Bizden Haberler

29 Nisan 2022

Big picture

TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları


Okulumuzun TACBiotech Kulübü, TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları kapsamında Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışmasına “Sorghum bicolor bitkisi özütünden Clostridium butyricum ve rekombinant Enterobacter aerogenes ile Agaroz Jel Membranlı Mikrobiyal Yakıt Pili Hücresinde Elektrik Üretimi” adlı proje ile başvurdu. Öğrencilerimiz, ön değerlendirme raporundan 95 puan alarak proje detay raporu gönderim aşamasına katılmaya hak kazandı.


Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması kapsamında, toplumda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji verimliliği kültürü oluşturulması, verimlilik ve çevre konularında farkındalığın artırılarak yenilikçi ve teknolojik fikirlerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.


Öğrencilerimizi tebrik ediyor, yarışmanın bundan sonraki aşamalarında da başarılarının devamını diliyoruz.

Ulusal Kütüphane Haftasını Eğlenerek ve Öğrenerek Kutladık


Tarsus Amerikan Koleji Korkut Beriker Kütüphanesi; Kütüphaneler Haftası kapsamında bir hafta süresince okumakla, edebiyat ve şiirlerle ilgili kutlamaya yönelik eğitici, yaratıcı ve keyifli etkinlikler organize etti. TAC öğrencilerinin eğitim teknolojileri ile desteklenen öğrenim süreçleri, Ulusal Kütüphaneler Haftasında da değerlendirilerek aktivitelerle güçlendirildi.


Öğretmenlerimiz ünlü şairlerin eserlerini seslendirerek haftayı renklendirirken, önerdikleri favori kitaplarını kütüphanede öğrencilerle paylaştılar.


Uzun bir aradan sonra, geleneksel “Kitap Avı” yarışmalarımızla öğrencilerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Yarışmalara katılan öğrencilerimiz, araştırma ve kaynak bulma tekniklerini kullanarak hazinelerine ulaşmaya çalıştılar. Tüm gruplar, yarışma boyunca kıyasıya mücadele ederken de oldukça eğlendiler.


“Saklı Kitaplar” yarışmasıyla kitap isimlerini tahmin etmeye çalışan öğrencilerimiz keyifli vakit geçirdiler.


Tüm bu eğitici ve eğlenceli çalışmalarla birlikte Toplum Hizmetine katkı sağlamak amacıyla tüm teneffüslerde kütüphane kataloğundan çıkarılan kitapların satışı yapıldı. Kitap satın alarak katkıda bulunan tüm öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımıza tekrar teşekkür ederiz.


Tarihe Yön Veren Kitaplar sergisinin yanı sıra öğrencilerimizin “Günlükler” ve “Gizem” bölümünde sergilediğimiz kitaplara da büyük ilgi göstermesi bizleri mutlu etti.


Her dönemde ilgiyle okunan ve izlenen Harry Potter, sizlerin de bildiği gibi çocuk serisi olmasına rağmen yetişkinler tarafından da hayranlıkla takip edilen bir seri olarak gündemde kalmaya devam ediyor. Yıllara meydan okurcasına, popülaritesini kaybetmeyen Harry Potter Fotoğraf Köşesine bu yıl da öğrencilerimizin ilgisini toplamayı başardık.

Big picture

Öğretmenlerimizin seslendirdikleri şiirleri dinlemek için aşağıdaki görsele tıklamanız yeterli.

Öğretmenlerimizin tavsiye kitaplarını görüntülemek için görsele tıklayınız.

''Kitap Avı Yarışması''na ait fotoğrafların devamını görmek için görsele tıklayınız.

“OUTSIDE” Dış Mekânda Çekilmiş Serbest Fotoğraf Sanatı Sergisi


Fotoğraf sanatıyla ilgilenen öğrencilerin sanata olan yeteneklerini teşvik etme amacıyla düzenlenen serginin amacına ulaşmasının mutluluğunu yaşıyoruz.


Okulumuzun Görsel Sanatlar öğrencileriyle Resim Kulübü öğrencilerinin “OUTSIDE” ismini verdikleri fotoğrafları, 27 Nisan Çarşamba günü kampüsümüzün bahçesinde sergilendi.

Hazırlık, 9 ve 10. sınıf öğrencilerinin çektiği dış mekân fotoğrafları veliler, öğretmenler ve öğrenciler tarafından büyük beğeni topladı.


Fotoğraflarının sergilenmesinden gurur duyan öğrencilerimizin heyecanlarını biz de onlarla paylaştık. Fotoğraflarıyla sergiye katılan öğrencilerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarının devamını diliyoruz.


Emircan ÖZYÜREKOĞLU ‘24

İrem ÇELİK ‘24

Sibel Maya KESKİN ‘24

Zeynep Bahar ALKAN ‘25

Aysu AYDIN ‘26

Ronya TAŞ ’26

Big picture

Öğrencilerimizden Bilimsel Makalelerle Uluslararası Başarı


Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) iki öğrencisinin araştırma yazısı, dünyanın önde gelen uluslararası lise araştırma dergisinde yayımlanmaya hak kazandı. 10- E sınıfı öğrencimiz Cenk Sağlam, Kimya alanında Narkotik Maddelerin Translasyonal Tıpta Kullanımı ve Yararları (The Usage and Benefits of Narcotic Drugs in Translational Medicine) ilgili araştırma yazısıyla; 10-A sınıfı öğrencimiz Asya Yılmaz ise Biyoloji alanında hazırladığı Onkolitik Viroterapi ve Bağışıklık Sistemi (Oncolytic Virotherapy And The Immune System) ile ilgili araştırma yazısıyla, Üsküdar Amerikan Kolejinin düzenlediği UAA Akademik Araştırma Konferansına katıldı. Her iki öğrencimiz de katılan öğrenciler arasında en yüksek puanı alanlar arasında olmayı başardı. Asya Yılmaz ve Cenk Sağlam’ın araştırma yazıları uluslararası bir yayın olan International Journal of High School Research’da (IJHSR) yayımlanmaya hak kazandı. Öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

