קהילון 2015-6

שיעור 6

הורים יקרים,


על כל הנושאים המגוונים שבהם עסקו הילדים בקבוצות השונות, תקראו פה בהמשך. אז את השורות האלה נקדיש למשהו אחר.


כמה מילים בענייני הנהלה, קהילה, חברות.


בית החינוך שלנו, הקהילה שלנו, הם סוג של מעשה ניסים. לא קלישאה. ממש ככה. היומיום של ניהול בית כזה הוא לא רק סך כל המשימות שדרושות לתפעול התקין. יש עוד משהו. יש את המגע האנושי. המגע בין המבוגרים, המגע עם הילדים, המגע עם הצוות. כל פעם מחדש נצטרך לזכור ולהזכיר לעצמנו עד כמה זה לא מובן מאליו. עד כמה כל אחד, בלי להגזים בכלל, הוא חלק חיוני במפעל הזה. ואם לפרוט למעשים- עוגה או שיעור הולנדית, הם משהו שנשאר איתנו גם אחרי שמסתיים היום. אל תשכחו כמה כוח יש לכם, אל תשכחו כמה רוצים ואוהבים ומחכים לכם.


השיחה הדינמית שהתפתחה סביב מסיבת חנוכה היתה סימן שהלבבות כן פתוחים. אז לא נדלג מעל זה, כי מעז יצא מתוק, כי משהו שרוצה לעשות יחד, בנדיבות ובפשטות, הרים ראש. אז הנה פנייה נרגשת אליכם- עשו עוד מזה.


אנחנו מבקשות כבר זמן רב עזרה במשחקייה. אנחנו מבקשות עוגות, מרק וכל מיני מחוות שעושות את ההבדל, מחזקות את החיוך. אז תחשבו על זה בבקשה.


אנחנו מלאות בהוקרת תודה על הזכות לנהל את הבית הזה, לחמם ולחזק את מה שיש לנו בידיים. תודה רבה על ההתעוררות, על הנכונות והמסירות של כל מי שנותנים ומתנדבים! זה מרגש מאוד וחיוני להמשך העשייה.


הודעות:


  1. כפי שכתבנו לכם, בשיעור הבא יתקיים אירוע מוסיקלי מיוחד לילדי הכוכבים, זברה וסבבה. האירוע הוא מתנה של ניר ברנד שמקדיש את פועלו למען ילדים בעולם שזקוקים לחשיפה למוסיקה, ואין להם מאין לקבל אותה. לכן נשמח מאוד אם תסכימו לתרום סכום סמלי למען המפעל החשוב הזה. תרומות תאסוף נטע בשיעור הקרוב.
  2. כהמשך לדיון בנושא מסיבת חנוכה, אנחנו שמחות לראות את גודל ההיענות. דרושים לנו למען השלמת המשימה עוד מספר אנשים- צוות מטבח, צוות חפש את המטמון, צוות יצירה וצוות פירוק. אנא שובו אלינו בהקדם עם תשובה היכן תשתבצו. המסיבה תלויה בכולנו.שיהיה לכולנו שבוע טוב,


צוות חינוך

קבוצת הגן - פרפרים

השיעור השישי - מיחזור

בשיעור האחרון בכיתות הגן השונות עסקנו במיחזור ובמיון אשפה.


במפגשי התוכן שוחחנו על מיון אשפה והסברנו את המושג "מיחזור", וכמו כן על תהליך המיחזור שלב אחר שלב בליווי תמונות להמחשה (בקבוצת הפרפרים הכחולים הראנו בנוסף סרטון קצר על תהליך המיחזור). בהמשך שמעו הילדים את הסיפור "דירה להשכיר" (אבל לא בגרסתו המקורית, שיניתי חלקים מהסיפור המקורי כך שיתאים לנושא של מיון אשפה). לסיום שרנו בכל הקבוצות את השיר "משקפים ירוקים" המדבר על שמירה על הסביבה. בנוסף בכיתות הביניים והגדולים שיחקנו במשחק "החבילה עוברת" (מעיתונים) הכוללת משימות שונות.


