צמיחת הערים בימי הביניים

עבודה בהיסטוריה מגיש:דוד סלסין כיתה:ז'1 מורה:חגית ברקוביץ

העיר שבחרתי.... ונציה!

מידע קצר על עיר זאת:

ונציה נמצאת בצפון מזרח איטליה, והיא עיר מסחר עיקרית, איך? העיר שוכנת בלגונה שלשפך הנהר פולחוף ולחוף הים האדריאטי. בימי תפארתה הייתה העיר בירת רפובליקת ונציה, מעצמה עיר הייתה מרכז סחר חשוב בין מזרח ומערב, במיוחד סחר התבלינים. ידועה גם כ"עיר המים" וגם "עיר הגשרים" וכ"מלכת הים האדריאטי". העיר הייתה מרכז סחר חשוב בין מזרח ומערב, במיוחד סחר התבלינים. מעצמה ימית שהגיעה לשיא כוחה בימי הביניים, ונודעה לה חשיבות רבה באמנות הרנסאנס ובמסעות הצלב. המרכז ההיסטורי של ונציה בנוי על 118 איים, המקושרים ביניהם בכ-400 גשרים. בין האיים עוברות כ-170 תעלות מים, שהשיט בהן הוא אופן התחבורה העיקרי בעיר. ונציה היא אחד מיעדי התיירות החשובים בעולם.

תעודת זהות על העיר ונציה.

מדינה: איטליה.

מחוז: ונטו.

דגל: (רקע)

ראש עיר: ויטוריו זאפאלורטו.

שטח: 412 קמ"ר.

תאריך יסוד: מאה חמישית.

אוכלסייה: 270,000 בערך איש נכון ל-2009. 646 נפש לקמ"ר צפיפות נכון ל-2009.

אזור זמן: UTC+1

משמעות השם ונציה

עיר נמל באיטליה, בירת מחוז ונטו שבצפון-מזרח איטליה. מקור השם מלטינית.

היסטוריית ונציה

ונציה הוקמה במאה ה-5 לסה"נ כאשר פליטים מהיבשת (אירופה) מצאו מפלט באיי הלאגונה מפני פלישות הברברים. יישובי-הדייגים הקטנים. שהיו קיימים באיים קודם-לכן, התאגדו במרוצת השנים ובחרו להם דוג'ים (דוכסים) שעמדו בראשם. הללו קבעו את בירתם בונציה, המוגנת מפני האויבים הרבים שהתנכלו לה. אלפי כלונסאות נתקעו בקרקעית הטין הבוצית של הלגונה כדי להניח בסיס איתן לבתיה של ונציה. במשך הזמן היתה ונציה העיר לרפובליקה העומדת בפני עצמה. תחילה היה השלטון בה דמוקרטי, וגם לפשוטי-העם היה בו חלק, אך כוחן של משפחות-האצולה העשירות גבר בהדרגה, ובסופו של דבר היו רק בני המשפחות האלו רשאים להימנות עם חברי המועצה הגדולה, שניהלה את ענייני העיר. למן ראשית המאה ה-11 היתה ונציה לעיר-מסחר משגשגת, שעיקר עושרה בא מן הים, ועד כדי כך ראו הונציאנים את עצמם קשורים בים, שמדי שנה בשנה היו חוגגים את טקס ה"ספוזליציו" (כלולותיה) של ונציה עם הים. בשיא שגשוגה חלשה עיר-מדינה זו על כל האגן המזרחי של הים התיכון, ואוניותיה הפליגו גם מערבה וצפונה עד לבריטניה ולהולנד. אך היתה לה מתחרה שאין לזלזל בה, עיר-מדינה אחרת באיטליה, ג'נובה. המאבק בין שתי הערים נסתיים בנצחונה של ונציה. לאחר-מכן קמה לה מתחרה אחרת, טורקיה, שכבשה שטחים רחבי-ידיים באירופה הדרומית-מזרחית. המלחמות בין ונציה ובין הטורקים נמשכו כמאתיים וחמישים שנה והתישו את כוחה של עיר-המדינה הקטנה. ונציה שיגשגה כל עוד התנהל המסחר בין אירופה למזרח בים התיכון ומשם, בדרך היבשה, אל הודו, סין והארצות שבדרום-מזרח אסיה. לא ייפלא אפוא, שקרנה של ונציה החלה שוקעת בסוף המאה ה-15, כאשר גילו שודדי ים פורטוגלים את דרך הים להודו (ומשם לסין) סביב אפריקה ושודדי הים ספרדים ופורטוגלים גילו את אמריקה, וכך הועתקו נתיבי-הים העיקריים מן הים התיכון אל האוקינוס האטלנטי ואל האוקינוס ההודי. בזו אחר זו איבדה ונציה את מושבותיה ונחלותיה במזרח הים התיכון. ב-1797 נכבשה בידי נפוליאון, והוא נתן אותה לאוסטריה תמורת מילאנו. ונציה נשארה ברשותה של אוסטריה עד 1866, עת היתה לחלק מממלכת איטליה המאוחדת, שקמה אותה שנה.

