سئو فنی و الگوریتم های گوگل

Fun in the Sun in 2021!

سئو فنی چیست؟اهمیت توجه به سئو فنی و بهینه سازی فنی سایت

سئو فنی چیست؟


سئو فنی بهینه سازی وب سایت و سرور است که به عنکبوت موتور جستجو کمک می کند سایت شما را خزش و نمایه سازی موثرتری کند موتورهای جستجو در نتایج جستجو به وب سایتهایی که ویژگیهای فنی خاصی را نشان می دهند به عنوان مثال اتصال ایمن،طراحی پاسخگو یا زمان بارگیری سریع ،رتبه ی خوبی را ارائه می دهند و سئو فنی کاری است که شما برای اطمینان از انجام این کار توسط وب سایت خود باید انجام دهید

در زیر لیستی از مراحل مهمی که می توانید برای اطمینان از بهینه بودن سئو فنی خود انجام دهید مشاهده خواهید کرد. با پیروی از این دستورالعمل ها می توانید اطمینان حاصل کنید که امنیت و ساختار سایت شما انتظار الگوریتم های موتور جستجو را برآورده می کند و به همین ترتیب در نتایج جستجو پاداش می گیرید.

1. از SSL استفاده کنید.
SSL یک فناوری امنیتی است که پیوند رمزگذاری شده ای را بین یک وب سرور و یک مرورگر ایجاد می کند که به جای «http: //» با «https: //» شروع می شود.

در سال 2014 گوگل اعلام کرد که سایت های امن HTTPS در نتایج جستجو بر وب سایت های غیر ایمن اولویت دارند.

بنابراین در صورت امکان اطمینان از امنیت سایت خود اطمینان حاصل کنید،این کار با نصب یک گواهی SSL در وب سایت شما انجام می شود، اگرچه بیشتر سازندگان وب سایت در حال حاضر به طور پیش فرض SSL را شامل می شوند.

2. اطمینان حاصل کنید که سایت شما برای موبایل مناسب است.
طراحی وب سایت "پاسخگو" خود به خود تنظیم می شود تا بتوان آن را به راحتی در هر دستگاهی جستجو کرد و مشاهده کرد.

گوگل در مورد این واقعیت واضح صحبت کرده است که داشتن یک سایت پاسخگو توسط الگوریتم های خود یک سیگنال رتبه بندی بسیار قابل توجه است و با معرفی این رویکرد اکنون یک وب سایت پاسخگو بیش از هر زمان دیگری مهم است.

بنابراین منطقی است که اطمینان حاصل کنید وب سایت شما کاملاً پاسخگو است و در بهترین قالب ممکن برای کاربران تلفن همراه،رایانه لوحی یا دسک تاپ نمایش داده می شود.

3. سرعت سایت خود را بالا ببرید.
موتورهای جستجو سایتهایی را که سریع بارگیری می شوند ترجیح می دهند:سرعت صفحه به عنوان یک سیگنال مهم رتبه بندی سایت در نظر گرفته می شود.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانیدسرعت سایت خود را افزایش دهید:

از هاست سریع استفاده کنید .
از یک ارائه دهنده سریع DNS ('سیستم نام دامنه') استفاده کنید
"درخواست های HTTP" را به حداقل برسانید،استفاده از اسکریپت ها و پلاگین ها را به حداقل برسانید
اطمینان حاصل کنید که پرونده های تصویری شما تا حد امکان کوچک هستند
صفحات وب خود را فشرده کنید (این کار با استفاده از ابزاری به نام GZIP انجام می شود )
کد سایت خود را کوچک کنید،از هرگونه فضای غیرضروری،قطع خط یا تورفتگی در HTML ، CSS و Javascript خود خلاص شوید


4. مشکلات محتوای تکراری را برطرف کنید.
محتوای تکراری می تواند برای کاربران گیج کننده باشد (و در واقع برای الگوریتم های موتور جستجو).

در نتیجه ، موتورهای جستجو علاقه چندانی به آن ندارند و گوگل و بینگ به مدیران وب سایت ها توصیه می کنند که هرگونه مشکل محتوای تکراری را که پیدا می کنند برطرف کنند.

