זרקור על המזכירות הפדגוגית

דצמבר 2019 - כסלו תש"ף

דבר היו"ר

ביום ראשון השבוע התקיים יום חשיבה מערכתי לקראת התנעת היעדים של התכנית הרב שנתית תשפ"א – תשפ"ה שבבסיסה תפיסת דמות הבוגר הכוללת שלושה מרכיבי בסיס: ידע, מיומנויות וערכים. במסגרת יום זה הצגנו את תכנית העבודה שלנו המתמקדת בחטיבות הביניים ומתמקדת בקידום הלמידה באמצעות הרחבת מימדי הלמידה: למידה דיספלינרית העומדת בבסיס עבודתנו בחטיבת הביניים, למידה בין תחומית המחברת בין תחומי דעת, ולמידה מתוך בחירה של תלמידים. מטרת מימדי הלמידה היא להעמיק את הידע הדיספלינרי ולבסס אותו על רעיונות גדולים והטמעת מיומנויות וערכים, לאפשר לתלמידים ללמוד בדרכים נוספות וללוות את המורים בהרחבת יכולותיהם להוראה בין תחומית ולליווי תהליכי למידה עצמאיים ושיתופיים של תלמידים. תוכלו להתרשם מן הדברים בעצמכם בעזרת המצגת שהוצגה ביום החשיבה. המזכירות הפדגוגית רואה לעצמה שליחות של ממש לקדם למידה מתקדמת ולסייע למורים להטמיע אותה, באמצעות הוראה איכותית. את המהלך אנו מובילים בשותפות עם אגף אסטרטגיה, המינהל הפדגוגי, וגופי מטה אחרים ששותפותם חיונית לקידום למידה והוראה.

במהלך החודשים הקרובים אנו יוצאים לסיורים במחוזות על מנת לקדם את מערכות העבודה המשותפות בין המטה למחוזות. בין השאר אנו מבקשים להציג את מימדי הלמידה ואת עבודתנו בתחום. לפני שבועיים פגשנו את מחוז ירושלים ומנח"י, ובשבוע הקרוב נדרים למחוז דרום למפגש נוסף. השותפות היא הבסיס החשוב לכל הצלחה ואנו פועלים בזמן הקרוב לקדם את מעגלי השיח ומערך השותפים לטובת המהלך.

בהצלחה

שלכם מירי

אגף פיתוח פדגוגי

הכנס השני של תכנית "התיכון האקדמי המקוון"

כ-200 מורים, ממג׳ד אל שמס ועד דימונה, הצטרפו לתכנית השנה והגיעו לחגיגה של למידה אקדמית היברידית - מיזם משותף של דליה פניג ויובל שרייבמן, מנכ"ל המרכז לחדשנות בלמידה, התקיים בנובמבר 2019. המורות ליה סגל וד"ר סוהר ריחאני בשארת המחישו כיצד התכנית הציתה אש של למידה בעיני תלמידיהן, התלמידה תסאביח גזאוי ריגשה כששיתפה בהחלטתה להיות ווירולוגית בעקבות הקורס (היא קיבלה 100 בבחינה באוניברסיטה!) והמנצח איתי ברקוביץ הנעים מאוד. בחלק השני- התכנסו המורים, עם המרצים של אוניברסיטת תל-אביב , ודנו בתכני הקורס, באתגרים שיש לתלמידים, בחשיבות פיתוח מחשבה אקדמית, ראיה ביקורתית, למידה עצמית ועוד.

פיתוח מקצועי "מודלים בהוראה רב- תחומית"

מורי גיאוגרפיה, אדם וסביבה, היסטוריה, אזרחות ותחומי חברה ורוח נוספים בחטיבת -הביניים המעוניינים להתנסות בתפיסת הוראה חדשנית זו הגיעו למפגש שקיימנו בנושא.

ד"ר מירי שליסל, יו"ר המזה"פ הציגה הבחנה בין המודלים השונים: בין תחומי - רב תחומי - מה ביניהם, ולמה? דליה פניג, מנהלת האגף הציגה את הקורס ואיך הוא נולד? ושני מורים הציגו את מודל הלמידה בבית -ספרם.

