"אחי אחי" רעיה הרניק

מגישות : אלמוג שירי ושיר סהר

משימה מספר 2

מיהו הילד המספר בסיפור "אחי אחי"? כתבו עליו מספר פרטים

מהי החוויה איתה מתמודד הילד המספר?פרט והצג דוגמאות.

הילד המספר בסיפור " אחי אחי" הוא רונן בן ה12, ילד שכול . אחיו גיורא נהרג בהיותו בן 11 ,כאשר המנהל קרא לו לצאת מהשיעור עם הבשורה שאחיו נפל בשירותו הצבאי .ומאז הכל היה נראה אחרת. ההורים בבית רבו לעתים קרובות ,הילה- אחותו הגדולה של רונן שגרה בתל אביב החלה לבקר יותר בבית , אימו שבכתה לעתים רחוקות - בכתה לעתים לעתים קרובות , איתן - שהיה אמור להתגייס ליחידה צבאית קרבית התפשר על יחידה אחרת היות והורים לא הסכימו לחתום ולאפשר לו ללכת ליחידה קרבית מהחשש שיאבדו אותו כמו שאיבדו את גיורא. בנוסף, הם הכירו משפחה שכולה דתית אחרת , שבה בנם יחיאל נפל גם בשירותו הצבאית יחד עם בנם גיורא. רונן התיידד והתחבר אל בני המשפחה ובמיוחד לדרור ומוטל שאיתם היה מתקשר באמצעות מכתבים שבו היו כותבים איך הם מרגישים ומתמודדים לאחר מות אחיהם ,והמצב בבית.

רונן היה ילד אמיץ- היה לו את האומץ לברוח מביתו לקיבוץ, לדרור ולחמוטל כדי לעורר את תשומת ליבם של הוריו מאחר והם לא מתייחסים אליו ולא משתפים אותו בהחלטות הכוללות אותו מאז מותו של גיורא.

הוא היה שתקן - רונן היה שותק ולא משתף את סובביו במחשבותיו ורגשותיו הוא העדיף לשמור אותן לעצמו ולהיסגר, הוא הרגיש בודד ונשכח במשפחה ורק עם חמוטל הרגיש טוב לספר לה את על אשר עובר עליו במכתבים ובמפגשים שלהם ."ואז אבא אמר כאילו לעצמו: עכשיו יש לי שני בנים- אל האחד אני יכול לדבר אבל הוא לא יכול לענות, ואל השני אני אפילו לא יכול לדבר. וכשאמר לך שכח לגמרי שיש לו עוד בן , הוא שכח אותי ".

רונן היה גם ילד רגיש- למרות הניסיונות שלו להתאפק לא לבכות ולהישאר חזק גם רונן נשבר וטקס הזיכרון בבית הספר היה פתאום נראה אחרת, ולמילים של השירים הייתה פתאום משמעות חדשה בעיניו. "כששרו את השיר אחי הצעיר יהודה, עמדו לי דמעות בעיניים. לא בכיתי, שלא יראו אבל כמעט . כשהורדתי את הדגל ונשמעה צפירה, הרגשתי כאילו משהו נקרע לי בפנים מזל שעמדתי על יד הדגל ולא ראו את הפנים שלי כשקראו את השמות של הבוגרים וגם של גיורא".


הספר מראה לקוראים איך זה להיות אח שכול. הוא חושף את האמת עד כמה החיים יכולים להשתנות אחרי אובדנו של אדם קרוב. בסיפור, מאז מותו של גיורא המשפחה לא אותה משפחה והם מנסים לשקם את חייהם בתור משפחה שכולה ולבסוף כולם מתרגלים לחיים בצל האובדן - כל אחד בדרכו שלו .