לאחר מכן בכל הקבוצות עסקנו ביצירה הקשורה למיחזור: משקפות מגלילי נייר טואלט וכובעים מעיתונים (פרפרים צהובים), בובות תיאטרון מגליל נייר טואלט (פרפרים אדומים) ומשאית מקרטון חלב (פרפרים כחולים). בנוסף במהלך השיעור עסקנו בפעילויות שונות הקשורות לנושא: בכיתות הביניים והגדולים מיון אשפה, ומשחק מישוש (מישוש חומרים שונים כמו: פלסטיק, זכוכית, נייר, עם עיניים עצומות והמשימה היא לתאר מה מרגישים ולזהות את החומר) הצעירים בנו בשיתוף פעולה בית מקרטון גדול בעקבות הסיפור "הבית של יעל" / מרים רות.


בפעילות המוזיקלית עם נדב חזרנו על השירים מהשיעורים הקודמים והתחברנו לנושא המיחזור עם השיר "לכובע שלי שלוש פינות" , עם כובעים העשויים מנייר עיתון.


בהקניה בכיתת הגדולים הצגנו את האות פ' יחד עם האות ח', שיצרו את המילה "פח". מצאנו מילים נוספות המתחילות באות פ': פלסטיק, פסולת, פה. כמו כן הילדים יצרו את האות פ' מפלסטלינה ע" דף וכמובן גם שרנו את שיר האלףבית.


להתראות בשיעור הבא, שיעור לקראת חנוכה.


צוות הגן

גידי גוב מגיש - דירה להשכיר
משקפיים ירוקים שיר ילדים לשנת איכות הסביבה
Big image

קבוצת הביניים - זברה

סתיו

בשיעור הזה התעסקנו בענייני סתיו. עונת מעבר, פעם חם ופעם קר, צבעים משתנים והמון המון עלי שלכת...

בסטודיו הכנו עששיות לסתיו עם עלי שלכת, צנצנות ממוחזרות, נייר אפייה והמון דבק. העששיות יצאו מקסימות וחביבות אבל השוססס זה כשיש בהן נר דולק כי האפקט ממש ממש מפתיע! חובה לנסות!!!


במטבח לכבוד הסתיו הכנו עוגיות ערמונים. גילינו שלקלף ערמונים זה לא תמיד כ"כ פשוט אבל בסופו של דבר משתלם.


אחרי ארוחת הצהריים שמחנו לשחק את משחק הפנטומימה המאתגר שהכין לנו מישה. נוכחנו לדעת שלהעביר מסר בפנטומימה זה לא פשוט אף על פי שאנחנו משוכנעים מראש שאנחנו עושים את המחווה הנכונה... היה מצחיק לראות איך עניבה מתפרשת כעץ, חד קרן כציפור או מנורה ככובע... משעשע ביותר!


בשיעור הבא הפעלה שתכין לנו מישה ז. אנחנו עדיין מחכים בסקרנות…


שלכם,


גלית

Big image

קבוצת הבוגרים - כוכבים

ציפורים נודדות

בשיעור האחרון עסקנו באחד הסממנים הבולטים של הסתיו – ציפורים נודדות.


פתחנו את השיעור בהקדמה קצרה לנושא, ובלימוד השיר "אילו ציפורים":


"אילו ציפורים אשר עפות מעל הים
אילו ציפורים היו דוברות כבני אדם
אלו סיפורים היו ודאי לציפורים
על הארצות אשר מעבר להרים."


את השיר המחזנו בעזרת הציפורים המקסימות שהכינו גילי ויעל ארצי – המון תודה!

בהמשך המפגש גל עפרון התארח בכיתתנו והעביר הרצאה ודיון מרתק בנושא נדידת הציפורים. דיברנו על סוגי ציפורים, מסלולי נדידה, תופעת הנדידה ועוד. ההסבר כלל שימוש במגדיר, קריאת מפת העולם, השתתפות בניסוי תרמיקות והאזנה לסיפורים ואנקדוטות מפי גל – היה מעניין וחוויתי – המון תודה לגל!


את הזמן שנותר לאחר המפגש הקדשנו לבניית מתקן האכלה לציפורים – אנא שתפו אותנו בתמונות אם התארחה אצלכם ציפור!