אושרו תכניות לימודים ייחודיות חדשות

1. תכנית מנהיגות חינוכית ושינוי חברתי המצטרפת לתכנית הארצית בסוציולוגיה, בהיקף 3 יח"ל ומשלימה ל-5 יחידות לימוד במדעי החברה - אושרה לבית חינוך אופק בקיבוץ עברון, כמגמה אזורית בשיתוף המועצה האזורית מטה אשר בליווי מדריכה באגף יעל אליאסף עבודי. מטרת התכנית לטפח בני נוער בעלי מודעות חברתית, המאמינים בכוחו של החינוך לעצב שינוי חברתי ולחולל שינוי זה בעצמם. להרחבה ולפרטים נוספים

2. תכנית במשפטים - בליווי מדריך מהאגף עו"ד איתן בבג'ני - בהיקף של 5 יחידות לימוד לבית הספר מקיף ו' קוהל, באר שבע שחרט על דיגלו קידום ערכים לצד הישגים - הישגים לימודיים וצמצום פערים, לצד הפעלת תכניות ערכיות ומעורבות בקהילה. ייחודה של התוכנית היא בחשיפתה לרבדיו השונים של עולם המשפט. להרחבה ולפרטים נוספים

אגף שפות

ערבית

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

א- הפצה של שתי אגרות בשפה הערבית באמצעות What's up לתלמידים ולמורים

1. "על הבוקר" בערבית (صَبَح الصباح)- אגרת שבועית אשר תפורסם לבתי הספר בכל יום ראשון ב- 3 גרסאות לפי שלבי החינוך: יסודי, חט"ב וחט"ע; ומכילה אוצר מילים, ידע שפתי, פתגמים ועוד...

2. "השפה שלי... עולם" בערבית (لغتي... عالمٌ) אגרת חודשית שמנגישה ידע עולם, ואקטואליה.

Big picture

ב- היום הבינלאומי לשפה הערבית 18 בדצמבר

לרגל היום הבינלאומי לשפה הערבית, שחל ב -18 בדצמבר, הוכנו תכנים פעילויות חינוכיות ולימודיות וחומרים לכל שכבות הגיל, כמו כן, נכתבה ועוצבה שבועה בפוסטר שמטרתה לשמור על השפה. ופורסמה תחרות לעיצוב הפוסטר.

קישור לפעילויות

Big picture

ספרדית
טקס הענקת ספרי קריאה בחסות שגריר גואטמלה בישראל

Big picture

ביום רביעי ה 18.12.19 הגיע למשרד החינוך שגריר גואטמלה בישראל, מר מריו בוקרו. היה טקס מיוחד במינו, מלא התרגשות. לשמוע את השגריר מדבר עם כל כך הרבה אהבה על ישראל ולראות כמה הוא התרגש עם קבלת המתנות ששלחו תלמידי ספרדית מכל הארץ, הייתה חוויה מיוחדת. השגריר ייתן 500 ספרים לטובת תלמידים הלומדים את השפה הספרדית.

צרפתית

"אני אוהב את המורה שלי לצרפתית!" - יום המורה לצרפתית העולמי

ב-28 בנובמבר 2019 בישראל ובכל רחבי העולם חגגו את יום המורה לצרפתית הבינלאומי 2019. ישראל הצטרפה למשפחת האומות וחגגה בששון כראוי את יום המורה לצרפתית הבינלאומי הראשון. הפיקוח על הוראת הצרפתית במשרד החינוך, גב' דוריס עובדיה, מפמ"ר צרפתית, וצוותה, עמותת המורים לצרפתית בישראל, המכון הצרפתי ושגרירות צרפת, הפיקו כרזות צבעוניות וסרטון מרגש ונלהב של עדויות תלמידים, מנהלי מוסדות חינוך ואישים אחרים בישראל, שנועד לקדם את הוראת הצרפתית בישראל ולהדגיש את פועלם של המורים לצרפתית.

Big picture

מזל טוב וכל הכבוד למורים לצרפתית בישראל!

סמר סקול בן שבועיים בוישי (Vichy), בדרום צרפת.

שמונה תלמידים מכל רחבי הארץ, זכו בתחרויות שונות וקיבלו פרס נדיב מצד שגרירות צרפת: סמר סקול בן שבועיים בדרום צרפת. תקופה זו, אפשרה לתלמידים לשפר רמתם בשפת הצרפתית, לגלות את תרבות הצרפתית וומגוון תרבויות של נערים ונערות ממדינות אחרות כאשר המשותף ביננו היה השפה הצרפתית..