می توانید موارد محتوای تکراری را از طریق:

جلوگیری از انتشار چندین نسخه از یک صفحه یا پست توسط CMS (به عنوان مثال،با غیرفعال کردن شناسه های جلسه که برای عملکرد وب سایت شما حیاتی نیستند و خلاص شدن از نسخه های مناسب چاپگر محتوای شما).
با استفاده از عنصر پیوند متعارف،به موتورهای جستجو اطلاع دهید که نسخه "اصلی" محتوای شما در کجا قرار دارد.


5. یک نقشه سایت XML ایجاد کنید.
نقشه سایت XML یک فایل است که حاوی دستور العمل های روند خزش است

شامل اطلاعات مفیدی در مورد هر صفحه در سایت شما از جمله

آخرین تغییر صفحه
چه صفحاتی اولویت در سایت شما هستند
چند مرتبه به روز می شود.

6. فعال کردن AMP را در نظر بگیرید.
AMP یک پروژه مورد پشتیبانی گوگل است که هدف آن سرعت بخشیدن به ارسال محتوا در دستگاه های تلفن همراه از طریق استفاده از کد ویژه معروف به AMP HTML است.

نسخه های AMP صفحات وب شما به سرعت در دستگاه های تلفن همراه بارگیری می شوند. آنها این کار را با کم کردن محتوا و کد شما تا حد امکان انجام می دهند،متن،تصاویر و فیلم را دست نخورده باقی می گذارند اما اسکریپت ها،نظرات و فرم ها را غیر فعال می کنند.

از آنجا که آنها خیلی سریع بارگیری می شوند،نسخه های AMP صفحات به احتمال زیاد توسط کاربران شما خوانده و به اشتراک گذاشته می شوند ،که باعث افزایش زمان سکونت و تعداد پیوندهایی می شود که به محتوای شما اشاره می کنند.

7.داده های ساختاری را به وب سایت خود اضافه کنید.
داده های ساختاری کدی است که به وب سایت خود اضافه می کنید تا به موتورهای جستجو کمک کند محتوای موجود در آن را بهتر درک کنند. این داده ها می توانند به موتورهای جستجو کمک کنند تا سایت شما را به طور مؤثرتر نمایه سازی کرده و نتایج مرتبط تری ارائه دهند.


علاوه بر این ، داده های ساختار یافته موجب افزایش بازدید ارگانیک سایت شما میشود.

از آنجا که از نظر بصری جذاب تر هستند و بلافاصله اطلاعات مفید را برای جستجوگران برجسته می کنند،این نتایج پیشرفته می تواند میزان کلیک سایت شما را بهبود بخشد و بازدید بیشتری را برای سایت شما ایجاد کند. از آنجا که سایتهایی با نتایج دارای نرخ کلیک بالاتر معمولاً در نتایج بالای موتورهای جستجو قرار می گیرند، استفاده از آن ها بسیار مهم است

8. سایت خود را در Google Search Console و Bing Webmaster Tools ثبت کنید.
Google Search Console و Bing Webmaster Tools به ترتیب ابزاری رایگان از Google و Microsoft هستند که به شما امکان می دهند وب سایت خود را برای نمایه سازی به موتورهای جستجوگر آنها ارسال کنید.

هنگامی که آماده راه اندازی وب سایت خود هستید،باید نقشه سایت XML را به Google Search Console و Webmaster Tools ارسال کنید تا بتوانند صفحات جدید شما را جستجو کنند و شروع به نمایش نتایج حاصل از آن در نتایج جستجو کنند.

