Bizden Haberler

14 Ekim 2022

Big picture

Satırlar Arası Adalet


İşleneceğini Herkesin Bildiği Bir Cinayetin Öyküsü”


11 Ekim 2022 Salı günü, 10-E IB sınıfı öğrencilerimiz Türk Dili ve Edebiyatı dersinde “Kırmızı Pazartesi” kitabı üzerine, “Mahkeme” öğretim tekniğini kullanarak kitap içerisinde gözden kaçmış olabilecek önemli detayları daha anlaşılır hale getirme çalışmaları yaptılar. Yazarın kitapta okuyucuyu düşündürmeyi de amaçlayarak açıklamadığı, Santiago Nasar’ın suçu işleyip işlememesi durumundan da ortaya çıkan, ikiz kardeşlerin suçluluk seviyesi üzerine kurulan mahkemede; ikizler, jüri ve hakim tarafından suçlu bulunarak, ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Yaratıcılıklarını kullanarak rollerine uygun giyinen öğrenciler, aynı zamanda karakterlerin rollerine bürünmeyi de başarılı bir şekilde sergilediler. Okuyucunun kitap hakkında düşünmesini hedefleyen bu çalışma, aynı zamanda öğenciye sosyal, özyönetim, iletişim, araştırma becerilerini geliştirme yönününde de oldukça katkı sağladı.


Sergiledikleri başarılı performanlarıyla bizlere bir kez daha TAC’li olmanın ayrıcalığını hissetme fırsatı sağlayan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

IB Öğrencileri ile Dışarda Ders ‘’ Terraryum Yapımı’’Latince kökenlerini incelediğimiz zaman “terra: toprak, aquarium: fanus” ifadelerini görebiliriz. Bu iki kelime bir araya gelince ise fanus içindeki toprak olarak anlaşılabilir. Botanik alanından baktığımızda ise cam fanus içinde bitki yetiştirme faaliyeti olarak ifade edebiliriz. Teraryum sadece bir faaliyet değil aynı zamanda botanik sanatıdır diye de bir ekleme yapalım. Çeşitli ölçülerde ve biçimlerde üretilen cam fanusların içinde, minyatür bir bahçedir teraryum.


Çok eskilere gidildiğinde 1827 yılında Dr. Ward çalışmalarını bitkiler üzerine yoğunlaştırmıştır. Bitkilerin tozdan ve hava kirliliğinden dolayı ölmesine şahit olduktan sonra bir çare bulmak istemiş. Bitkileri korumak için de bir süre cam içinde yetiştirmeyi denemiş. Denemelerinin sonucunda bazı bitkilerin cam içinde uzun süre yaşadığını gözlemlemiştir ve teraryum bu şekilde hayatımıza girmiştir.


Teraryum estetik açıdan, klasik saksılardan daha çekici bir görünüme sahiptir. Öğrencilere bitkilerin gelişimini anlatmak için ise oldukça etkileyici bir görsel malzemedir.Teraryum; herkes için etkili ve faydalı olan bir tür bitki düzenleme eylemidir.


Açık ve kapalı sisteme sahip olacak şekilde iki türlü terraryum hazırlanmaktadır.

Öğrencilerimizin hem kendi okul bahçelerini ekolojik açıdan tanımalarını, hem de toprağa ve canlıya dokunarak çevreye olan bilinçlerini geliştirme amaçlı IB öğrencileri için dışarda ders programı gerçekleştirildi. 10 ve 11. sınıf IB öğrencileri, 9 Ekim günü, ESS dersinde okul bahçesinde kapalı sistem terraryum yapma fırsatı buldular. Yapılan bu çalışmada öğrencilerimizin de oldukça keyf aldıklarını gözlemlemek bizleri çok mutlu etti.

IBDP Bitirme Tezi (EE) Çalıştayı / Korkut Beriker Kütüphanesi


’17 - 21 Ekim Akademik Dürüstlük Farkındalık Haftası kapsamında, akademik dürüstlük anlayışını desteklemek amacıyla, okulumuzda her yıl bilgilendirici ve eğlenceli çalışmalar yapılmaktadır.


Okul kütüphanemizin araştırma dersleri çalışmaları, öğrencilerimize tüm eğitim hayatları süresince rehberlik etmeyi amaçlamaktadır.


4 Ekim 2022 tarihinde, 10IB ve 11IB sınıfı öğrencileri için IBDP’nin temel öğesi olan Bitirme Tezi (EE) süreci ve bu süreçte etik öğrenmeyi destekleyici çalışmalara yer verildi.


Çalıştayın ilk bölümünde ‘’bilginin etik kullanımı, alıntı ve atıf yapma, kaynakça oluşturma, web tabanlı kaynak oluşturma araçlarının ve veri tabanlarının kullanımı’’ ile ilgili yol gösterecek bilgiler paylaşıldı.


İkinci bölümde ise öğrencilerin grup çalışmasını amaçlayan etkinlikler düzenlendi. Akademik dürüstlük senaryoları üzerinde tartışma gruplarına katılan öğrenciler, yararlanılan kaynakları ve yapılan alıntıları inceleme fırsatı buldular.

Almanca Dersinde Etkinlikler Başladı

Okulumuzda ikinci yabancı dil eğitimi konularının eğlenceli etkinlikler ile pekiştirilmesi hedeflenmekte. 9. sınıf öğrencileri Almanca dersinde ‘’vücudun bölümleri ve organlar’’ konulu kelime çalışmasını çizim ve görsellerle desteklenerek öğrendiler. Öğrenciler bu çalışmaya aktif katılım sağlayarak, araştırma ve grup içinde çalışma becerilerini de geliştirdiler. Çalışma sonunda ortaya çıkan ürünler sınıfın ve koridorun duvarına asıldı.

