ירדן -الأردنّ

מקומות לבקר בירדן

פטרה- البتراء


עיר נבטית קדומה המפורסמת בארמונות הקבורה שלה החצובים באבן החול של הרי אדום, ומכאן שמה בעברית "הסלע האדום". העיר נבחרה ב-2007 כאחת משבעת פלאי תבל החדשים.

פטרה שוכנת בדרום ירדן, כמאה ק"מ צפונית לעקבה. היא מכונה גם "העיר הורודה" בפי התושבים המקומיים בשל גוון המסלע.

(בתמונה בית האוצר בפטרה).

מסגד המלך עבדאללה הראשון- مسجد عبد الله الأول

  • מסגד המלך עבדאללה הראשון הוקם על ידי חוסיין, מלך ירדן לזכר סבו בין השנים 1982-1989. המסגד שוכן בסמוך למבנה הפרלמנט הירדני. על המסגד נישאת כיפת פסיפס כחולה גדולה בקוטר של כ-35 מטר, וזו נתמכת על ידי הקירות החיצוניים שצורתם כשל מתומן וללא תמיכה נוספת של עמודים. תקרת המסגד צבועה בכחול ו-99 פסי זהב המוליכים ממרכזה לצדדיה והמסמלים קרניים המאירות את 99 שמותיו של אללה. המסגד מעוטר בכתובות מהקוראן ועל הנברשת הגדולה שתולה במרכזו חקוקות כתובות נוספות. במסגד מתחם קטן המיועד לנשים ומתחם נוסף המיועד למשפחת המלוכה.

התיאטרון הרומי בעמאן- المسرح الروماني في عمان

התיאטרון הוקם במאה ה-2 על ידי אנטונינוס פיוס במקום בו שכן קודם לכן נקרופוליס קדום. המבנה עשוי משלושה אגפים רוחביים שיועדו לשכבה השלטת (התחתון), לאנשי צבא (האמצעי) וליתר הצופים (העליון). סך הכל יכול התיאטרון להכיל 6,000 צופים. מעל לשורה העליונה שוכן מקדש קטן שבו ניצב בעבר פסל האלה אתנה. המבנה שוחזר בשנת 1957, כנראה בצורה לא מדויקת ונערכים בו מופעים ואירועי תרבות שונים.

המוזיאון לארכאולוגיה של ירדן-متحف الآثار الأردني

המוזיאון שוכן בעמאן. המוזיאון נבנה בשנת 1951 והוא מציג ממצאים ארכאולוגים שנמצאו בירדן מהתקופות הפרהיסטוריות ועד המאה ה-15.

התצוגה במוזיאון מאורגנת לפי סדר כרונלוגי, מהתקופה הפלאוליתית ועד השושלת האיובית.

הממצאים במוזיאון כוללים פריטים של חיי היומיום כגון כלי צור, כלי זכוכית, מתכת וחפצי חרס, כמו גם פריטים אמנותיים כגון תכשיטים פסלים וצלמיות. במוזיאון נמצא גם אוסף מטבעות.

מצודת עמאן

המצודה במרכזה של העיר שוכנת על ג'בל אל קלעה ("גבעת המצודה") , וזהו המקום בו שכנה רבת עמון ההיסטורית. ממצאים מתקופת הברונזה מצביעים על כך שהגבעה שימשה כמצודה ומקום יישוב משך אלפי שנים. המתחם מוקף בחומה באורך של 1,700 מטר, אשר נבנתה וחודשה פעמים רבות בתקופת הברונזה, בתקופת הברזל וכן בתקופה הרומית, הביזנטית ובתקופת שלטונו של בית אומיה. עוד נמצאה במקום כתובת מצודת רבת עמון.

החלק המרשים ביותר במצודה הוא "ארמון אומיה" השוכן בצפונה. הארמון הוקם בשנת 720 על ידי שושלת אומיה ושימש בעברו כמקום משכנו של שליט עמאן.

מדרום לארמון אומיה שוכנים שרידיה של בזיליקה ביזנטית מהמאה ה-6 או מהמאה ה-7. סמוך לבזיליקה ניצב מקדש הרקולס שנבנה בתקופת מרקוס אורליוס במאה ה-2, אבל כל שנותר ממנו הוא במה ומספר עמודים.

(בתמונה כיפת אולם השימוע בארמון אומיה במצודה).