טיול בארץ ישראל

בואו לטייל ולהעשיר את ידיעותיכם על ארץ ישראל!

מתעניין בחופשה בארץ הקודש?

לא מה שחשבת! פרטים בהמשך...

חוויות מהנות לכל המשפחה!

סיור חוויתי, מלמד, מעשיר, ובעיקר מהנה בארץ ישראל. מתאים לאלה שחיים פה ורוצים להכיר את מולדתם יותר טוב, וגם לתיירים סקרניים שלא חיים בארץ ישראל.

בואו ולמדו על הארץ בה אתם תטיילו!

חושבים שאתם יודעים הכל על ארץ ישראל?

ישראל הגדירה את עצמה כארץ קולטת עליה, כל אדם יהודי יכול לעלות למדינה (חוק השבות) לכן ישראל מכילה בתוכה מגוון רחב של תרבויות. כמו כן אנשים רבים מחצי האי ערב נדדו לארץ ישראל במשך השנים, סיבה נוספת למגוון התרבויות הרחב בישראל.

כמו כן בישראל יש גם מגוון ביולוגי, אף על פי ששטחה של ישראל קטן, רק כ-28,000 קמ"ר, היא עשירה מאוד במינים.

בישראל זוהו עד היום כ-47,069 מינים שונים, ביניהם נגיפים, חיידקים, אצות, פטריות, צמחים ובעלי חיים. מספר זה הוא כ-3 אחוזים מכלל המינים שזוהו בעולם כולו! מספר המינים בישראל גבוה באופן יוצא דופן, יחסית לאזורים הנמצאים בקווי רוחב עולמיים דומים וששטחם דומה לשטח ארצנו. בישראל יש גם מינים ותת-מינים ייחודיים (אנדמיים) רבים, אשר חשוב במיוחד לשמור עליהם. כמו כן, ישראל נמצאת על מפגש בין יבשות, לכן ציפורים רבים נודדים מעל ארץ ישראל.

צפו בסרטון וקבלו טעימה קטנה מהשפע העשיר שישראל מכילה בתוכה!

Sunshine Across Israel

עוד פרטים שלא שמעתם..

שם המדינה: שמה של המדינה, "ישראל" או "מדינת ישראל", נקבע סמוך להקמתה על-פי הצעתו של דוד בן-גוריון. שמות שנדחו היו "ציון", "ארץ ישראל", "יהודה" ו"עֵבֶר". השם מייצג את אופיה היהודי של המדינה, בלי ליצור בעיות קשות לזהותם של אזרחים לא-יהודים, ובלי להתחייב לאידאולוגיה או למציאות פוליטית מסוימת.

סמלי המדינה: הדגל- לצורך עיצוב סמל המדינה פרסמה הוועדה מכרז. במכרז נכתב כי מומלץ שימוש בסמל מנורת שבעת הקנים, שהוא סמל יהודי ותיק, אולם נשקלו הצעות שונות. בסופו של דבר נבחרה הצעתם של האחים שמיר בשינויים קלים. הסמל כולל את מנורת שבעת הקנים, כפי שהיא מופיעה בתבליט על שער טיטוס ברומא כמוקד הסמל, ומשני עבריה ענפי זית, ותחתיה המילה ישראל בעברית. שימוש בענפי הזית כסמל השלום הועדף על פני שימוש במוטו "שלום על ישראל".

חגי המדינה: החגים של מדינת ישראל מבוססים במידה רבה על החגים היהודיים, כאשר המרכזיים שבהם הם ראש השנה ויום הכיפורים, חג סוכות, חנוכה וחג הפסח. בחגים אלה ישנן חופשות מרוכזות בבתי הספר ובחלק ניכר ממקומות העבודה ולכן ישראלים רבים מנצלים אותם לחופשה, טיולים, בילויים בחיק הטבע ומפגשים משפחתיים מורחבים.לצד חגים אלה נקבעו מספר מועדים לאומיים: המרכזי שבהם הוא יום העצמאות שנחגג בדרך כלל ב-ה' באייר, ובו נחגגת הקמת מדינת ישראל. יום לפני מציינת ישראל את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, בו מתייחד עם ישראל עם זכר חיילי צה"ל שנפלו בעת מלחמות ישראל ובעת שירותם בכוחות הביטחון. יום הזיכרון השני החשוב שקבעה ישראל הוא יום הזיכרון לשואה ולגבורה בו מתייחד עם ישראל עם זכר היהודים שניספו בשואה. ישנם מועדים רשמיים חשובים פחות, בהם יום ירושלים, יום הרצל ויום הזיכרון ליצחק רבין. לצד החגים הלאומיים והחגים היהודיים, נחגגים גם חגים של דתות ועדות אחרות, כגון צום הרמאדן של המוסלמים וחג המולד של הנוצרים.

