Mały Książę

Antonie de Siant-Exupery

Mały Książę

Mały Książę to książka Antoine’a de Saint-Exupery’ego wydana w roku 1943. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował.

Mały Książę jest książką o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni, odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Za postacią głównego bohatera skrył się sam Exupéry. Spotkanie Małego Księcia z pilotem jest rozmową pisarza z samym sobą, powrotem do tematów, które zawsze dla niego były istotne, szukaniem odpowiedzi na wiele pytań.


Cytaty...

"A oto mój sekret. Jest bardzo prosty; dobrze sie widzi tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".

"Nawet w obliczu smierci przyjemna jest wiadomoć posiadania przyjaciela".

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiles".

Mały Książę w Polsce

Maly Książę wyjątkowo przypadł do gustu polskim czytelnikom. Dowodem na to jest nie tylko fakt, że przekładu tekstu z francuskiego na język polski podjęło się aż 12 różnych tłumaczy. Mało znanym faktem jest to, że język polski jest pierwszym językiem na świecie, na który przełożono Małego Księcia (nie licząc oczywiście języka angielskiego, w którym książka ukazała się jeszcze na kilka dni przez wydaniem francuskim).


Fabuła

Opowiada o spotkaniu małego przybysza z niewielkiej asteroidy B 612 z Pilotem, który pomimo dorosłego wieku zachował dziecięcą wrażliwość. Autor przeniósł czytelnika w świat tajemniczości i nierealności, wpisując w niego głębokie refleksje, dotyczące miłości, przyjaźni, cierpienia, szczęścia, samotności i życia ludzkiego. Zachwycił czytelników pięknym, poetyckim stylem i urzekającą historią chłopca, który pokochał różę, lecz dopiero dzięki wędrówce po wszechświecie zrozumiał, jak wyjątkową była dla niego istotą. Opowieść, skierowana do dzieci, stała się ulubioną lekturą dorosłych i dorastających.