סיור במקום שיעור

מאיה קריזלר רועי זיכלינסקי ומור פלדהון

שיעור שמש

"זה ממש פלא ששיטות ההוראה המודרניות עדיין לא החניקו לחלוטין את חדוות החקירה. זוהי טעות חמורה להניח שניתן לקדם את ההנאה מהתבוננות ובדיקה באמצעים של כפייה וחובה." – אלברט איינשטייןלאחרונה, הציג משרד החינוך יוזמה חדשה, שעל פיה הוא ממליץ להוציא את התלמידים, אל מחוץ לכיתה במקום ללמוד בתוכה ולתת להם זמן להרהר, לעשות מדיטציה וללמוד בישיבה נינוחה ורגועה יותר.


לדעתנו, שיעור שמש הוא חיוני ואף הכרחי. בשיעורים רגילים אנו יושבים בכיתה, מעתיקים מהלוח, ועונים על שאלות. רוב שיעורים אלו אינם מגרים את מוחו ומעוררים בנו עניין. שיעור שמש עוזר לתלמידים רבים להירגע ולריכוז גבוהה יותר. בעזרת אמצעים מוחשיים וסיורים אנו יכולים להבין לעומק את הנושא הנלמד, כאשר כמובן הסיור והאמצעים מתקשרים ומתאימים לחומר הלמידה.


למרות זאת, אנו מאמינים ששיעור שמש לא אמור לדחוק לצד את השיעורים הרגילים אלא רק להעשיר אותם. למרות ששיעורי שמש הם מעוררים ומרכזים הם אינם תחליף לספר ומחברת.

לדוגמה: כאשר מורה לספורט ייקח את תלמידיו מחוץ לכותלי בית הספר, לתחרויות ומשימות ספורטיביות הוא יגרום לתלמידים להתעניין ולרצות להתאמן. לעומת זאת כאשר לוקחים תלמידים בשיעור מתמטיקה למוזיאון שמציג את חייו של מתמטיקאי מפורסם, הנושא אינו יעזור לנו להעשיר את הידע שלנו במתמטיקה.


לסיום, שיעור השמש המועבר מאוד תלוי במורה ובנושא אליו הוא מתייחס. אם מתכננים את השיעור בדרך הנכונה, הוא יכול להועיל מאוד לתלמיד, אם משאירים את שיעור השמש בגדר פעילות העשרה ולא במקום שיעור בכיתה.

מוגש למורה: מירי בר כוכבא (שמיר)