דוד וגוליית

מגישים: סהר צבי ושהם אמיר

ציור של גוסטב דורה

בחרנו בציור זה משום שאנו אוהבים את הצייר גוסטב דורה. בנוסף לכך הציור צויר בשחור לבן מה שמעיד על תקופה קדומה וישנה. כמו כן התמונה משקת צורה טובה מאוד את סיום הקרב..

פרשנות לציור

באיור אנו רואים את עם ישראל בצד אחד ומנגד נסים על חייהם הפלישתים שהפסידו במערכה. ניתן לראות את גוליית שרוע על האדמה לאחר שדוד כרת את ראשו. בתמונה דוד מניף בגאווה את ראשו של גוליית לעיניהם של הפלישתים הבורחים ןמנגד בני ישראל מריעים לדוד על ניצחונו נגד האויב החזק באותה תקופה ובפרט את החייל הכי חזק להם.

תאימת הסיפור המקראי לציור

הפסוק המתאים לתמונה הוא: "וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ; וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ".

דוד רץ ועמד אל מול גוליית שהיה שרוע על הרצפה,הוציא את החרב עם התער,כרת את ראש גוליית והציג לעיני הפלישתים זאת כדי להדגיש כי חיילם החזק ביותר מת ועקב כך הם ברחו לכל עבר.

מוסר ההשכל מקרב דוד וגוליית

מוסר ההשכל הנובע מהמלחמה הוא שלא משנה כמה חזק ודגול הבן אדם לא תמיד הוא ינצח ובנוסף, 0צוחק מי שצוחק אחרון כי בהתחלה גוליית השפיל את דוד ולעג לו מול כולם ובסופו של דבר דוד ניצח במערכה והיה מלא גאווה.

התנדבות דוד לקרב

דוד מתנדב למשימה זו למרות שלא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול כיוון שאף אחד אחד לא רצה להלחם בגוליית בגלל שהם פחדו מעוצמתו, מגודלו ומאיומיו. בנוסף, דוד רצה להראות לגוליית שדיבוריו לשווא וכי אלוהים הוא החזק ביותר לאחר שהשפיל את שמו.

"וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים" (פסוק כו).

הפסוק מראה וממחיש כי העם ירא מפני גוליית ורק לדוד היה אומץ להילחם ולנסות להביס את גוליית הפלישתי.

Big image

"I Am David" (Sing Along) from Liken's "David & Goliath- אני דוד

40 ימים עברו

כמה זמן זה עוד ימשך?

רק אדם אחד זה כל מה שאני מבקש

אני עמדתי כאן כל יום

מה יש לך לומר

האם יש עוד כמה מכם אמיצים?

כן, גם כי אלך בגיא צלמוות

אני לא אחשוש מכל רע

הינך איתי שבטך וצוות מלכותך

הם לנחם אותי

אני נראה לך כמו כלב?

אתה חייב להיות טיפש?

היית צריך לחשוב על זה כי אני האלוף של גת

הבאת צוות?

אל תצחיק אותי

ביום זה האדון יעביר אלי

הגיע הזמן בו תוכלו לראות את החיות ואת עופות האוויר

שלכולם יהיה שיתוף אז ה' יועל להוכיח שהוא שם

והוא לצידי ולא איתך

ימיך כאלוף נגמרו

אני דוד

האל הוא בצד שלי

ואין טעם לרוץ ולהתחבא

הוא יודע את היום שאתה אמור למות וגם אני

אני דוד ואני תחת פיקוד המלך והוא אמר את זה

אתה תיפול לידי, הייתי מתפלל אם הייתי אתה

כי הימים שלך עברו

אני דוד

"I Am David" (Sing Along) from Liken's "David & Goliath

הדומה והשונה בין השיר לסיפור המקראי

הדימיון בין השיר לסיפור המקראי הוא שבשיר מסופר על הסיפור רק בגוף ראשון, סדר התרחשות הדברים, העלילה ודמויות. השונה הוא שבהתחלה שאול לא ניסה לעצור את דוד מללכת למערכה ולא נתן לו את שריונו.

כוח פיזיקאלי שהשפיע על ניצחונו של דוד על פי דבריו של טד הוא הכוח הצנטרפוגלי.

הכוח הצנטרפוגלי הוא כוח המושך גוף הנמצא בתנועה מעגלית לאורך רדיוס הסיבוב בכיוון הפונה החוצה ממרכז המעגל.


חוקי הפיזיקה על פי דבריו של המרצה בסרטון

השפיעו על ניצחונו של דוד בקרב מול גוליית בעמק האלה.

צפיפותן של האבנים אשר נמצאות בעמק האלה גדולות פי שניים מאבינים רגילות ובנוסף, כוח צנטריפוגלי התרחש בזריקת האבן מהקליע משום שתוך כדי הסיבוב הגוף יוצא כלפי חוץ דבר המאפיין את הכוח הצנטרפוגלי.הכוח הצנטרפוגלי משתתף בתהליך זריקת האבן של דוד בכוח מתבצע בכך שדוד מסובב את הקלע ובתוכו האבן בצורה מעגלית השואפת כלפי חוץ. דבר המאפיין כוח כוח צנטרפוגלי


דעתינו על מסקנותיו של המרצה היא נכונה מאוד משום שלפי התסמינים שהוא הציג גוליית סבל מאקרומגליה וזה מסביר בצורה הגיונית את חולשתו של גוליית.

בנוסף לכך המסקנה של "ענקים אינם חזקים ועוצמתיים כפי שהם נראים נכונה גם בחיים האמיתיים.אנו מקבלים את טענותיו של הכותב משום שהן מסתמכות על המדע מה שנחשב מדוייק בעל הוכחות.