עבודה בחנ"ג עיוני

שרירים- ידיים, רגליים, בטן

מבוא

  1. בחרתי בנושא זה כי החלקים האלה בגוף עוזרים לנו לתפקד במהלך היום ובלעדיהם לא נוכל לעשות פעולות שונות.
  2. למשל במהלך יום לימודים בשיעורי ספורט אלה החלקים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה: משחקים, אימון-(ידיים, רגליים, בטן), בזמן שיעור- כתיבה(ידיים)...

תאוריה


מבנה השריר – שריר בנוי סיבים רבים, כל סיב שריר עטוף בעטיפה, וכל קבוצת סיבים עטופה גם היא בעטיפה. כל סיב שריר בנוי מספר רב של "סרקומרים" (ראה תמונה 1). לשני מרכיבי הסרקומר יכולת תנועת החלקה אחד על גבי השני ובאופן זה מתאפשר כיווץ והרפיית השריר. בכל שריר קיימים חיישנים הנקראים "muscle spindle” אלה "מדווחים" למח ולמערכת העצבים על מנח השריר וכמות המתח המופעלת עליו. לחיישנים אלה תפקיד חשוב בהרפיית השרירים והארכתם וכן בהעברת תמונה למח על תפקוד הגוף במרחב (פרופריוספציה), מסייע בתרגול תרגילי שיווי משקל. השרירים מספקים לנו יציבה כלומר כוח כבידה, בנוסף יציבה בהליכה, ריצה...

גיא שמשי - מאמן כושר אישי - הסבר על שרירי הבטן

הסבר על שרירי הידיים

Muscles of the Arm Model Review

הסבר על שרירי הרגליים

MUSCLES OF THE LEG PART I

פציעה או מחלה הקשורה:

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. לרוב התכווצות שרירים נוטה להתרחש בלילה במהלך השינה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה.

התכווצות שרירים או עווית שרירים (Muscle cramps) הן תופעה שכיחה שבה מתכווצים באופן חד כול סיבי השריר. התכווצות השריר הנוטה להופיע בלילה תוך כדי מנוחה אך יכולה להופיע בכול זמן אחר כולל במהלך פעילות גופנית. התכווצות שרירים עלולה לגרום לכאבים חריפים שיכולים להמשך עד מספר דקות.

כיצד פעילות גופנית מועילה:

פעילות גופנית מחזקת את השרירים
האם אי פעם עשית כפיפות בטן? האם התאמנת פעם על קורה? אלו הן דוגמאות לפעילויות שיש להפעיל בהן כוח. באמצעות הפעלת השרירים לביצוע הפעילויות אתה הופך את השרירים לחזקים יותר. בגיל מבוגר ובגיל ההתבגרות פעילות כזאת גם מגדילה את נפח השרירים. דוגמאות לפעילויות המחזקות את השרירים: שכיבות שמיכה, כפיפות בטן, ריצה, שיט, נסיעה על אופניים ועוד.

פעילות גופנית עוזרת לי להיות גמיש יותר
רוב הילדים הם די גמישים, כלומר הם מסוגלים למתוח את הגוף ולכופף אותו בלי בעיה. להיות גמיש משמעותו שיש לך טווח תנועה מלא, כלומר אתה מסוגל להניע את הידיים והרגליים בחופשיות מבלי להרגיש מתח או כאב. די קל למצוא פעילויות שיעזרו לגוף להיות גמיש יותר: התעמלות, יוגה, ריקוד (בעיקר בלט), אומנויות לחימה, תרגילי גמישות פשוטים כמו להתכופף ולגעת באצבעות הרגליים, מתיחות הגוף לצדדים ועוד.

פעילות גופנית עוזרת לשמור על משקל בריא
המזון מספק לגוף דלק בצורה של קלוריות. הגוף שלך זקוק לכמות מסוימת של קלוריות כדי להתקיים: לנשום, ללכת, אפילו בשינה הגוף זקוק לקלוריות. אם אתה פעיל הגוף שלך זקוק ליותר קלוריות, יותר אנרגיה. אם אינך פעיל הגוף לא זקוק ליותר קלוריות – ואם תאכל מעבר לצרכי הגוף – אתה עלול לעלות במשקל.

פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח
אתה בדרך כלל מרגיש טוב כאשר גופך הוא גמיש, חזק ומסוגל לבצע פעילויות שונות שאתה נהנה מהם כמו ריצה, קפיצה ומשחקים עם חברים. יחד עם זאת חשוב שתדע שפעילות גופנית גם מעלה את מצב הרוח שלך. כאשר אתה פעיל המוח מפריש חומר כימי שנקרא אנדורפין שגורם למצב רוח מרומם יותר – עוד סיבה למה פעילות גופנית היא כל כך טובה בשבילך!