סיימנו את היום ברעיון לבימוי של דניאל, ובפעם הבאה יואב יציע רעיון משלו.


המשך שבוע טוב,

יעל

אילו ציפורים
Big image
Big image

קבוצת סבבה

חפש את המטמון

ביום ראשון האחרון עשינו פעילות מיוחדת בנושא חפש את המטמון.


אחרי שיעור העברית נשלחו הילדים לחפש שלושה רמזים שהוחבאו ברחבי המבנה ושמרמזים על המיקום הבא אליו צריך להגיע. משמצאו את שלושת הרמזים ופענחו שהכוונה היא לפארק, יצאנו לפארק שם חיפשו הילדים בכל פעם אחר שלושה רמזים דומים למשימה אחת. משמצאו את הרמזים החלו המשימות - צוותיות ואישיות: בניית פירמידה אנושית, תופסת כדורגל, מחבואים ועוד.


לאחר שנמצא הרמז האחרון הילדים מצאו את המטמון: מבחר של סוכריות גומי תוצרת ישראל, הזמנה לאכול חומוס ב״סיר חומוס״ ופתק ובו המילה ״התנדבות״ וציור של גלגל ענק שבדיון עליו התגלה לחניכים שבעתיד אנו הולכים להתנדב באיזור למען מטרה טובה ובסוף השנה לעשות יום כיף קבוצתי.


נתראה בפעם הבאה!


תמיר

Big image

חדר העברית

השיעור השישי

סבבה: בשיעור האחרון קיבלו ילדי קבוצת סבבה הזדמנות להביא את סיפורו של סבא.

הם היו נרגשים ורבו ביניהם מי יספר ראשון. יש סבא אחד שלא מרגיש טוב, ואנחנו מקווים שכל החששות לגבי בריאותו יתבדו. ויש סבא אחד שכבר לא איתנו, אבל נמצא בלב ובסלון. ויש סבא אחד שכבר לא נפגש עם הנכדים המתגעגעים שלו כבר הרבה זמן. אז אפשר להגיד בבירור, יש סיבה טובה ללמוד עברית, כי הלב פתוח. הילדים מלאים בתשוקה למשש את הרקע שלהם, את השורשים, ההשראה.
וככה נשכבו כולם על הרצפה והעתיקו מהתבוננות את מפת ארץ ישראל על גליון גדול. היה מסובך, אבל הם התרגשו מאוד, כי הבינו שכבשו עוד יעד בדרך למפה גדולה, על בד אמיתי, שיכינו בעבודת צוות. חזרנו שוב על צלילים פותחים, והעלנו מילים נוספות באותו צליל. חיוני שאימא ואבא יחזרו בבית על העניין הפשוט הזה, כי שם מתחזק הביטחון, החשוב כלכך לחופש ללמוד בקלות.

מי שלא סיימו דפי עבודה קודמים, אז קדימה.


זברה: ילדי קבוצת זברה זכו לרענון הלמידה שלהם עד לשלב זה. יש כבר במה להתגאות!

ת, מ, ר, א, י, ל, ב, ק, ה. אם זה לא הישג אז מה כן? נכון שלא כולם שם, וזה לגמרי בסדר. אז אין מה להילחץ, פשוט לשבת עם האותיות ולתרגל. לכתוב את האותיות על כרטיסיות ולהדביק ברחבי הבית. מ- מקרר, א- ארון. פזרו בבית, בכל פעם במקום אחר. צרו הזדמנויות להיפגש ולשנן. לשינון יש אולי שם קצת מיושן, אבל זה יכול להיות עונג! אל תחמיצו את ההזדמנות הזאת למשחק משותף, לבדיחות, לחידות, להשתטות.

בחוברת חזרו הילדים על החומר והשלימו פערים. הפרק הנוכחי הוא ׳אילה׳. בתחנת החזרה על החומר, כל ילד בחר כתר עם אות, וזה היה שמח. על כל אצבע הם כתבו אות שלמדו, וכצפוי, זאת כבר היתה מסיבה בפני עצמה. אז חזרו על האפקט הזה. חזרנו והשלמנו דפי עבודה משיעורים קודמים, והקפדנו על שיחה תוך כדי.

