"פנים ותפיסות של אחריות"

מפגש בוגרים "מנשרים קלו"

תוכנית היום - 23.8.2013, יום שישי

9.00 – התכנסות

9.30 – פתיחה (מתחילים בזמן) – חן טפר, רכזת תחום הבוגרים

9.45-11.15 – דותן הלוי: "העם שמאחורי המהפכה במצרים"

11.15-11.30 - הפסקה

11.30-13.00 - רם שמואלי: "מתחברים"

13.00-14.15 – ארוחת צהריים מכינתית

14.15-14.45 – חן טפר: "חבורת משימה לפיתוח קהילתיות בחיים שאחרי המכינה"

14.45-15.45 – עבודה בצוותים

15.45-16.00 – הפסקה

16.00-17.00 הצגת תוצרים וסיכום

רציונל מפגש הבוגרים

במפגש הבוגרים הקרוב יש כוונה ליצור חבורת משימה של בוגרים יזמים, הבוחרים להיות מעורבים ומשמעותיים במכינה. המפגש מחולק לשני חלקיים מרכזיים, בחלק הראשון נתמקד בלמידה ובחלק השני נעבור לעשייה וניצור לראשונה תכנית שנתית עשירה וייחודית לבוגרי המכינה.

הנחת המוצא למפגש הפותח את הפעילות השנתית היא שמעשה המעורבות החברתית כמעשה אנושי-חברתי, מעמיד בפני העוסקים בו ובפני אלו המובילים אותו משמעויות ואתגרים רבים הנושאים אופי מוסרי, פוליטי ומעשי מורכב. במפגש הראשון נבקש לחדד ולשאול את עצמנו, בהסתמך על שתי הרצאות, שאחת עוסקת ב"אחר הרחוק" – הצעירים במצרים במבט שלא דרך עדשת מצלמת החדשות, והשנייה עוסקת ב"אחר הקרוב" – האוכלוסיות השונות בחברה בישראל, מה אל מול משמעויות ואתגרים אלו, הוא תפקידנו כאזרחים מעורבים? התשובות שתתנו לשאלה זו, ביום הזה ולאורך השנה כולה, יהוו אבני בניין ביצירה ובחידוד של עשייה מבוססת ידע.

אושר / יאנוש קורצ'אק

על העץ יושבת ציפור וחושבת:

חידת בני האדם מי יפתור?

זאת לא יגלה אף החכם באדם -

מקום מחבוא אושרם הוא סודם,

ורק במסתרי ליבם, שם עמוק

שם לא יתורו, כה קרוב לא רחוק.


במפגש ניפגש עם אנשים שיספרו את סיפורם של אנשים ונשים שאנו נוטים במקרים רבים להגדיר כאחרים מאד מאיתנו, או כאלו שאנו לעיתים אף מעדיפים במודע או שלא במודע, שלא לראותם משום אחרותם. הההזמנה במהלך היום היא להתבונן החוצה ולראות פנימה ("כה קרוב, לא רחוק" במילותיו של קורצ'אק).

בסיום הלמידה נעבור למעשה. השנה לראשונה תפעל תכנית שנתית לבוגרים שבה ישולבו מפגשי למידה, מפגשי עשייה חברתית, מפגשים חברתיים, טיולים, סיורים ומעורבות בשנת הפעילות של המחזור הנוכחי. את התוכנית נבנה ביחד בקבוצות עשייה במהלך היום.

חלק ראשון - למידה

דותן הלוי – "העם שמאחורי המהפכה במצרים"

דותן הלוי, תלמיד לתואר שני בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב. חוקר ומרצה בתחום של ערים ועיור במזרח התיכון.

האירועים המתרגשים על מצרים מאז ינואר 2011 פותחים בפנינו כל יום חלונות להצצה על שחקן חדש בפוליטיקה המזרח תיכונית- העם. דרך סיור בתמונות בין סמטאות קהיר, כיכרותיה ובתיה נבקש בהרצאה להבין מיהם מאות האלפים שהציפו את כיכר תחריר, נשאל כיצד נעשו מהמון חסר פנים לבעלי זהות, שמות, וגיל, ונברר מה תפקידו של הכרך העצום בעיצוב התודעה העממית החדשה במצרים.

קישור לכתבה לקראת ההרצאה: http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1445635
קישור לבלוג של דותן – "מהרהר מזרח תיכוני": http://dotanhalevy.wordpress.com/

Big image

הרצאה שנייה: רם שמואלי – "מתחברים"

רם שמואלי הוא טייס קרב לשעבר בחיל האוויר הישראלי, בתפקידו האחרון בצה"ל כיהן כראש להק המודיעין בדרגת תת-אלוף.
לאחר שחרורו פעל בנושאי חינוך, והקים ב-2008, יחד עם יצחק אוחיון, מנכ"ל אינטל ירושלים, את "צוות משימה ציבורי - הטובים בחינוך", שפעל בתחילה כמנהלת ייעודית במשרד החינוך, לצורך הכשרת פורשים מצה"ל וכוחות הביטחון ויוצאי תעשיית ההיי-טק להוראה. הוא נבחר ב-2009 לאחד מ-50 המובילים בחינוך בישראל על ידי מגזין העיר.‏ שמואלי הוא שותף מייסד ומנהל תכנית "ערי חינוך".

רם יספר לנו על העשייה החברתית והחינוכית שלו בכלל ועל מיזם "מתחברים" בפרט שמוביל מהלך לאומי לחידוש מסורת ישנה חדשה של צעדה ועלייה לירושלים, להכרות ולחוויה משותפת בין כל הצועדים וחיזוק הערבות ההדדית בתוכנו. במסע מוזמנים המשתתפים להתחבר לחברה הישראלית: צעירים וותיקים, עולים וילדי הארץ, דתיים וחילוניים, ערבים נוצרים מוסלמים דרוזים ויהודים, תנועות נוער, ארגונים, ומשפחות. הצעדה תתקיים במהלך יומיים, 23-24.9 (חוה"מ סוכות) ותכלול מסלולי משפחות, מיטיבי לכת ונכים. רם ישתף אותנו במעשה החינוכי שלו ויזמן לנו הזדמנות לשיתופי פעולה כקבוצת בוגרים במכינה.

קישור ל"ערי חינוך": http://education-cities.com/he/
קישור ל"מתחברים" בפייסבוק: https://www.facebook.com/MitchabrimBonimAtid
קישור לכתבה על "מתחברים": http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4293973,00.html
קישור לסרטון: http://www.youtube.com/watch?v=cGdENU28xi0

Big image

חלק שני - עשייה

את החלק השני נתחיל בהגדרת המושג "חבורת משימה" ככלי למימוש קהילתיות במכינה ומחוצה לה. לאחר מכן, יוצג בפני הבוגרים השלד של התוכנית השנתית המוצעת שתהווה בסיס לדיון ולעבודה. נתחלק לצוותי עבודה על פי תחומים ונתחיל לעבות ולצקת תוכן לתוכנית.

בסיום זמן העבודה בקבוצות, ניפגש להצגת התוצרים ולסיכום המפגש.

בשורה התחתונה,

יש כוונה במכינה להתחיל משהו חדש. להפוך את הבוגרים לחלק בלתי נפרד מהעשייה ולהעניק לכם מקום בו תוכלו להמשיך בתהליכי הלמידה והעשייה שהתחלתם בשנת המכינה שלכם.


נתראה ביום שישי,

חן טפר

0548038979

Loading form...