית נרדמו מהר לשמחת כל הצוות.

ביום השני –נתיב ההליכה נחל רום יזרח במדבר יהודה שם תלמידים עסקו במעגלי השיח בנושא הקבוצה והדינמיקה בכיתה שלהם. זו חוויה לראות אותם מדברים על עצמם, על האחרים ומעלים תובנות. זה מעגלי מודעות עצמית וצמיחה. בערב הגענו לחאן השיירות וזכינו לאירוח בדווי ולאוהלים.

ביום השלישי- בסימן עם הפנים לקהילה בדימונה, חלק מהכיתות היו בהתנדבויות הכיתות האחרות זכו להרצאה של הרב אלקנה שרלו בבית התמחוי "מאיר פנים" שהייתה מפתיעה ומעניינת. לאחר מכן חלק מהכיתות שחקו במשחק נווט בדימונה, פגישה עם אנשי המקום. בסיכום מעגלי השיח שהיו מאד משמעותיים לאחר 3 ימים של תהליכי מודעות אישיים וכיתתיים .לקראת סיום הטיול כבר החל קור ורוח והגשם כבר ליווה אותנו בנסיעה הביתה.

כמובן שצריך לומר הרבה תודות לליטל היועצת שלנו שלוותה את כולם, ארגנה החדרים ונתנה כתף ומשענת וצעדה כאיילה. למחנכות שעזרו תרומה משמעותית בארגון, בלווי התל' במסלולים ובתהליכים הקבוצתיים, שהיו בקשר מתמיד עם המדריכים לכוונם, ובמה לא... רינת, אתי, קרן, רחל, ענת ב, אילנה ג, אריאלה, עינת ודורית מ. וכמובן למורים שלוו אותנו בכל, עזרו בכל, והם כבר חלק מצוות י"א: אבי שהיה אחראי הטיול במסלולים, רונית, הדס ואחרונה חביבה ורד. נתראה בשנה הבאה,

באהבה דורית ג.

ערב גבורה שכבת יוד


ביום חמישי, 22/12/16, התכנסו תלמידי שכבת י' בבית הספר לערב גבורה כמיטב המסורת בתיכון "הדרים". בערב זה פגשו התלמידים שישה אנשים אשר חוו אירוע אישי מטלטל באופן קיצוני וטראומתי, ומתוך הקושי העצום שיקמו את עצמם ואת חייהם. בערב זה שיתפו הגיבורים את התלמידים בסיפוריהם האישיים והצליחו לרתק ולרגש אותם. בין הגיבורים היו אהרון קרוב אשר נפצע אנושות במבצע "צוק איתן" יום לאחר חתונתו. אהרון הצליח להשתקם ואף להביא לעולם ילדה. בנוסף פגשו התלמידים את צביה ריבן אשר איבדה את בנה היחיד באסון הכרמל והפכה לאם לתאומות בפעם השנייה בגיל 55.

בחלקו השני של הערב כל כיתה התכנסה בחדר הכיתה להדלקת נרות כיתתית ולפעילות מגבשת בסימן חג החנוכה. לסיום התכבדו התלמידים בסופגניות.

מחנה תאטרון - ארז גוטליב

בתחילת חודש נובמבר יצאנו כמידי שנה לסמינר תיאטרון במרכז ימי קיסריה.

היום הראשון הוקדש לנושא "התלמיד כיוצר". המגמה חולקה לשלוש קבוצות מעורבות ( י', י"א וי"ב) . כל קבוצה נפגשה עם יוצרת ועבדה אתה במשך כל היום. אחה"צ התכנסנו וצפינו בתוצרים של כל קבוצה. בערב י"ב הכינו ערב חברתי ובחצות הלכנו לישון. אשכרה. ילדים טובים...

ביום השני, שהתמקד בסדנאות פיזיות, הקבוצות התנסו באקרובטיקה, ליצנות וקרבות במה.

היה פשוט תענוג. י"א וי"ב קבלו מאוד יפה את השכבה הצעירה. היודים נכנסו מהר מאוד לעניינים, השתתפו ונהנו.

כתבה תלמידת י' של המגמה

השנה הראשונה שלנו במגמה נפתחה יחד עם הסמינר, ממש קצת אחרי שהבנו לאן הגענו. זה היה הזמן הטוב ביותר לקיים את הסמינר! שובצנו לקבוצות ונשארנו עם כמה חברים בודדים, לאט לאט הכרנו את השכבות שמעלינו, גילנו שהם נערים מקסימים ומוכשרים והתגבשנו ממש ללא בעיה. קיבלו אותנו ממש באהבה ובשמחה!

הסדנאות עזרו לנו לחשוב וליצור תהליכים חדשים. כאשר הייתי בקבוצה של יעל ציטרון, הרגשתי איך אנחנו מבטאים את עצמנו ללא מילים. וכאשר ראיתי את המופעים של הקבוצות האחרות הפקנו גם משם רעיונות על איך אנו מפתיעים את הקהל ואיך גורמים לו להרגיש יחד איתנו את הסיטואציה.

בסדנאות האקרובטיקה, הליצנות וקרבות הבמה, למדנו טיפים שיעזרו לנו מאוד בתור שחקים ושחקניות שרוצים/ות ליצור ועד היום אנחנו לא מפסיקים להשתמש בטיפים אלו.

במהלך כל הסמינר התחלנו להעלות שאלות כמו: מי אני כשחקנית ?, מה זה באמת תאטרון ואיך אני עושה תאטרון? אין ספק שהסמינר עזר לנו "להתפקס" על ההפקה הראשונה שתהיה לנו ועל מהלך השנה.

בוריס שלנו-זכה בפרס המורה מצטיין בפיזיקה מטעם מכון וייצמן וקרן דה שליט .

קרן עמוס דה-שליט ומכון ויצמן למדע מעניקה פרס שנתי מטעם הקרן למורה מצטיין לפיזיקה . מטרת הפרס היא להביע הערכה ולעודד מורים אשר בעבודתם תרמו ותורמים להוראת הפיזיקה בארץ.
מלאכת המיון והבחירה מתבצעת על-ידי ועדה בה משתתפים: נציגים של המחלקות לפיזיקה ולהוראת המדעים במכון ויצמן למדע, נציג הפיקוח על הוראת הפיזיקה ומורים. הועדה מתייחסת בעיקר לנושאים הבאים: תרומה והישגים מיוחדים בהוראה, קירוב התלמידים ללימודי הפיזיקה, פיתוח ושימוש בשיטות הוראה חדשניות, קידום המעבדה, עידוד פרויקטים מיוחדים, עזרה והדרכה למורים אחרים.
כולנו מכירים את בוריס ועבודתו ,קבלת הפרס היא כבוד גדול לבוריס ולכל הוראת הפיזיקה בתיכון הדרים.
יישר כוח!
Big image

רובוטים, הנאה, ולמידה: פסטיבל הרובוטיקה

Ha-dream team 3075, היא קבוצת הרובוטיקה של תיכון הדרים הוד השרון המשתתפת מדי שנה (מאז 2009 )בתחרות הרובוטיקה של ארגון FIRST . הקבוצה כוללת תלמידים משלושת שכבות בית הספר ועומדת בכל שנה באתגרים חדשים בתחרות הבין לאומית השנתית עם הרובוט שאותו בונים חברי הקבוצה בשיתוף פעולה מלא בין הצוותים השונים.

נבחרת הרובוטיקה של תיכון הדרים קיימה פסטיבל רובוטיקה ב 5.12.16, בו הקהל לקח חלק במגוון פעיליות המשלבות משחקים, מדע ומוזיקה...

