מערכת ההפרשה

מגישות : מאיה קפון , אופיר סגל ודנה ורדי

כיתה : ז-5

בית ספר : מקיף ח

מורה : יורם יוספי

תיאור כללי של המערכת ותפקידי המערכת

תפקידה של מערכת ההפרשה לווסת את כמות המים ואת כמות המלחים המומסים בגוף , ולפלוט פסולת שנוצרה בתאים. נוזל השתן, שנוצר בכליות , מכיל מים וחומרי פסולת המומסים במים. מופרש משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף . כאשר כמות הנוזלים שאנו שותים אינה מספקת , ויש סכנת התייבשות , פחות מים מופרשים אל השתן והשתן נעשה מרוכז , הצבע שלו מתכהה , וריחו נעשה חזק יותר . אך גם במצב זה הפקת השתן אינה נפסקת , כי גוף האדם מוכרח להפריש כמות מסוימת של שתן כל יממה , אחרת לא יצליח להיפטר מחומרי הפסולת שצבר וכך עלולים להרעיל אותו . בנוסף , תפקידה של מערכת ההפרשה הוא לסנן את הדם ולהפריש החוצה את כל החומרים המומסים בדם שהם בבחינת פסולת.

חלקי המערכת ותפקידם

החלקים במערכת ההפרשה הם : הכליות , שלפוחית השתן והצינורות המחברים ביניהן.


הכליות בנויות מתאים המכונים נפרונים, שתפקידם לייצר שתן שהוא למעשה תסנין של הדם. הדם המגיע לכליות עובר סינון, וכך מאבד עודפי נוזלים וחומרי פסולת שחלקם עלולים להיות רעילים. לכליות גם יש תפקיד משמעותי בשמירה על לחץ דם תקין, בהפרשת הורמונים ובוויסות ריכוזים של חומרים שונים בדם כמו מינרלים וחומצות. הכליות שוכנות בצד האחורי של חלל הבטן, מתחת לסרעפת, משני צידי עמוד השדרה.


שלפוחית השתן והצינורות : שלפוחית השתן ממוקמת בחלק התחתון של הבטן. זהו איבר שרירי וחלול , דמוי בלון , האוסף ואוגר שתן. השתן מורכב ממים ומחומרי פסולת שאינם נחוצים לגוף. שלפוחית השתן מרופדת בקרום לא חדיר, המכונה אורותל , שתפקידו למנוע מהשתן להיספג חזרה אל תוך הגוף. קרום זה מורכב מתאי מעבר או תאי אורותל


השתן נוצר בכליות, משם הוא נישא בצינוריות, הנקראות שופכנים, אל השלפוחית. כאשר השלפוחית מתמלאת, אותות עצביים נשלחים אל המוח. אותות אלו גורמים לשריר השלפוחית להתכווץ ולדחוף את השתן, דרך צינור השופכה, אל מחוץ לגוף.

בגוף האישה, השופכה היא צינור קצר מאוד, הנמצא בדיוק מעל לנרתיק (בתעלת הלידה).

בגוף הגבר, הצינור ארוך יותר ועובר דרך בלוטת הערמונית והפין.

Big image
Big image

הקשר בין מערכות הנשימה, העיכול, ההפרשה והדם בהשגת הצרכים החיוניים של התאים


המערכות בגוף האדם פועלות ומאפשרות את קיום התאים ופעילותן

התקינה של התאים . לדוגמא : תהליך הנשימה אינו יכול להתרחש ללא שיתוף פעולה בין המערכות השונות בגוף כגון : מערכת העיכול , מערכת הפרשה ומערכת הנשימה . פעילות תקינה מביאה להוצאת הפסולת מהגוף : שתן , צואה , זיעה ופחמן דו חמצני ומצד שני מביאה לפעילות תקינה של המערכות בגוף האדם .