שפת המדינה: הגיוון הרב באוכלוסיית ישראל מתבטא במספר השפות המדוברות בה. בישראל מדוברות כ-30 שפות, רובן בקהילות עולים ומהגרי עבודה. השפה הראשית המשמשת הן לתקשורת רשמית והן לתקשורת יומיומית בין תושבי ישראל היא עברית מודרנית. זוהי שפה חדשה יחסית, שהתפתחה בקרב יהודים בארץ ישראל ובמזרח אירופה בסוף המאה ה-19. היא מתבססת על רבדים שונים של העברית העתיקה, בעיקר על העברית המקראית, אבל גם על העברית המשנאית, ועל הספרות העברית של ימי הביניים.

Israel - Small but Outstanding

כמה מהאתרים המרכזיים בהם נטייל:

פירוט קצר על האתרים בהם נטייל: (מידע יותר מפורט על כל אתר בהמשך)

מצדה

למצדה יש מגוון דברים יחודיים לה:

- מגוון דרכים להגיע אליה- ישנם שתי דרכים בשביל לבוא למצדה או לצאת ממנה, ברכבל או בהליכה בשביל הנחש. בטיול שלנו, התיירים יבקרו בתי הדרכים הללו.

- ממצאים ארכיאולוגיים רבים- במצדה ישנם מבנים, רצפות, עמודים ועוד מגוון של ממצאים אריכאולוגיים שנתגלו על ידי חוקרים במאה ה-19. התיירם יחוו סיור מרתק אל תוך ההיסטוריה של האתר מצדה.

- נוף מרשים- האתר מצדה הוא אתר מרשים ביופיו, וכך גם נופיו. אפשר להשקיף אל ים המלח מתוך הר המצדה, ולראות את השקיעה\ הזריחה היפייפיות.

- מגוון של מיני בעלי חיים וצמחים- במצדה ישנם מגוון גדול של בעלי חיים וצמחים, היחודיים לחיים במדבר. במדבר יהודה (בו נמצאת מצדה) חיים עדרי יעל נובי, קבוצות של שפני סלע ומספר נמרים. עופות אופייניים הם עורב קצר זנב, שחור זנב, טריסטרמית, סיס, סנונית, זנבן, סלעית, וקורא מדברי. במדבר חיים זוחלים רבים ביניהם נחשים ארסיים כמו אפעה ושרף עין גדי. בנחלים יש דגים ודו-חיים.הצומח במדבר יהודה מושפע בעיקר מן המסלע וכמות המשקעים. גורם חשוב נוסף מהווה הרעייה המסיבית, המכלה את הצמחים באזורי המרעה. מדבר יהודה מהווה נקודת מפגש בין ארבעה אזורים פיטוגאוגרפיים ולכן קיימות בו חברות צומח מגוונות.

האירועים ההיסטוריים שהתרחשו במצדה:

התקופות הקדומות: השרידים הקדומים ביותר שהתגלו במצדה הושארו בידי אנשי התקופה הכלקוליתית.


התקופה ההלניסטית: במקומות שונים על גבי ההר נמצאו מספר חרסים בני התקופה החשמונאית וכן תריסר מטבעות תלמאיים, ארבעה ממטבעותיו של יונתן הוופסי ועשרות מטבעות של אלכסנדר ינאי, מהבנייה על ההר בתקופה זו לא נותר דבר, מלבד שני בורות מים שייתכן שנחצבו בתקופה זו.


התקופה ההרודיאנית: אחרי רציחתו של יוליוס קיסר מהאימפריה הרומית, ומאבקי הכוח בין הטוענים לכתר מבני בית חשמונאי, הורדוס הפך לדמות מפתח בפוליטיקה של ארץ ישראל וזכה לתמיכת השליטים ברומא כמלך המיועד של פרובינקיית יהודה.המרד הגדול: בתחילת המרד היהודי נגד הרומאים, כבשה קבוצת מורדים יהודים שנקראו הסיקריקים את מצדה מידי חיל המצב הרומי שהוצב שם. לאחר מכן, הצטרפו אליהם סיקריקים נוספים ובני משפחותיהם שגורשו מירושלים מעט לפני חורבן בית שני. הסיקריקים השתמשו במצדה כבסיס לפשיטות והתנכלויות ליישובים רומיים ויהודיים כאחד, כאשר בראשם מנהיגם אלעזר בן יאיר.

לאחר מצור ומעשה התאבדות, נותר במצדה חיל מצב רומי, חלקו ישב במחנה למרגלות המבצר וחלקו התיישב על הפסגה. מצדה לא שבה לשמש כמבצר, אחת ההשערות היא שמערכת איסוף המים נהרסה על ידי סוללת המצור והרס רומאי מכוון, הרס זה הפך את מצדה למקום שלא יכול לספק צרכי יישוב ומנע את שיקומו.