ביום שני בבוקר אירחה קבוצת הרובוטיקה את תלמידי כיתה ד' מבית הספר היסודי "רבין", והעבירה להם מגוון פעיליות לימודיות וחינוכיות בנושא הרובוטיקה. הילדים שיחקו בהתלהבות ברובוטים, בחדר בריחה ובמגוון תחרויות המשלבות מיומניות של פיקוד ושליטה על רובוטים וחשיבה מחוץ לקופסה.

בערב, קבוצת הרובוטיקה של תיכון הדרים פתחה את שערי התיכון לקהל הרחב, אשר לקח חלק בפעיליות מלהיבות בו הם תכנתו ונהגו על רובוטים מלגו, ניסו להיחלץ מחדר בריחה אשר ניבנה על ידי חברי הקבוצה, פתרו חידות אלקטורינקה ונהנו ממוזיקה מלהיבה שנוגנה על ידי הרכב של מגמת המוזיקה של הדרים.

מחנה מוסיקה - אורי אפרת


מגמת המוזיקה יצאה השנה לסמינר מוזיקה בבית הארחה שבנורדיה.

ביום הראשון צפינו בהופעות של ״פנחס ובניו״ - הרכב רוק מתקדם ישראלי המשלב סגנון ״יוני רכטרי״ עם מקצבים מורכבים ומשקלים אסימטריים, אדם בן עזרא - נגן קונטרבס, מופע של אלון אולארצ׳יק ולקינוח סיכמנו בערב מקפיץ עם תזמורת הרחוב הירושלמית ״מארש דונדורמה״.

למחרת תלמידי המגמה חולקו לקבוצות וחוו סדנאות מגוונות: ריקודים אמריקאים, תאטרון ותיפוף מיומנה.

שכבת י״ב ראויה לצל״ש עבור הכנת פעילויות הגיבוש במהלך הסמינר.

תלמידי ביולוגיה מורחב שכבת י"ב במכון ויצמן / יסמין

היום הראשון נפתח בהרצאות העשרה בנושא הנדסה גנטית ומעבדה מעשית בנושא. הפעילות כללה התנסות בשיטות עבודה מתקדמות בביולוגיה מולקולרית המקובלת במעבדות מחקר בביולוגיה .

בהמשך היום ביקרנו ביחידה לדימות תהודה מגנטית ושמענו הסברים על שיטות הדימות MRI ו- fMRI . שיטות אלו מאפשרות סריקה לא חודרנית של רקמות בגוף . ה- fMRI היא שיטת דימות מוחי המשמשת למדידת פעילותם של אזורים במוח בעת ביצוע מטלות שונות. כיום, אחד הכלים המחקריים החשובים ביותר בתחום מדעי המוח אשר סוללים את הדרך לתובנות בנוגע לתפקוד של המוח האנושי.

היום הראשון הסתיים בהרצאת העשרה מאת פרופ' אבשלום אליצור על הקשר שבין תרמודינמיקה ואבולוציה.

היום השני כלל הרצאות ומעבדה בנושא מחלת הסרטן. בפעילות זו התוודעו התלמידים בצורה מעמיקה לבסיס הגנטי והמולקולרי של מחלת הסרטן ולפריצות דרך מחקריות בתחום. ההתלמידים למדו אודות טכניקות מעבדתיות חדישות שונות המאפשרות זיהוי של מוטציות, והתנסו בהן בפועל .

את היום השני סיימנו במופע מרתק והרצאת העשרה בנושא זכוכית. במפגש זה למדנו על מאפיינים ושימושים של זכוכית ועל הפעילות בבית המלאכה של מכון ויצמן לפיתוח כלי מעבדה לשימוש המדענים בפעילות המחקרית.
המרצה הגיע עם מבער וצינורות זכוכית והדגים ניפוח ועיבוד זכוכית והפיכת זכוכית למראה תוך שהוא עובד ביחד עם התלמידים.
ללא ספק הייתה חוויה יוצאת דופן עבור כולם !! התלמידים התנהגו באופן מופתי גילו עניין וסקרנות ושיתפו פעולה עם המרצים והמדריכים השונים.

חזרנו עייפים ומרוצים