این سرویس ها همچنین به شما امکان می دهند عملکرد کلی سایت خود را در موتور جستجو تحت نظر داشته باشید،سایر کارهایی که می توانید با این ابزار انجام دهید عبارتند از:

آزمایش قابلیت استفاده از تلفن همراه سایت شما
دسترسی به تجزیه و تحلیل جستجو
مشاهده بک لینک ها به سایت شما
رد کردن پیوندهای هرزنامه

الگوریتم گوگل چیست؟الگوریتم های گوگل چگونه کار میکنند؟

الگوریتم های گوگل

برای هر متخصص سئو لازم است در مورد الگوریتم های گوگل اطلاعات کب کند
خزنده،عنکبوت،ربات یا هر آنچه می خواهید آن را بنامید
داده ها را در اینترنت تجزیه و تحلیل و نمایه می کند.این بدان معنی است که وب سایت شما را جستجو می کند،مطالب را در آنجا می خواند و سپس اطلاعات مربوط به آن را ذخیره می کند.علاوه بر این،صفحاتی که قبلاً فهرست شده اند از نظر بروزرسانی و ویژگی های جدید بررسی می شوند.از طریق این فرآیند اطلاعات به صورت هدفمندتر برای کاربران نمایش داده می شود تا آنها فقط محتوای مربوطه را برای سوالات جستجو دریافت کنند.بنابراین خزنده اساس هر موتور جستجو است و ضروری است.


بهتر است بدانید که همیشه از یک ربات برای جستجوی اینترنت استفاده نمی شود.گوگل از چندین مورد استفاده می کند،به عنوان مثال یکی فقط برای تصاویر.بنابراین رباتها یک تکلیف مشخص واضح دارند که بر اساس آن تقسیم می شوند.


خزنده پیوندهای جداگانه را در وب سایت ها دنبال می کند و بنابراین همیشه وب سایت های دیگر و زیر صفحات آنها را پیدا می کند.علاوه بر این ،می توان نقشه های سایت را توسط وب مسترها در کنسول جستجوی گوگل ارسال کرد.در نتیجه این اقدامات،مطالب بیشتر و بیشتر نمایه می شوند و سپس تمام این مطالب در اینترنت در دسترس جستجوگران قرار می گیرد.

الگوریتم موتور جستجو در هنگام وارد کردن یک عبارت جستجو، این شاخص را جستجو می کند تا پاسخ مناسب را به شما ارائه دهد.

به این ترتیب شما به خزنده نشان می دهید که چه چیزی باید فهرست شود و چه چیزی نباید فهرست بشود
می توانید به خزنده کمک کنید وب سایت ها و صفحات جدید را پیدا کند.


الگوریتم PageRank
چیست؟

این الگوریتم در اواخر دهه 1990 با نام PageRank متولد شد.بنیانگذاران گوگل لری پیج و سرگئی برین آن را اختراع کردند.هدف این بود که بتوان در اینترنت وب سایت ها را به گونه ای جستجو کرد که صفحات بسیار خاصی در پاسخ به سوالات جستجو نمایش داده شوند.در ابتدا وزن دهی فقط بر اساس ساختار پیوند انجام می شد،یعنی هرچه تعداد بک لینک ها بیشتر باشد،صفحه مهمتر و امتیاز بالاتر خواهد بود.بر اساس این معیار،رتبه بندی در نتایج جست و جو تعیین می شد.

امروزه این الگوریتم به توسعه خود ادامه می دهد


در این بین البته عوامل زیادی وجود دارند که در رتبه بندی یک سایت تأثیر دارند.بک لینک ها فقط یکی از آن ها هستند.چندین میلیون صفحه در اینترنت وجود دارد که پاسخ به یک سوال خاص را ارائه می دهند.بنابراین الگوریتم گوگل باید هر صفحه را ارزیابی کند تا یکی از مواردی که دقیقاً متناسب با کاربر است را انتخاب کند.

این یک فرایند بسیار پیچیده است. چند صد مورد از این عوامل به اصطلاح رتبه بندی وجود داردکه برای تجزیه و تحلیل یک وب سایت استفاده می شود.اکثر آنها حتی به طور رسمی شناخته شده نیستند.با این حال عوامل فردی را می توان تقریباً به مناطق مختلف ارزیابی تقسیم کرد که در آن معیارهای مختلف در نظر گرفته می شود.

موارد بسیار مختلفی وجود دارد که الگوریتم آنها را تجزیه و تحلیل می کند تا بهترین نتیجه ممکن را به شما ارائه دهد. این شامل:

محتوا :کیفیت> مقدار.محتوای با کیفیت بالا بازدید کنندگان وب سایت شما را متقاعد و راضی میکند.


