Jean-Jacques Rousseau

Getter Rebane ja Mari Peterson 8A

Elulugu

Jean-Jacques Rousseau (1712-1778) sündis Genfis ja oli prantsuse filosoof ja kirjanik. Ta lahkus 16-aastasena kodulinnast ja veetis 12 aastat rännates. Rousseau oli valgustusaja üks kõige teravama ja hoogsama sulega mõtlejaid.

Ta oli katoliiklane, kes proovis oma elu jooksul palju erinevaid ameteid.

Peale "Ühiskondliku lepingu" ilmumist 1762. aastal hakati teda taga kiusama nii Prantsusmaal kui ka tema sünnilinnas Genfis.

Rousseau iseloom oli vastuolus valgustusaja mõtteviisiga, see oli ka põhjus miks teda taga kiusati. Ta pooldas vabariiklikku korda, mis polnud aga kahjuks võimalik tollasel Prantsusmaal. Ta pooldas majanduslikku võrdsust.

Rousseau looming

Rousseau kirjutas satiirilist kirjandust ja sai kuulsaks oma teosega "Arutlus teemal: Kas teaduste ja kunstide taassünd on aidanud kaasa kommete puhastamisele".

Oma tähtsaimaks teoseks pidas Rousseau "Émile ehk Haridusest". Romantismliku kirjanduse seisukohalt oli oluline ka tema romaan "Julie ehk uus Héloïse".

Tänapäevastele autobiograafiatele pani aluse just Rousseau teosega "Pihtimused".

Poliitilises filosoofias on tähtis Rousseau teos "Ühiskondlikust lepingust´´ ehk Riigiõiguse põhiprintsiibid", kus ta arutles selle kui inimesed on loodud võrdseks, siis miks nad ometigi kõikjal ahelates on.

Big image