תקופה ספר וסיפור – המהפכה התעשייתית

מגיש: מתו לוי , כיתה: ח'3

סיכום העלילה:

הספר "מסביב לעולם ב80 יום", שנכתב ע"י ז'ול ורן, מספר את סיפורו של פיליאס פוג, לונדוני קר רוח שמבלה את ימיו במועדון "ריפורם קלב" ומנהל חיי שיגרה שסובבים סביב דיוק מופתי סביב השעון.

בעקבות התערבות בין הגנטלמנים במועדון יוצר פיליאס למסע סביב העולם תוך כדי שהוא מתחייב להגיע חזרה תוך 80 יום. באותה תקופה פיטר את משרתו ומעסיק משרת חדש בשם פספארטו , אדם שפועל על פי רגשות בעל מזג חם וחביב צורפתי ממוצע, שחיפש אדון רגוע ויציב. את פספרטו לוקח פיליאס למסע יחדיו. בימים אלו נשדד בנק לונדוני ותיאור השודד דומה לתיאורו של פיליאס. פיקס בלש שבטוח כי פיליאס הוא השודד יוצא בעקבותיו כדי לתפוס אותו ולזכות בפרס. במהלך הסיפור הם פוגשים אישה הודית בשם אאודה אותה מצילים מהוצאה להורג בשל מות בעלה. בסוף הסיפור פיליאס מגיע באיחור של כמה דקות ומתאכזב מאוד, אך אז מגלה כי כאשר הסתובב סביב העולם מזרחה הרוויח יום, ולבסוף מגיע למועדון בזמן וזוכה ב 20,000 ליש"ט, בנוסף הוא ואאודה מתחתנים.

מאפייני המהפכה התעשייתית בסיפור:
  • המאפיין הראשון הוא "האימפריליזם"- השתלטות של אימפריות על אזורים מעבר לים. האימפריליזם מופיעה הרבה בספר בהקשר של אנגליה ששולטת על אזורים רבים בהודו. השליטה הזאת מוצגת כדבר רע בספר.

בנוסף האימפריליזם קשור לספר מעוד היבט, הוא זה שעזר גם למסע, בכך שחלק מהאזורים שבהם עבר היו בשליטת אנגליה, הוא יכל לעבור אותם ללא מלחמות או עיכובים.


  • ציטוט מהספר: "אך הודו האנגלית כולה גופא אינה משתרעת אלא על כמחצית שטחה של הודו כולה"...

  • המאפיין השני הוא כלי התחבורה המשוכללים- כלים המונעים באמצעות מנוע קיטור כמו רכבת קיטור ואוניית קיטור. אמצעי תחבורה אלו מאפיינים את המהפכה התעשייתית בה החליפו כלי תחבורה מסורתיים ואיטיים המונעים ע"י אדם או בע"ח לכלי תחבורה יעילים שעובדים באמצעות מנוע.

כלי התחבורה המשוכללים מופיעים לאורך כל הספר, בין מקום למקום נסע פיליאס ברכבת או אוניית קיטור. גם בלעדיהם לא יכל המסע להתקיים כי הוא היה איטי יותר.


  • ציטוט מהספר: "הרכבת לכלכותה עתידה הייתה לצאת לדרכה ב8:00"...

Big image

הספר מאפיין את המהפכה התעשייתית ב...

  1. הספר מאפיין את תקופת המהפכה התעשייתית בכך שעלילתו מתרחשת במאה ה 19, מוזכר בו הקיטור המונע ע"י פחם שמופיע בכל פרק במסעותיו של פיליאס פוג , רכבות ומסילות ברזל גם כן מופיעות במהלך המסע. כמו כן מוזכר עניין שליטתה של אנגליה במדינות זרות (אימפיריליזם) בנוסף מוזכר עניין המשרתים הפשוטים והאדונים הבורגניים דבר שמאפיין את מבנה החברה במאה ה 19 שהיה מושתת על מעמדות חברתייים.
Big image

השוני בין חיי הילדים במאה ה 21 לחיי הילדים במאה ה 19

חיי הילדים במאה ה 19 שונים מאד מחיי הילדים כיום במאה ה 21. במאה ה 19 ילדים החלו לעבוד מגיל 4 ללא כל זכויות או הגנה על גופם בנוסף בגלל גודל גופם הם עבדו במקצועות מסוכנים כגון ניקוי ארובות מכרות פחם וכולי דבר זה מנע מהם כל זכות לחיים בריאים עם השכלה ופינוק שכל ילד קטן זקוק לו. כיום ישנם חוקי העסקה לבני נוער שמגבילים את הגיל בו ניתן לעבוד ואת תנאי השכר והשעות וסוג העבודה. כיום אני רשאים ואף חייבים לרכוש השכלה.
Big image

ריפלקציה

נהנתי מקריאת הספר מכיוון שיכולתי לספוג את האוירה של המאה ה 19 ולהרגיש כיצד העולם היה ללא כל ההתפתחות הטכנולוגית העטירה שאנו חווים היום. כמו כן התרשמתי מתיאורי הטבע והשבטים שניכר כי רובם בתוך 150 נכחדו. העבודה תרמה גם לידע שלי בנושא המהפכה התעשייתית בכך שלמדתי את מבנה החברה והתחבורה בזמנו.