משחקי קופסא זה להיט! אבל לא פחות חשוב- התחנה בה לומדים שיר, עם תנועות, היתה שוב קטע מרגש בלמידה. אז גם על זה אתם יכולים לחזור בבית. יש לכם דיסק, אז תלחצו ריפיט. אנחנו למדנו את רוח רוח של מרים ילן שטקליס. היה כיף גדול!


כוכבים - ילדי קבוצת הכוכבים היו חזק בענייני משחקי הקופסא הפעם ונוצרה דינמיקה מרגשת של תמיכה וחיזוק שלהם זה את זה. הם תמיד מתוקים, אבל זה היה ממש נוגע ללב. עוד דבר מפתיע מאוד שקרה היה שהם סירבו לעזוב את דפי העבודה ואת מפתח הקסם. הצוות בהלם.

במסגרת לימוד השיר רוח רוח, גילינו את השיבוש בביצוע של אריק אינשטיין, כי כן, אפילו גאונים מחנטרשים לפעמים. אז סתם שתדעו, שכדי לגלות מהי הגרסה הנכונה, פנינו ישירות לחוקרת המרכזית של יצירתה של מרים ילן שטקליס, הלוא היא מירי ברוך, כדי לגלות ש:


מַלְאָכִים כְּבָר מַכְנִיסִים

לַשָּׁמַיִם פָּנָסִים

מַדְלִיקִים נֵרוֹת בַּלָּאט

אֵין שׁוֹמְעִים אוֹתָם כִּמְעַט!


ולא - אין ״רואים״ אותם כמעט, כמו שאריק אינשטיין שר. זה שעשע אותם. בשיעור הבא אנחנו ממשיכים להעמיק ביצירה של אריק אינשטיין, שהוא אחד מגיבורי התרבות שיצויינו על המפה הקבוצתית של המסע לעולם העברית. אז אם אתם בעניין להשקיע, שימו להם ברקע פלייליסט של אריק אינשטיין ביוטיוב בעודכם מכינים ארוחת ערב. זאת תהיה עזרה נפלאה.

ממש ממש חשוב, אנא דרבנו אותם לקרוא ולמלא את הסימניה שקיבלו בארבע חתימות שלכם, על ארבע פעמים רבע שעה של קריאה. הזכירו להם שזה ישתלם להם וצפויה להם מסיבה מגניבה כשיצטברו מספיק סימניות. כמעט חצי מהקבוצה כבר עמדה במשימה!


לגבי דפי העבודה, לא צירפנו שום דבר חדש הפעם, אבל השארנו את הלינקים לדפים הקודמים, כאן למטה בתחתית הקהילון.


לסיום, תזכורת בצבע אדום:

מי שטרם שלח לנו תמונה של קרוב משפחה אהוב מישראל המצולם על רקע כתובת מגוריו, בבקשה שיזדרז!


תודה לכם על הפרגון ושיתוף הפעולה, שווה את המאמץ!


להתראות בשיעור הבא


צוות חדר העברית

אריק איינשטיין - רוח רוח
Big image
דף אותיות כללי: כתיבה, זיהוי, צליל

דף עם מספר שלבים - לכל אות שורה למלא, וגם המון תמונות של מילים ברובן בסיסיות

דף עבודה: סיכום ניקוד והכתבה

דף עבודה שמציע רשימה של בעלי חיים המופיעים בכתב הדורש ניקוד, או כתמונה הדורשת כתיבת מילה. זה פשוט ואם תרצו, גם מצחיק וקליל. מיועד למי שכבר נמצא שם ומסוגל - שווה לבדוק!

דף עבודה: חידת מילה מתחבאת

למתקדמים בלבד: סוג של הכנה ראשונית לשבץ-נא, ארץ/עיר וכו׳... בדף הזה הכוונה היא לחפש מילים מילים שמתחבאות בתוך מילים אחרות, תוך שמירת סדר האותיות (למשל, גב בתוך עגבניה)

בית הספר יום א׳ של קהילה עברית

צרו קשר - תמיד שמחים לשמוע מכם אם יש לכם מה להציע או לשאול!