הר תבור

טיול לכל המשפחה

כללי

הר תבור היא פסגה ממש בגבול של עמק יזרעאל והגליל התחתון. גובהו מגיע ל- 561 מ', והוא נוצר כתוצאה מהשבר הסורי אפריקני.

בעבר שימש ההר שנקודת ציון חשובה בעקבות גובהו המתנשא מעל כל סביבתו.


הר זה חשוב לשלושת הדתות. שם ברק בן אבינועם יצא למלחמה עם שר צבא יבין מלך חצור, שם מאמינים הנוצרים שנוצרה ה"השתנות" של ישו והוא הוכר שבנו של האל. בנוסף, גם למוסלמים הר זה חשוב והם מכנים אותו א- טור, כמו שהם מכנים בשמות הרים חשובים אחרים.

היסטוריה מקראית


בתקופת השופטים נזכר הר תבור כמקום בו ברק בן אבינועם אסף לוחמים, בהוראת דבורה הנביאה, משלושת השבטים שהקיפו את ההר- זבולון, יששכר ונפתלי. בנוסף לכך, משם התקיפו חייליו של ברק בן אבינועם את צבא סיסרא היישר לנחל קישון.


לפי החיפוש שעשינו לא נמצאו אודות על שרידים ארכיאולוגים של אותה תקופה. בנוסף לכך, במקום (פסגת ההר) אין אזכור של דבורה הנביאה.

יוצאים לטיול

מסלול ארוך

המסלול הוא מעגלי. הוא מתחיל בצומת גזית, ליד כפר שבילי, וגם נגמר שם. המסלול מתאים לכל עונות השנה אך בעיקר לסוף החורף ולאביב. עולים למעלה ההר, כרבע שעה של שביל צר וחשוף לשמש, עוקבים אחריי הסימון השחור שמציין את הקפת ההר ונכנסים לחורש. ממשיכים לעלות, העליה בחורש לוקחת כמה דקות, עם נוף מדהים של היער ופריחה נהדרת שמתאימה לעונה (מומלץ באביב). לאחר מכן נראה את מתחם הכנסיות, ובו אפשר לעשות הפסקה וליהנות מנוף מרהיב מפסגת ההר. אם רוצים אפשר בהמשך השביל לעזוב את הנתיב השחור לזמן מה, ולהתחבר לנתיב ירוק שמוביל למתחם הכנסיות. מקום זה מיועד למנוחה במסלול זה, יש בו מקום למילוי מים, ואפשר גם להיכנס לכנסיות. לאחר מכן חוזרים שוב לנתיב השחור, נוכל בשנית ליהנות מהפריחה הנהדרת והנוף המרהיב לכיוון נצרת. נעבור לנתיב האדום, שמסמן את הירידה מההר, ונלך שם כחצי שעה. לאחר מכן נגיע לישוב אום אל ע'נם. נמשיך מספר דקות ונתחבר לכביש 65 שמגיע לכפר שבילי. שם מחכה הרכב.


אין במסלולים שרידים ארכיאולוגיים או אזכור של השופט, אך לפי מקורות התנ"ך ידוע לנו ששם התחילה מלחמת סיסרא.

מסלול קצר

מומלץ לבוא למסלול זה בעיקר בסוף החורף ובאביב, כאשר יש פריחה נהדרת. המסלול משלב נופים מרהיבים עד לעליית ההר. הוא מתחיל בכפר שבילי, והמטיילים מתחילים לעלות על ההר, ברגל או במכונית.

בפסגת ההר ישנו נוף מדהים לכיוון עמק יזרעאל וישנם גם שתי כנסיות שבהם אפשר לבקר. לכנסיות, כמובן, חובה להיכנס עם לבוש צנוע.