עבודה בתנ"ך - דוד וגוליית

מגישים: עמית רוקח וגיא זלצמן כיתה: ט'5

חלק אומנותי

o הסבר מדוע בחרת בתמונה זו?

בחרנו בתמונה זאת מכיוון שלדעתנו היא מתארת את המקרה בצורה הטובה ביותר כשניתן לראות בה את דוד לאחר המלחמה בגולית כאשר הוא מחזיק את ראשו של גולית בידיו, ברקע התמונה ניתן לראות בצידו הימני של דוד את בני ישראל כאשר בקידמתם שאול מריעים לו על כך שניצח את גולית הפלישתי שהיה החייל הכי חזק וגדול מכל הפלישתים ובנוסף לכך מצידה השמאלי של התמונה ניתן לראות את הפלישתים שנסים אחורנית.
בחלקה העליון של התמונה ניתן לראות אור בין העננים שמאיר על דוד מה שיכול לומר לנו על
רוח אלוהית (נס) שקרה.

o צור קישור לאתר ברשת ובו פרטים אודות הצייר ו/או פרשנותו של הצייר לדמות?


http://mikranet.cet.ac.il/pages/item.asp?item=8871


o האם הציור תואם את התיאור המקראי?


הציור תואם את התיאור המקראי מכיוון שניתן לראות בתמונה ובסיפור המקראי התאמה כאשר:

"וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ" -בתמונה ניתן לראות שדוד מחזיק את ראשו של גליית בידיו ומכאן ניתן לדעת שהוא אכן כרת את ראשו מכיוון שהוא היחיד שהאז לעמוד מולו.


"גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ; וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת. וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו. וחץ (וְעֵץ) חֲנִיתוֹ, כִּמְנוֹר אֹרְגִים, וְלַהֶבֶת חֲנִיתוֹ, שֵׁשׁ-מֵאוֹת שְׁקָלִים בַּרְזֶל" -

ידו של גוליית מתוארת כגדולה וחזקה (בעלת שרירים) בנוסף לכך בתמונה ניתן לראות את שרירו של גולית המפורט ואת חניתו.


"וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ" - הפלשתים רואים בתמונה שהחייל הכי חזק שלהם מת והם בורחים.

חלק מקראי

o הסבר מהו מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד בגוליית. נמק את דבריך.
מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד בגוליית הוא שגם קטנים וחלשים יכולים לנצח אנשי צבא גדולים וחזקים בזכות כוחו של ה' כלומר הגודל לא קובע מכיוון שבסיפור של דוד וגוליית ניתן לראות שדוד שלא היה איש צבא ובנוסף לכך היה קטן וחלש ליד גוליית ניצח את גוליית בעזרת חוכמה ורוח אדוני.

o מדוע דוד מתנדב למשימה זו למרות שדוד לא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול ? צטט והסבר את
דבריך.


דוד התנדב להלחם מול גוליית, למרות שלא היה לוחם סדיר בצבא של שאול מכיוון שבני ישראל פחדו ולא האמינו שיצליחו לגבור במלחמה על הפלישתים וגוליית בראשם. בני ישראל לא האמינו מספיק באדוני שיהיה איתם בקרב פנים אל פנים נגד גוליית וכנראה שגם מימדיו ותהילתו של גוליית גרמו לכך שאיש לא התנדב.
דוד לעומת זאת האמין שאדוני יהיה עימו במלחמתו מול גוליית.
דוד גם היה מודע ליכולתיו, כישוריו והיה אמיץ כך שאלו סייעו לו להיות נכון לקרב מול גוליית.
ציטוט של הפסוק: " וַיֹּאמֶר דָּוִד, אֶל-הָאֲנָשִׁים הָעֹמְדִים עִמּוֹ לֵאמֹר, מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז, וְהֵסִיר חֶרְפָּה מֵעַל יִשְׂרָאֵל: כִּי מִי, הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה, כִּי חֵרֵף, מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים." (שמואל א, פרק יז, פרק כו)

ציטוט של פסוק: וַתִּצְלַח רוּחַ-יְהוָה אֶל-דָּוִד (שמואל א, פרק טז, פסוק יג)


o שלב מפה של מקום הקרב בעלון.

הקרב התקיים בעמק האלה.

חלק ספרותי

https://www.youtube.com/watch?v=IugnF87AAnY


o מצא את הדומה ו/או השונה בין השיר לסיפור המקראי ? בסס את דבריך מתוך הכתוב.

סבא טוביה - סיפורי התנ"ך - דוד וגולית
Big image

חלק פיזיקלי ומתמטי

http://www.ted.com/talks/lang/he/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_davi


d_and_goliath.html?source=email#.Un5kYFhu4up.email


o האם חוקי הפיזיקה על פי דבריו של המרצה השפיעו על ניצחון דוד. הסבר ונמק.


על פי דבריו של המרצה חוקי הפיזיקה אכן השפיעו על נצחונו של דוד מכיוון שהאבנים שבהם השתמש דוד היו מבריום גופריתי ולהם יש צפיפות יותר גדולה משל אבן רגילה פי 2 מה שיגרום לנזק יותר גדול בנוסף לכך דוד משתמש בשני חוטים ותיק רועים על מנת להעיף את האבן לעבר גולית ובעזרת אותו המכשיר היה אפשר לסובב את האבן בתיק במהירות של 7 סיבובים בשנייה ואחרי ששיחרר מהירותה של האבן היתה 35 מטרים לשנייה ששווה לקליע של אקדח בקוטר 0.45. כלומר הנשק שבו דוד השתמש היה נשק בעל עוצמה ענקית. לכן הפיזיקה אכן השתתפה במקרה זה וניתן לראות זאת בכך שהצפיפות של האבן היתה יותר גדולה והמהירות היתה גבוהה מאוד מה שגרם לנזק גדול מאוד.o האם קיים חוק פיזיקאלי או משוואה מתמטית המחזקת או סותרת את הסיפור המקראי.


Ek = ½ m v^2

m - מסה.

v - מהירות.

הנוסחה המתמטית הזאת אכן מסבירה את המקרה בצורה הנכונה ביותר מכיוון שכאשר דוד סובב את החוטים ואת תיקו הוא צבר אנרגית תנועה של כ 7 סיבובים בשניה (שגדולה מבחינה מידתית) ולכן כאשר האנרגיה הזאת אומרה לאנרגית תנועה באוויר האנרגיה אומרה למהירות והמהירות היתה גדולה מאוד משום שהחיכוך בתנועה באוויר נמוך.o חווה דעתך אודות מסקנותיו של המרצה בקטע זה.


המרצה מלקולם גלדוול טוען שלדעתו יש טעות בהנחת היסוד שדוד היה המוחלש (אנדרדוג") בסיפור המקראי על קרב דוד וגוליית מהסיבות הבאות:

א. דוד בחוכמתו בחר לא ללבוש שיריון וציוד כבד עליהם אינו מורגל והעדיף להגיע לקרב "קליל" ובלבוש ה"טבעי" לו מחיו ברועה צון.

ב. דוד בחר להשתמש בקלע- כלי נשק לו הוא מורגל. אדם/לוחם הבקיע בשימוש בכלי זה יכול להגיע למהירות של 35 קמ"ש ולפגוע לנקודה מדוייקת ממרחק של 200 מטר. כלומר להנות מפגיע באוייב מבלי להסתכן בקרבה.

ג. דוד ידע לבחור באבנים הקיימות באזור "עמק האלה" המכילות ברום וגופרית ובעלות צפיפות אשר אם בוחנים זאת מבחינת יכולת בליסטית הן שוות ערך לקליע הנורה מאקדח 0.45 מ"מ ההופך את הקלע לעוד יותר קטלני.

לעומת זאת – גוליית – הענק כנראה סבל ממספר בעיות רפואיות הנפוצות אצל "ענקים":


  • גידול במוח.
  • בעיות בראיה (ראיה כפולה ומעורפלת).
  • מגושמות.


לאור הנקודות שציין המרצה אין פלא שדוד נצח את גוליית בקלות! ובכל זאת הוא היה צריך הרבה אומץ לעמוד להלחם מול ענק שאיש מהלוחמים המיומנים לא העזו להלחם מולו.o האם אתה מקבל או לא מקבל את טענותיו של החוקר? נמק.


אני מסכים בצורה חלקית עם טענותיו של החוקר מכיוון שאני חושב שמלבד הבחירה של דוד בצורה שבה הוא בא לקרב, בכלי נשק, בבחירת האבנים והבעיות הרפואיות של גוליית.

דוד היה אמיץ משום שרק לדוד שהיה נחשב הנער הקטן והחלש היה את האומץ להילחם בגוליית ובנוסף לכך דוד היחיד שהיתה לו מספיק אמונה באדוני והיה ניתן לראות זאת כאשר הלך להילחם בגוליית מפני שהוא ידע שאדוני ישמור אליו.