אגף אמנויות

"היצירתיות חשובה כיום בחינוך בדיוק כידיעת קרוא וכתוב"

מדבריו של סר קן רובינסון סופר וחוקר ליצירתיות בחינוך

בחודש נובמבר התארחו צוותים מובילים, מפמ"רים ומדריכים של אגף אמנויות במשרדי אמדוקס ברעננה, במסגרת היום נוצרו חיבורים וקשרים בין גוף ענק של חברת הייטק בינלאומית, לממונים על תחומי האמנויות במשרד החינוך. נקודת המבט שהוצגה על ידי הדוברים היא שחינוך לאמנויות וליצירתיות צריך להתחיל מגיל צעיר והוא משמעותי וחשוב לעולם העתיד.

לקריאה נוספת

Big picture

הפרויקט בינתחומי ללימודי השואה

יצא לדרך! זהו שיתוף פעולה יוצא דופן עם מוזיאון בית התפוצות, פרויקט הפרפרים הבינלאומי, והפיקוח הארצי על החינוך לאמנות. הפרויקט מציע למידה בינתחומית המשלבת פרקטיקות מתחום המחקר, העבודה הארכיונית, והעשייה האמנותית כחלק מלימודי היסטוריה ומורשת יהודית, אמנות חזותית ואנגלית. החלק האמנותי יעסוק בשחזור זיכרונות של ילדים בתפוצות ישראל תוך התייחסות לסביבת החיים שלהם, ולחפצים ויכלול יצירת קשר בין תלמידים אמריקאים וישראלים, כתיבת טקסט באנגלית, ושימוש במקורות מידע הכתובים באנגלית.

לקריאה נוספת

Big picture

מחוללים 360- מתווה שיתוף פעולה בין חינוך למחול במסגרת הפורמאלית ותכניות העשרה בתחום

בשנה האחרונה הוקמה וועדת היגוי משותפת ליצירת ממשקים ושיתופי פעולה עם שתי תכניות העשרה מרכזיות ומובנות בתחום המחול במשרד החינוך: "תכנית קרב" ו"תכנית סל תרבות ארצי". מתוך מסקנות וועדת ההיגוי נכתב מתווה שיתוף פעולה בין חינוך למחול במסגרת הפורמאלית בכל שלבי הגיל ותוכניות העשרה של משרד החינוך בתחום. במתווה מידע והמלצות אופרטיביות לשיתוף פעולה למנהלים, מורים ורכזי סל תרבות ברמה בית ספרית, קהילתית וארצית.

לקריאה נוספת

Big picture

מוזמנים לקרוא ולהתרשם לעומק מהעשייה בניוזלטר המצורף.

אגף מדעים

1. כנס תלמידי ביולוגיה באוניברסיטה העברית

ביוזמה של מרכז המעבדות בבלמונטה באוניברסיטה העברית בשיתוף עיריית ירושלים והפיקוח על הוראת הביולוגיה נערך החודש כנס תלמידים לביולוגיה, זו השנה השלישית. כ-500 תלמידי י"א-י"ב השתתפו בכנס בו שמעו על חידושים מהמעבדות של ד"ר איתמר הראל (חיים בהילוך גבוה – חקר ההזדקנות) והדוקטורנטיות עדי קול (המוח וממה עשויים זיכרונות?) ושירן בר (תאי גזע עובריים והפוטנציאל הגלום בחצי גנום). את היום קינחו התלמידים במשחק "מחפשים את המטמון" ביולוגי, ברחבי הקמפוס כשמזג האוויר מאיר פנים.

Big picture

2. תוכנית גלוב – The GLOBE Program

תכנית גלוב הינה תכנית בינלאומית בחסות נאס"א. זוהי תוכנית מקוונת לחינוך סביבתי. המאפשרת לקחת חלק במחקר אזרחי כחלק מקהילת המדע העולמית. התכנית מנוהלת על ידי מרכז החקר המדעי המתוקשב במדעי כדור הארץ באוניברסיטת קולורדו בחסות סוכנות החלל NASA. בתוכנית לוקחות חלק כ- 120 מדינות ברחבי העולם והיא מעודדת למידה בדרך החקר המדעי ופיתוח אוריינות סביבתית.

3. כנס תלמידי הכימיה השישי בירושלים

400 תלמידים הלומדים במגמת הכימיה התקבצו יחדיו לכנס השישי של תלמידי כימיה במחוזות מנח"י וירושלים ושמעו הרצאות מפי כימאים וחוקרים מהאוניברסיטה בנושא פיתוח תרופות, אש, בעירה ופיצוצים בקולנוע, והרצאות מתלמידים עמיתים. בסיום הכנס התקיים חידון נושא פרסים. הכנס התקיים באולם וויז, בגבעת רם, האוניברסיטה העברית והוא פרי שיתוף פעולה של מרכז מעבדות בלמונטה, המכון לכימיה והחוג לכימיה באוניברסיטה העברית, עיריית ירושלים, הנהלת המחוזות מנח"י וירושלים והפיקוח על הוראת הכימיה במשרד החינוך.

Big picture

תרגום סימולטני לערבית של ההרצאות

אגף חברה ורוח

המרכזים לדמוקרטיה וביקור המשלחת מגרמניה

במסגרת הפעלת המרכזים לדמוקרטיה בבתי המשפט על ידי המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים, התארחה החודש משלחת של אנשי חינוך מגרמניה אשר סיירו במקומות שונים בארץ ובמרכז ההדרכה בבית המשפט המחוזי בחיפה. אנשי המשלחת נחשפו למודל הקיים בארץ המשלב לימוד חוויתי של סיור וסדנה להיכרות עם מערכת המשפט, שוחחו עם מורה מלווה מאחד מבתי הספר שביקרו במקום ואף קיימו שיחה עם נשיא בית המשפט בחיפה. המשלחת הייתה אורחת של אגף תכנים במנהל חברה ונוער ובית רוטנברג בחיפה, אנשי המשלחת גילו ענין רב והתרשמו מאד.

Big picture

כיתות שאר רוח

הינה עתודה הומניסטית בחטיבות הביניים, תוכנית חלוצית של המרכז ללימודי רוח בספרייה הלאומית ובשיתוף מפמ"רי ספרות, היסטוריה ותרבות יהודית ישראלית.

בכיתות 'שאר רוח' מתקיימים מפגשי לימוד קבועים בבית הספר במסגרת של קבוצה קטנה בהם מושם דגש על הרחבת אופקים ושיפור מיומנויות קריאה וכתיבה אקדמית ויצירתית. התלמידים והתלמידות המשתתפים בתכנית נהנים מפעילות תרבותית בימי שיא בספרייה הלאומית ובמוסדות תרבות נוספים ונפגשים עם תלמידי כיתות 'שאר רוח' הפועלות ברחבי הארץ. לפרטים נוספים על תוכנית שאר רוח.

Big picture

אגף דרוזי צ'רקסי

קידום לימודי המורשת הדרוזית לכלל תלמידי אילת

ביוזמת ראש העיר אילת, מר מאיר יצחק הלוי, לקידום לימודי המורשת הדרוזית לכלל תלמידי אילת, הכין מפמ׳ר המורשת, מר ג'מיל חטיב, תוכנית ייחודית. התכנית נחשפה לביצוע ב- 24.11.19 , בהשתתפות מר מוהנא פארס יועץ השר, הגב' איה חיראדין, מנהלת האגף, ראש העיר וד"ר דרורי גניאל, מנהל אגף שח"ק בעירייה, מפקחים, מנהלים, תלמידים, ונציגי הקהילה הדרוזית. לפרטים נוספים

יחידת לימוד בנושא "ערבות הדדית"

לאור חשיבות חשיפת התלמידים לנושא במטרה להעשיר אותם בתחום על מנת שיוכלו ליישם את עקרונותיו החשובים בחיי היומיום בביה"ס ומחוצה לו, פורסמה החודש על ידי האגף יחידת לימוד בנושא "ערבות הדדית" שפותחה באמצעות הצוותים השונים בהובלת המפמ"רים ומפקחים מקצועיים וכוללת את כל המקצועות שיש בהם נגיעה לערבות הדדית. קישור ליחידה

תמונת הרקע

אורות החגים...