התקופה הביזנטית: במאה החמישית הייתה במצדה קהילת נזירים מתבודדים ("לאורה") שפעלה במקום עד לכיבוש הפרסי במהלך המאה השביעית. במקום נבנתה כנסייה גדולה, שבה היה אולם ארוך אחד המסתיים באפסיס גדול. הכנסייה רוצפה בפסיפסים צבעוניים. על שטח ההר הוקמו כמה מערות מגורים. סביר שזהו אותו מנזר המוזכר בכתבים מאותה העת כמנזר "מרדס".

מגוון רחב של בעלי חיים וצמחים במדבר יהודה

חיפה

חיפה היא העיר השלישית בגודל אוכלוסייתה בישראל, והמרכז העירוני של צפון ישראל. בעיר מתגוררת אוכלוסייה מעורבת יהודית-ערבית.

חיפה היא מרכז תחבורתי, תעשייתי ותרבותי חשוב ואחד ממרכזי הסחר הימי של ישראל. עוד מראשית ימיה, במאה ה-3 לפנה"ס, הייתה זו עיר נמל, וגם כיום אחד מסמלי העיר הוא נמל חיפה, שהינו אחד משני נמלי המסחר הגדולים של ישראל.

העיר בעלת תרבות עשירה- מוזיקה, קולנוע, תיאטרון, פסטיבלים רבים מדי שנה וכו'.

הגנים הבהאים

מאמיני הדת הבהאית בחיפה הם קבוצה שלה מעמד מיוחד במרחב העירוני, בהיותם אוכלוסייה של לא-תושבים שמבוססת בלעדית על שילוב של תיירות-צליינות, ונבדלת בכך מיתר האוכלוסייה בעיר במרבית הפרמטרים הסטטוטוריים והחברתיים.


העיר, המשמשת מתחילת המאה ה-20 כמרכז העולמי של האמונה הבהאית, מארחת דרך-קבע רבים ממאמיני הדת מכל העולם, ובסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 הושלם בכספם פרויקט ראוותני שבמרכזו הוקמו הגנים התלויים במורדותיו הצפוניים של הכרמל, שחולקו ל-19 טראסות - זהו המספר הקדוש עבור הבהאים - חציין מעל מקדש הבאב וחציין מתחתיו. בעקבות מבצע הנדסי זה, שבו לקחו חלק בוטניקאים, אדריכלי נוף ומהנדסים מכל רחבי העולם, טיפסה תנופת המבקרים בגנים ובסביבתם, הן מקרב הבהאים והן תיירים, והגנים הוכרזו כאתר מורשת עולמית. המאמינים עצמם, בשונה מקבוצות אחרות החיות או עוברות בחיפה, הם קהילה המאוגדת על בסיס דתי, אשר מנועה מהתערות בחיי העיר, וחבריה אינם תושבי העיר.


תמונות של הגנים הבהאים:

אטרקציות בעיר חיפה


העיר חיפה בעלת קניונים ומרכזי קניות רבים, כמו:

ביג קריות, מרכז קניות סגול, גרנד קניון, מרכז קסטרא, קניון סינמול, קניון חיפה. קניון מרכז חורב, קניון מרכז פנורמה, וקניון סיטי סנטר.

אטרקציות מהנות לבילוי לכל המשפחה


מוזיאונים, פארקים, גני חיות, ועוד הרבה אפשרויות...

תל אביב

תל אביב-יפו היא עיר במחוז תל אביב בישראל, במישור החוף הדרומי, המרכזית מבין ערי גוש דן והשנייה בגודל אוכלוסייתה בישראל. תל אביב-יפו שוכנת לחוף הים התיכון על אדמת כורכר. בשטחה זורמים נחל הירקון ונחל איילון. תל אביב היא מטרופולין המהווה את מרכז הכלכלה, התרבות, התקשורת והמסחר של ישראל. שוכנים בה מרכזי המערכת הבנקאית של ישראל, הבורסה לניירות ערך, שגרירויות ונציגויות בינלאומיות, מערכות העיתונים הגדולים בישראל, התיאטרון הלאומי, התזמורת הפילהרמונית ומרכזי תרבות ארציים נוספים. "העיר הלבנה" בתל אביב הוכרה בשנת 2003 כאתר מורשת עולמית. תל אביב-יפו מוגדרת כ"עיר עולם בהתהוות" וזאת בשל היותה עיר מרכזית בתחומי הכלכלה, התרבות והחברה.

בעיר תל אביב- יפו אף פעם לא משעמם! קבלו הצצה למגוון האטרקציות והאתרים המעניינים ביותר שקיימים בתוך העיר, כמו: