בנק הדם בישראל

מה זה? האם חשוב? למי? ולמה? מה אנחנו יכולים לעשות עם זה?

אין זה סוד, כי על אף הקדמה והחידושים הטכנולוגיים, טרם נמצא תחליף הולם לדם. דם הוא מוצר חיוני והכרחי לטיפול יומיומי באלפי חולים, לביצוע ניתוחים, השתלות ולהצלת חייהם של נפגעי פעולות טרור, תאונות דרכים ומקרי טראומה אחרים.

הידעתם כי?

כל 20 דקות, מישהו בבית החולים מקבל מנת דם.

מנת דם אחת עשויה להציל חיים של 4 אנשים.

מכל מנת דם ניתן להפיק 4 מוצרי דם שונים:

· כדוריות אדומות - המסייעות לשיפור חמצון הדם והעלאת רמת ההמוגלובין.

· טסיות - המסייעות בקרישת הדם ובמניעת דימום.

· פלזמה - נוזל הדם, המכיל את כל חלבוני הדם ונדרש במקרים בהם קיימת הפרעה בקרישת הדם.

קריופריצפיטאט - המסייע במניעת דימומים והפסקתם.


בנק הדם של המרכז הרפואי ת"א משרת את מחלקות ביה"ח ומרפאותיו. בנק הדם מאגד בתוכו הן את הצד המעבדתי-אבחוני והן את הצד הטיפולי-רפואי, ומאפשר טיפולים מתוחכמים ככירורגיה מתקדמת, והשתלות איברים ומח עצם. בנק הדם פעיל ב-3 משמרות בכל ימות השנה.

לצערנו, בשנים האחרונות אנו עדים לתקופות ממושכות של מחסור יחסי במוצרי דם, הנובע מעלייה בצריכת הדם בבתי החולים בארץ, לצד ירידה בהיענות של הציבור לתרום דם.


שירותים עיקריים של בנק הדם:


· קביעת סוג דם החולה - לקביעת סוג דם החולה (A ,B ,AB ,O) חשיבות עליונה, שכן - במצב של אי התאמה עלול להיווצר תמס דם מהיר בתוך כלי הדם, עם נזק רב מערכתי לחולה. לקבוצות הדם המשניות (לחלקן), כמו למשל Rh, חשיבות במקרה של היווצרות נוגדן לאחר עירוי דם או הריון ולכן חיפוש הנוגדנים מבוצע שגרתית בבדיקת "סקר נוגדנים", בפלזמה הנבדקת בבנק הדם.


· הכנת מוצרים לעירוי – שלבי ההכנה כוללים: בדיקת סוג דם, בדיקת סקר נוגדנים, זיהוי ואפיון הנוגדן במקרה של סקר נוגדנים חיובי, ועל-פי הנוגדן שאופיין, ברירת מנות דם שליליות לאותו אנטיגן שכנגדו מכוון הנוגדן. ההצלבה, במסגרתה מיעדים ומתאימים מנת דם ספציפית לחולה, היא השלב האחרון לפני הנפקת המוצר.


· אספקת מוצרי דם - בנוסף למנות דם, מספק בנק הדם מוצרי דם שונים, כמו פלזמה, טסיות, קריופרציפיטט ומוצרים מיוחדים, מסוננים ללויקוציטים, רחוצים, מוקרנים וכו' - כולם מותאמים לצורכי הטיפול בחולה.


· השתתפות בפעילות ביה"ח - ניתוחים גדולים, טראומה, פיגועים, טיפול בחולים אונקולוגיים, המטולוגיים ומושתלים, יולדות, תינוקות ופגים.


· התרמות דם בביה"ח


· תרומת טסיות דם - טסיות (טרומבוציטים) הן תאים המסייעים בעצירת דימומים, רוב הטסיות מיועדות לחולים אונקולוגיים, בעיקר סרטן דם ומושתלי מח עצם.

ממתוך אתר בנק הדם ת"א

מחסור חמור בטסיות דם: למה לא תורמים?

חולי סרטן ומושתלי מח עצם זקוקים לתרומה קבועה של טסיות דם. אך בישראל קיים בהן מחסור חמור, שצפוי להתגבר עוד יותר בתקופת החגים. התוצאה: משפחות החולים עוסקות ימים ולילות בחיפוש אחר תורמים בכל דרך אפשרית. "זה הזוי שאנחנו צריכים לעשות זאת במצב הכי קשה שלנו", אומרת אימה של רותם, החולה בלוקמיה.


מאתר חדשות בריאות ynet

Big image

מלאו הצעתכם בטופס למעלה