10-11. Sınıf Akran Rehberleri ve Prep Öğrencileri Oryantasyon Etkinliği


10. ve 11. sınıf akran rehberler tarafından 08.10.2022 tarihinde, hazırlık sınıflarına yönelik etkinlik gerçekleştirildi. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinin organize ettiği bu etkinliğin amacı eğlenerek birbirlerini daha yakından tanıma ve kaynaşma fırsatı sağlamaktı.


Her detayı önceden düşünülmüş ve planlanmış olan farklı oyun ve aktivitelerin ardından öğle yemeğine geçildi. Akran rehberlerin ikram ettikleri Tarsus’a özel fındık lahmacunları hep birlikte keyifle yediler.


Öğle yemeğinin ardından başlayan ‘’TAC Akran Rehberliği’’ pankart boyama etkinliği, birbirlerinin ve hatta psikolojik danışmanların dahi yüzlerini boyamaları ile son buldu. Her anının muhteşem geçtiği bu etkinliğe katkısı olan başta Akran Rehberler olmak üzere Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümüne teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

11. Sınıf Veli "TAC Üniversite Hazırlık Programı ve YKS-2024 Sistemi"// PDR:"Sınav Psikolojisi ve Ergenlik" SeminerleriÜniversiteye hazırlıkta önemli bir dönemece giren 11. sınıf öğrencilerimizin velileri için "TAC Üniversite Hazırlık Programı ve YKS-2024 Sistemi" ve "Sınav Psikolojisi ve Ergenlik" adlı seminerler 11 Ekim Salı günü gerçekleştirildi.


Yurt İçi Üniversite Danışmanları Oktay Aydın ve İlker Kaba YKS-2024 sınav sistem ve YKS-2022 verilerinin yanın sıra YKS istatistikleri hakkında da bilgiler verdiler. Ardından TAC’de yurt içi üniversite hazırlık çalışmaları kapsamında neler yapıldığı ve YKS’de başarı için dikkat edilmesi gereken hususlar anlatıldı. Psikolojik Danışman Serhat Köse tarafından sunulan konferansta ise ergenlik süreci, ailelere tavsiyeler, sınav psikolojisi ve sınav kaygısı konularına değinildi.

Big picture

“Duygu Düzenleme Becerileri ve İyi Oluş Hali’’ Konulu Veli Etkileşim Toplantısı

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi’nin her yıl düzenlediği veli etkileşim toplantılarının 6 Ekim tarihinde gerçekleştirilen çalışmasında “Duygu Düzenleme Becerileri ve İyi Oluş Hali’’ teması ele alındı. Uzman Psikolojik Danışman Caner Aydın ve Psikolojik Danışman Serhat Köse tarafından gerçekleştirilen sunumda “duygu ve duygu düzenleme kavramları, ergenlikte ilişkiler ve duygusal farkındalık” konularına değinildi. İkinci bölümde ise “iyi oluş hali ve mindfulness” uygulamalarının ardından soru-cevap etkinliği ile veli etkileşim toplantısı sonlandırıldı.

Okul Aile Birliği Toplantısı


2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk Okul Aile Birliği Toplantısı 13 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşti.


Okul Aile Birliğine yeni katılan üyelerin yanı sıra, üyeliğe devam eden velilerimizi de görmek bizleri oldukça mutlu ettti. Okul Başdanışmanı Mrs. Amanda Sunderman, Okul Müdürü Ahu Arslan, Müdür Yardımcısı Hasan Ateş, öğretmen temsilcileri Gonca Aynacı ve Çiğdem Altan ile çok sayıda veli bir araya gelerek yeni eğitim öğretim yılı planını ve diğer önemli konuları görüşme fırsatı buldular.


TAC'nin donanımlı eğitim kadrosuyla, öğrencilerin eğitimini en iyi şekilde planlamanın okulun her zaman önceliği olduğunu vurgulayan Mrs.Sunderman, öğrencilere sunulan ayrıcalıklı fırsatlara da dikkat çekti. Olumlu ve verimli geçen toplantıya değerli zamanlarını ayırdıkları için TAC velilerine teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Big picture

The Earth Prize
Değerli TAC Ailesi,


The Earth Prize, 13 ila 19 yaş arasındaki öğrencilerin katılabileceği; projeleri çevresel sorunları ele alma potansiyeli en yüksek olan takım çalışmasını ödüllendiren küresel bir çevresel sürdürülebilirlik yarışmasıdır. The Earth Prize’ın toplam ödülü 200 bin dolar değerindedir.


The Earth Prize aracılığıyla öğrencilere, kendi çevresel sürdürülebilirlik projelerini, ürünlerini, organizasyonlarını veya girişimlerini tasarlayarak gerçek değişimi etkilemek için meydan okunarak, rehberlik edilir ve ilham verilir.


The Earth Prize'ın her katılımcısı, kendilerine özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışmalarını sürdürecek ve üniversite öğrencilerinden kişiselleştirilmiş mentorluk alacak. Ayrıca dünyaca tanınmış elçilerle etkileşim kurma ve çözümlerini küresel bir izleyici kitlesine sergileme fırsatına sahip olacaklar.


Gerçek dünyayı etkileme potansiyeline sahip olan proje yarışmayı kazanacak ve kazanan takım, okulları ve takım üyeleri arasında paylaştırılmak üzere 100.000$’lık ödülün (toplam 200.000$'lık ödülden) sahibi olacak.


Yarışmaya katılmak için lütfen aşağıdaki afişi inceleyiniz.


İyi şanslar!
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi El Kitabı

Kitapçığı okumak için görsele tıklayınız.

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture