תאונה אחרי מסיבה

יובל אוז ט-5

מבוא

אחרי מסיבה של תיכוניסטים, ללא אלכוהול, בוילה בבית צבי שבצפון הנגב, נהרגו שתי נערות בנות 17 מירושלים, סימור נחום ואביב נחמיאס. צעירה נוספת בת גילן, שהייתה איתן ברכב, פונתה במצב אנוש לבית החולים סורוקה בבאר שבע עם פגיעה רב מערכתית.


מחקירת התאונה עולה כי הרכב הפרטי שבו היו שלוש הצעירות התנגש במשאית בכביש 293 שבצפון הנגב, בכניסה לשדה צבי. המשאית הגיעה מכיוון בית קמה, וככל הנראה הסיבה לתאונה היא אי מתן זכות קדימה.


הדיווח על התאונה הקטלנית נמסר למד"א מרחב נגב בשעה 10:50. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לנערות, ולאחר ניסיונות החייאה קבעו את מותן של השתיים. הצעירה הנוספת שהייתה גם כן ברכב שבו היו השתיים, נפצעה באורח קשה עם פגיעת ראש לבית החולים סורוקה, כשהיא מחוסרת הכרה ומונשמת.

זירת התאונה, בכניסה ליישוב בית צבי (צילום: google maps)

Big image

ניתוח האירוע

המעורבים בתאונה:

נהג המשאית

הרכב הפרטי שבו נסעו שתי ההרוגות - סימור נחום (17), אביב נחמיאס (17) והצעירה הנוספת שנפצעה במצב אנוש.


הסיבות והגורמים לתאונה:

מהעולה בחקירות נראה כי הסיבה לתאונה היא אי מתן זכות קדימה, כלומר, הרכב הפרטי לא ציית לחוקי התנועה ולא נתן למשאית לעבור כצורך, ולכן הגורם האנושי הוא המרכזי באירוע זה.


תוצאה

הרכב הפרטי והמשאית התנגשו זה בזה. כתוצאה מכך נהגת הרכב הפרטי בת ה17 נהרגה וכן חברתה בת גילה. חברתם הנוספת, שגם כן נסעה ברכב זה, נפגעה באורח קשה עם פגיעת ראש, והגיעה לבית החולים סורוקה כשהיא מחוסרת הכרה ומונשמת.

לא התרחשה פגיעה בנהג המשאית.


עקרונות הבטיחות שהופרו

בתאונה זו מספר עקרונות בטיחות חשובים הופרו.

עקרון ההתייחסות לסביבת התעבורה הופר מצד הרכב הפרטי, על הנהגת היה לסרוק את הקורה בסביבתה ולרכז את כל תשומת ליבה אל אירועי התעבורה המתרחשים כדי ליצור תמונה כוללת של המציאות, מה שיכל למנוע את יציאת הרכב הפרטי מהצומת לפני מתן זכות הקדימה למשאית.

מצד המשאית הופר עקרון הספק, על נהג המשאית היה להטיל ספק במיטבו/ החלטותיו השגויות של נהגת הרכב הפרטי, על מנת להימנע מלקיחת סיכונים מיותרים.

בנוסף לכך, משום התאונה שהתרחשה הייתה בין נהג משאית לבין נהגת של רכב פרטי, ייתכן כי גם עיקרון השוני והאי סימטריות הופר, וזאת משום ששדה הראייה של כל אחד מהנהגים שונה, וכפי שאומרים "מה שרואים מפה לא רואים משם".

ההיבט הפיסיקאלי של התאונהבתאונה שהתרחשה בצומת בית צבי שבצפון הנגב, השתתפו רכב פרטי ומשאית, כלומר, ישנם הבדלים ברורים במסות בין כלי הרכב.

חוק שלישי של ניוטון אומר כי כאשר יש אינטרקציה בין שני גופים, הינם מפעילים אחד על השני כוח שווה, כל עוד המסות של שני הגופים שוות.

בתאונה זו, האינטרקציה הייתה בין גופים (כלי רכב) בעלי מסות שונות, ולכן, הנזק ברכוש ובנפש ברכב הפרטי, בעל מסה הקטנה משל המשאית, גדול יותר מזה של המשאית.

סיכום ומסקנות

ביום יום שלנו אנו נחשפים לתאונות רבות, מהקלות ועד הקשות ביותר.

ציות לחוקי התנועה ועקרונות הבטיחות השונים, הם אלו שיכולים למנוע את האסונות הללו.

אני חושבת שכל אחד ממשתמשי הדרך, נהגים, רוכבי אופניים, הולכי הרגל וכו', צריכים להפנים ולהכיר בחשיבותם של החוקים והעקרונות הללו, על מנת להימנע ממעורבות בתאונות כאלו ואחרות.


באירוע שציינתי, אלמלא נהגת הרכב הפרטי הייתה מצייתת לחוקי התנועה ומעניקה לנהג המשאית את זכות הקדימה המגיעה לו, אסון זה היה יכול להימנע ללא שום נזק לנפש ולרכוש.