لینک ها،

بک لینک ها و لینک های داخلی از صفحات مرتبط و مناسب به کاربران شما ارزش افزوده می دهند.
تجربه کاربر:اگر استفاده از سایت شما آسان نیست،نمیتوانید جایگاه خوبی را در گوگل کسب کنید.بنابراین اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان شما می توانند بدون مشکل با وب سایت تعامل داشته باشند.


سیگنالهای اجتماعی:سیگنالهایی که موتور جستجو از رسانه های اجتماعی دریافت می کند،اهمیت زیادی دارند.در اینجا نیز تمرکز بر روی محتوای با کیفیت بالا است که کاربران دوست دارند آن را به اشتراک بگذارند.چنین تعاملاتی سیگنال های مثبتی به موتور جستجو می فرستد و رتبه بندی را بهبود می بخشد.

موارد فنی:بنیان فنی یک وب سایت باید همیشه بی عیب و نقص باشد.با این حال اگر در جایی خطا یا مشکلی وجود دارد،مهم است که آنها را اصلاح کنید،زیرا در غیر این صورت این می تواند بر موقعیت شما در نتایج جست و جو تأثیر منفی بگذارد.
این معیارها بخشی از فرایندی است که یک الگوریتم جستجو برای ارزیابی ارتباط و کیفیت محتوای مختلف انجام می دهد.

البته زیرمجموعه های بیشمار دیگر برای هر گروه جداگانه وجود دارد که آنها نیز به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.برای اینکه بتوانید سایت خود را مطابق با آن تنظیم کنید دستورالعمل های قابل مشاهده ای از طرف گوگل برای عموم وجود دارد که می توانید از آنها برای جهت گیری خود استفاده کنید.


به گفته گوگل فاکتورهای مختلفی وجود دارد که بر روی نتایج نشان داده شده در نتایج جست و جو تأثیر می گذارد.مانند:

عوامل کلیدی که تعیین می کنند چه نتیجه ای خواهید گرفت

تحلیل کلمه
روابط معنایی اکنون خصوصاً در مورد سوالات جستجو بسیار مهم است. الگوریتم موتور جستجو زمینه و معنی کلمات وارد شده را برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن تجزیه و تحلیل می کند.مدلهای مختلف زبانی برای این منظور وجود دارد که هدف آنها کمک به رمزگشایی روابط است.سپس از این تجزیه و تحلیل کلمات برای یافتن مناسب ترین همخوانی با سوال جست و جو شده استفاده می شود.


گوگل از مدل های زبانی برای تشخیص ارتباطات معنایی کلمات منفرد و در نتیجه رمزگشایی بهتر معنی استفاده می کند
تجزیه و تحلیل کلمه فقط شامل درک زمینه نیست.در عوض این کار همچنین درمورد طبقه بندی سوالات جستجو به صورت موضوعی است تا پاسخ مربوطه را بیش از پیش مرتبط سازد.اگر عبارت جستجو شامل کلمه "تصاویر" باشد ، جستجوگر به تصاویر گوگل هدایت می شود.


مطابقت با عبارت جستجو
اگر معنی کلمه یا عبارت واضح باشد،صفحاتی که با سوال جست و جو شده مطابقت دارند برای قرار گرفتن در نتایج بالاتر در اولویت قرار میگیرند. بنابراین توجه ویژه به کلمات کلیدی مطابق با سوال جستجو شده مهم است.به همین دلیل بخشهای مختلف متن،مانند عناوین،تصاویر و پاراگراف ها و کل متن مورد بررسی قرار می گیرند.


از آنجا که الگوریتم یک سیستم یادگیری ماشین است،می تواند از داده ها و سیگنال های قبلی نتیجه گیری کند و از آنها برای سوالات بعدی استفاده کند.الگوریتم به طور عینی و بدون تفسیر چیزی در آنها،به تمام سوالات جستجو نگاه می کند. بنابراین گوگل هنگام مقایسه اصطلاح جستجو، نگرشها،اهداف یا دیدگاههای ذهنی را در نظر نمی گیرد.