''Frankofoni Günü'' Coşkuyla Kutlandı


Okulumuzda geleneksel olarak kutladığımız Fransız dilinin bayramı olan “Frankofoni Günü” kapsamında bu yıl da öğrencilerimiz eğlence dolu etkinlikler düzenledi. Fransız Dili Eğitim Ataşesi Vincent Brousse ve Fransız Kültür Merkezi Müdürü Hülya Öz’ün katılımlarıyla öğrencilerimiz Fransız kültürünü daha yakından tanıma imkânı buldular. Vive La Francophonie!

Big picture
Big picture

Özyeğin Üniversitesi Kurucusu Hüsnü M. Özyeğin ile TAC Öğrencilerinin Buluşması

11 Mayıs Çarşamba günü 18.00-19.30 saatleri arasında Hüsnü M. Özyeğin SEV Amerikan Liseleri öğrencilerinin moderatörlüğünde çevrim içi olarak bir araya geliyoruz.


TAC'24 Asya Yılmaz'ın da moderatörlük yapacağı bu değerli sohbete tüm TAC Ailesini bekliyoruz.


Katılım bağlantısı için aşağıdaki görsele tıklayınız.

SEV Connect Dergisi Yeni Sayısı Hazır


Vakfımıza bağlı okulların mezunlarından ilham verici hikayelerin ve okullarmızdan haberlerin yer aldığı Connect dergimizin yeni sayısı çıktı.


Dergiye ulaşmak için göresele tıklamanız yeterli.

Okul Tanıtım Günü Daveti


134 yıllık köklü bir eğitim kurumu olarak “Türkiye için liderler, dünya için liderlik” ilkesiyle eğitim vermeyi sürdürüyoruz.


TAC Ailesinden olmanın ayrıcalıklarını paylaşacağımız organizasyonumuz ve öğrencilerimizin eşliğinde gerçekleşecek kampüs ziyareti için siz değerli velilerimizin sevdiklerini ve yakınlarını da bekliyoruz.


14 Mayıs Cumartesi günü saat 13:00’te yakınlarınızı tarihi kampüsümüzde ağırlamaktan onur duyacağız.


TAC’nin bugününü öğrenmek ve kampüsümüzü tanımak için web sayfamızdan ulaşabilecekleri linke tıklamalarını ve kayıt formunu doldurmalarını rica ediyoruz.


Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


Web sayfamızdan da ulaşılabilen Kayıt Formunu doldurmak için aşağıdaki görsele tıklamaları yeterli.

Big picture

Yurt İçi Üniversiteleri Tanıtımları Devam Ediyor

Yurt İçi Üniversite Danışma Biriminin organize ettiği çevrim içi üniversite tanıtımları devam ediyor.

Şu ana kadar gerçekleşen Sabancı Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Tıp Fakültesi, TOBB ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği tanıtımlarına katılan öğrencilerimizin ve velilerimizin olumlu geri dönüşlerine istinaden etkinliğin amacına ulaşmış olmasının mutluluğunu yaşamaktayız.


Programımızın bundan sonraki bölümünde yer alan üniversitelerin katılım tarih ve saatlerinin aşağıdaki şekilde planlandığını paylaşmak isteriz. Siz değerli öğrenci ve velilerimizin katılımları için şimdiden teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.


Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi: 29 Nisan Cuma 15.00

Boğaziçi Üniversitesi: 11 Mayıs Çarşamba 15.00

Big picture

Project Development Training

Dear Students,


Our Grade 9-10-11 and 12 students are all invited to join the first 4 modules of the ?Online Project Development Training? which will be hosted by Ozyegin University in March.


You are required to register before March 8th. You may click TRAINING CALENDAR to see the details of the program and sign in.

Don't forget to register by clicking here by March 8th to grab this unique opportunity!

''Mission Posible 5'' Proje Yarışması

9, 10 ve 11. sınıflarımıza yönelik olarak SEV tarafından düzenlenen Mission Possible Proje Yarışması başladı!

Öğrencilerimiz missionpossible.sev.org.tr adresinden okul e-posta adresleri ile giriş yapabileceklerdir.


Sorularınız için Kurumsal İletişim Yöeneticisi Neslihan Özünlü ile iletişime geçebilirsiniz.

''Mission Possible 5” Project Competition


The “Mission Possible 5” project competition organized by SEV for our 9th, 10th, and 11th-grade students is starting! You can attend the Project Development Training, which consists of 6 modules, to be given by Özyeğin University. The first 4 modules will be open to the participation of our 9th, 10th, 11th, and 12th-grade students, and only the "Mission Possible 5" finalists can participate in the last 2 modules. You may visit missionpossible.sev.org.tr by logging in with your school e-mail address, and see the details of the competition, review past projects, and apply to participate in Özyeğin University Project Development training. The deadline to register for the training is MARCH 8th, 2022. To enter the competition, click here and fill out the form. The deadline to enter the competition is May 10, 2022. Click to following posters to viev the pdf poster with links and details. For any questions, you may contact School Corporate Communications Manager Neslihan Özünlü (Sadık Paşa Building, 1st floor)

Big picture

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Haftalık YKS BülteniHaftalık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture