SPot!

20.Sayı/Ekim 2019

Big picture

HANGİ ÜNiVERSİTE?

Big picture

SPot! 20.sayısıyla yeni eğitim-öğretim yılına merhaba diyor. Geçtiğimiz sayılarında meslek alanları, yükseköğretim kurumları, sınavlar, başvurular, ülkelerin eğitim sistemleri çeşitli gibi konularda pratik bilgileri sizler için derleyen SPot!, bu sayısında da Türkiye ve yurtdışındaki üniversiteleri tanımanıza yardımcı olacak kaynakları sizlerle paylaşıyor.


Bir üniversitenin çeşitli ölçme yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi ve sıralanması elbette ki o üniversite hakkında kesin bir yargı oluşturmaz. Zira eğitim kurumları bir puan veya sıralamadan çok daha fazlasını içerir; aidiyet, işbirliği, sosyal imkanlar, akademik ilerleme, kariyer planlama, mezunların alandaki ağırlığı vb...


SPot'un bu sayısında, bilimsel araştırma teknikleri ile elde edilen verileri inceleyerek, tercih etmeyi düşündüğünüz üniversite ve bölümlerine dair yeni bilgiler edinebilir, mevcut bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.


Bu kaynaklar aynı zamanda 12.sınıf öğrencilerimizin ekim ayı rehberlik saatlerinde de kendileriyle incelenmiştir.

TÜRKİYE

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından 4 yıldır gerçekleştirilen bu araştırma, Türkiye'de eğitim veren tüm devlet ve vakıf üniversitelerini, öğrencilerinin farklı konu başlıklarına verdiği cevaplar doğrultusunda sıralamış.

Big picture

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Vakıf Üniversiteleri Araştırması

Bu araştırma Türkiye'de faaliyet gösteren vakıf(özel) üniversitelerinin öğrencileriyle gerçekleştirilmiş. Tablo ve grafiklerle zenginleştirilmiş sonuçlar, tercih yapacak öğrenci ve veliler için verimli bir kaynak niteliğinde...
Big picture

Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri Araştırması

Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından 3 yıldır yapılan bu araştırmada, üniversite öğrencileri eğitim aldıkları şehirlere dair beklenti ve memnuniyetlerini ifade etmişler. Ortaya da öğrenci dostu şehirler kavramı çıkmış....

Big picture

Yükseköğretim Kurulu(YÖK) Üniversite Veritabanı

YÖK tarafından hazırlanan bu sitede, üniversitelerin iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.
Big picture

YURTDIŞI

University Ranking by Academic Performance(URAP)

Bu sitede, üniversiteler ağırlıklı olarak akademik makale sayısı ve yapılan atıflara göre sıralanmış.
Big picture

Times Higher Education (THE)

Bu sitede, uluslararası yükseköğretim kurumları ve programlar hakkında bilgi edinebilir, üniversite ve bölümleri filtreleyerek istediğiniz bölüm ve ülke sıralamalarını inceleyebilirsiniz.

Big picture

QS World University Rankings

Site, üniversiteleri çeşitli kategorilere göre puanlayarak sıralamış. Ayrıca üniversitelere dair çeşitli istatistiklere de yer verilmiş.
Big picture

Academic Ranking of World Universities (ARWU)

Shanghai merkezli bu sitede 2003'ten bugüne kadar üniversitelerin sıralamalarını görebilirsiniz.
Big picture

CWTS Leiden Rankings

Hollanda'nın Leiden Üniversitesi tarafından hazırlanan bu sitede, 3 yıllık periyotlarda hazırlanmış sıralamaları bulabilirsiniz.

Big picture

Round University Rankings

Rusya menşeyli site, üniversiteleri elde ettikleri puanlara göre elmas, altın, gümüş vb. kategorilere ayırmış.

Big picture

UniRank

Bu sitede üniversitelerin resmi instagram, twitter ve youtube hesaplarına kolayca ulaşabileceğiniz kısayollar bulabilirsiniz.
Big picture