הזכות לשוויון

זכויות האדם והאזרח

עדן גל, דניאל מלמד ולירון דבח

הזכות לשוויון

"כל אדם זכאי לזכויות ולחירויות שנקבעו בהכרזה זו, ללא אפליה כלשהי מטעמי גזע, מין, לשון, דת, דעה פוליטית או דעה בבעיות אחרות, מוצא לאומי או חברתי, קניין, לידה או מעמד אחר" (סעיף 2)


"הכול שווים בפני החוק וזכאים ללא אפליה להגנה שווה של החוק. הכול זכאים להגנה שווה מפני כל אפליה המפירה את מצוות ההכרזה הזו ומפני כל הסתה לאפליה כזו." (סעיף 7)

זכות האדם #1 - כולנו נולדים חופשיים ושווים

הגדרת הזכות

שוויון הוא זהות בין ערכים, חוסר הבדל, אחידות.
בנוסף, שוויון הוא העדר אפליה והוא מקנה יחס שווה לכולם.

"החברה שלנו דוגלת בשוויון לכול."
השוויון הוא עיקרון הקובע כי ינקטו ביחס זהה כלפי כלל האזרחים, ללא קשר למעמדם, מוצאם, מינם וכן הלאה. יתר על כן, זהו עיקרון הקובע כי כל אדם זכאי להזדמנות שווה למימוש עצמי וכלכלי, ללא תלות ברקע האישי שלו והוא קובע כי כל האזרחים במדינה נהנים מאותן זכויות.

עילי בוטנר ורן דנקר - שווים

חזונות לביצוע ושימור הזכות לשוויון

שרה אהרונסון


בדרכה הייתה שרה עדה למעשי הזוועה שעשו התורכים בארמנים ושמעה גם על רדיפת המתיישבים היהודים על ידי התורכים בארץ - מה שהגביר את תחושתה כי יש להתנגד לשלטון התורכי בא"י בכל מחיר וליצור שוויון. היא חשבה שחייב להיות שוויון בין כולם ולכן הצטרפה לניל"י ונלחמה למרות שהייתה אישה.


מהאטמה גנדי

השימוש במחאות פוליטיות בלתי אלימות, שגנדי היה חלוץ בנקיטתן כאמצעי שיביא לשינוי חברתי, ממשיך עד היום להוות דגם למנהיגים גדולים אחרים.

התנגשות בין זכויות

הזכות לשוויון יכולה להתנגש עם הזכות לביטחון. לדוגמה, כידוע לנו בימים בחודשים באחרונים, אנו נתקלים במצב שבו אנשים שעובדים בתוך שטח ישראל שמוצאם ערבי, יוצאים לפיגועים אחרי שעות עבודתם, כדי לפגוע באזרחים ישראלים. אזרחים ישראלים רבים, טוענים שיש להפסיק להעסיק ערבים, בשל היותם ערבים, מתוך פחד שיפגעו בהם.

עכשיו, נשאלת השאלה האם עלינו לפגוע בזכות השוויון בשל הספק שישנו סיכוי שהזכות לביטחון אזרחי ישראל יפגע.

Big image

תמונות מהפגנת ענק למען שוויון בין כולם מצד עולי אתיופיה

קישורים

רפלקציה

כאשר אנחנו מסתכלים על אדם ברחוב, בתור בני אדם שחיים בחברה כמו שלנו, ישר עולות למוחנו סטיגמות ודעות שונות ומשונות על אותו אדם, חלקם נכונות וחלקם אינן נכונות, אך איננו יכולים לדעת, על כך כולנו הסכמנו. לאחר העמקה וחקירת הנושא, הזכות הראשונה בזכויות האדם, החשובה מכולן, היא הזכות לשוויון. הבנו שלא משנה מה, אסור לנו לשפוט לפי מראה ראשוני, לפי גזע, דת או מין, ולהסתכל על העולם ממבט טוב יותר. שלושתנו הפנמנו, שעכשיו, מרגע זה, נסתכל על כל אחד כעל בן אדם, כבשר ודם, כי בסופו של דבר, כולנו נבראנו בצלם אנוש.