חשיבות ונציה בימי הביניים

ונציה הייתה עיר מסחר מאד חשובה מאד מעצמה עיר הייתה מרכז סחר חשוב מאד בין המזרח למערב בימי הביניים, שרוב כלכלתה בא מן הים ורוב הסחר שלה היה סחר תבלינים. מעצמה ימית שהגיעה לשיא כוחה בימי הביניים, ונודעה לה חשיבות רבה באמנות הרנסאנס ובמסעות הצלב. (מצאתי מידע קלוש על חשיבות העיר בימי הביניים, מצטער).

היחס ליהודים בונציה

בעבר חיו בונציה יהודים רבים. היהודים חיו במרכז העיר, בשכונה נפרדת שכונתה בשם "גטו". מאז הפך הכינוי הזה לשם נרדף לשכונה יהודית בכל מקום שהייתה בו שכונה כזאת. היהודים הופלו לרעה ונרדפו עד למאות ה-17 וה-18, אז חל מפנה במעמדם והם היו לגורם כלכלי ומסחרי רב-ערך, גם קשריהם עם יהודי המערב והמזרח כאחד הקנו להם יתרון חשוב. בתקופה ההיא שיגשגה הקהילה היהודית בונציה. אך כבר במאה ה-18 התרוששה הקהילה ומספר אנשיה פחת והלך, וב - 1945 היו בוונציה כאלף יהודים בלבד.

מקומות תיירות שחייבים ללכת בונציה!

ארמון הדוג'ה

מידע קצר:

ארמון הדוג'ה היה ארמונם המלהיב של שליטי ונציה במשך הרבה שנים (ארמון מתקופת הרפובליקה), המבנה הגותי העשיר בפסלים סימבוליים, המספרים במידה רבה את סיפורה של העיר, שימש במשך מאות שנים לא רק כמקום משכנו של הדוג'ה, אלא גם כמקום ההתכנסות של המועצה השולטת בעיר, כבית משפט וכבית כלא. כיום הארמון הוא המוזיאון המקיף ביותר עבור מי שמעוניין לראות כיצד חיו שליטי ונציה לפני מאות שנים.
ימים, שעות ועלות:

שעות וימי כניסה:1 בנובמבר - 31 במרץ: כל השבוע 08:30 - 17:30, 1 באפריל - 31 באוקטובר: כל השבוע 08:30 - 19:00, קופת הכרטיסים נסגרת שעה לפני.

עלות כניסה: 6.5 יורו.

למה אני חושב שכדי לבקר במקום זה:

אני חושב שכדי לבקר בא משום שזה מקום גדול עם הרבה מקומות חשובים בתוך ארמון אחד ששימש כארמון לשליטי הרפובליקה במשך מאות שנים! אם טסים לונציה דבר ראשון, צריך לנסוע לשם כדי לראות את ההיסטוריה של המקום הזה ואת המקומות המלהיבים בארמון זה.

ה"בית המוזהב"

מידע קצר:

ארמון מפואר מהמאה ה-17, שקירותיו מעוטרים עדיין בפרסקאות וציורי שמן מקוריים. בעליה האחרונים של הארמון, הורישה אותו לעיריית ונציה, והוא משמש אותה להצגת אוסף האמנות המודרנית של העיר, שכולל מאות יצירות, מאמצע המאה ה-19 עד אמצע המאה ה-20. קומת הקרקע מארחת תערוכות מתחלפות, ובקומת הגלריה ניתן למצוא תצוגות קבע של פסליו של גוסטב קלימט, חואן מירו, ועוד.

ימים, שעות ועלות:

שעות וימי כניסה:ג' - א' 10:00 - 17:00

עלות כניסה: 5.5 יורו למבוגר, 3 יורו בשביל ילדים וגמלאים.

למה אני חושב שכדי לבקר במקום הזה:

אני חושב שכדי לבקר במקום הזה משום שזה מוזאון אומנות מהמאה 17 ו18 המכיל ציורים נדירים ויפים, מקום זה שימש לבית עד שבעליו האחרונים העבירו את המוזאון לעיירה אשר ראתה את יצירות האומנות שבא וחשבה שזה מקום ראוי להיות מוזאון. זה נראה מקום טוב לחובבי ואמנות.

מקורות מידע

1. אינציקלופדיה: http://www.snopi.com/xenc/enc.aspx?id=355.

2. ויקיפדיה (ונציה): http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94.

3. ספר לימוד "מסע אל העבר, עולמות נפגשים, מאות 5-16" מט"ח.

4. מחברת היסטוריה.

5. אתרי ארמון הדוג'ה וה"בית המוזהב" נמצאים בהסבר המפורט שלהם למעלה.