להפיל את הכדור - פינת הפנתאון #22

איך להשיג יותר ולעשות פחות

פינת הפנתאון היא פינה שבועית בה נשתף תכנים שאנחנו מאמינות שהם חלק מה"פנתאון" של מה זה להיות אישה בפיתוח.

Big picture

בסדרת ההרצאות העוסקת ב"איך להתמקד בדברים שחשובים לכן באמת", מדברת טיפני דופו, אשת עסקים מצליחה ויזמת, על חוויות אישיות שלימדו אותה שיעורים חשובים.


כהקדמה, דופו מספרת שבשנת 2013, היא הייתה חלק מהצוות המייסד של Lean in וכחלק מהשקת התנועה, היא הרצתה בכל העולם, ושמה לב שתמיד בQ&A, בלי קשר לתוכן המקצועי של ההרצאה, היא נשאלה על חייה האישיים, שאלות כמו "איך את מצליחה לשלב חיי משפחה וקריירה".

דופו מספרת שהיא קצת התאכזבה מהשאלה הלא עניינית, וענתה בהתחמקות- אני פשוט דורשת מעצמי פחות, ודורשת מבעלי יותר, ביחס לאישה ממוצעת.

עם הזמן, דופו מגיעה למסקנה שהשאלה הזו חוזרת וכנראה מטרידה נשים רבות, ומחליטה לחשוב על תשובה יותר טובה, שמסבירה איך היא מצליחה להתמקד בקריירה שלה באיזון עם חיי משפחה.


כחלק מהמענה לשאלת איזון בית-עבודה, דופו החליטה לשתף, שעל אף שהיא פמיניסטית שמקדמת אג'נדה פמיניסטית ונואמת על כך, בפועל, בבית שלה היא מבינה בדיעבד שהיא עדיין תפסה את התפקיד המסורתי של אישה, שבמקביל לקריירה, אחראית גם על גידול הילדים ותחזוקת הבית, מתוך מה שהיא מכנה HTC, Home Control Disease, ההרגשה שכל מה שקורה בבית חייב להיות מסודר ולעבוד כמו שהיא רוצה.

היא משתפת כדוגמה מקרה שבו היא בישלה מראש ארוחות לבני המשפחה לכל השבוע, וכעסה לגלות שלא אכלו את האוכל בסדר שהיא אמרה להם, מה שממחיש כמה היה חשוב לה לנהל ולשלוט מרחוק במה שקורה בבית. בנוסף שיתפה דוגמאות קטנות כמו כמה היה לה חשוב שהמצעים יהיו מקופלים כמו שהיא אוהבת, או ארון הבגדים מסודר.


בשלב מסוים היא הגיעה לנקודה שנהיה בלתי אפשרי לעמוד בכל החוקים שהציבה לעצמה, ועם הולדת בנה היא פשוט לא עמדה בזה וברגע אחד הפסיקה לעשות את כל אותם דברים שהיא התעקשה עליהם, והופתעה לגלות ששום דבר לא קרה. אף אחד לא כעס עליה או העיר לה, והיא הבינה כמה אנרגיות היא השקיעה לעמוד בציפיות לא הגיוניות של עצמה.

היא שאלה את עצמה - אז למה אני מרגישה כל כך הרבה לחץ? זה מיותר.


דופו מתארת 3 כדורים שכולנו מחזיקות וצריכות ללמוד לשחרר:


1. זהות: "אישה", "רעיה". "בת", "אחות", "סטודנטית" וכו'. בכל אחת מהזהויות הללו, נרצה להיות טובות, ולכולנו יחסית ברור מה ההגדרה של להיות טובה בכל זהות (אחות טובה צריכה לתמוך במשפחה, אמא טובה צריכה להיות נוכחת כשבתה עושה צעד ראשון [למרות שבנינו, אף אחד מאיתנו לא זוכרת מי היו לידנו בצעד הראשון שלנו..]).

דופו מספרת איך החליטה להפסיק לנסות להיות טובה בכל הזהויות שלה, ופשוט לחשוב מה חשוב לה. היא הגיעה למסקנה שחשוב לה לקדם נשים וזה יהיה הערך המוביל שלה.


2. ציפיות: כולנו חושבות לא מעט על מה אנחנו אמורות לעשות בכל רגע נתון. דופו מספרת כמה היא הייתה אובססיבית לרשימות מטלות שהכינה לעצמה, והבינה שבמקום לחשוב על מה היא *צריכה* לעשות, היא מעדיפה לחשוב על איזה *שינוי* היא רוצה לעשות.

דופו מספרת על סדנא לניהול זמן שהעבירה לנשים, וכשביקשה מהן לכתוב לפרטים את מה שהן עושות ביום ולהעריך כמה זמן כל דבר לוקח, רוב הנשים הגיעו ליותר מ24 שעות. זה המחיש לה כמה לחץ ועומס נשים חוות בכל רגע נתון, ואת העובדה שנשים רבות מנסות לחיות בסטנדרט שהוא בלתי אפשרי.

דופו מציעה אלטרנטיבה- תחשבו איך אתן מקדמות את מה שחשוב לכן, ותו לא. הרי גם ככה לא נספיק לעמוד בכל הציפיות, אז לפחות נדאג שמשהו אחד שחשוב לנו, יקרה.


3.הפחד לבקש עזרה: אחרי שהחלטנו מה חשוב לנו, דופו מציעה לחשוב איך אנחנו מורידות הסחות מהחיים שלנו על ידי קבלת עזרה. היא מספרת איך הפכה את בעלה לשותף אמיתי בניהול הבית. בהרצאה אחרת שנתנה, דופו סיפרה שבעבר הייתה מתעקשת איך נכון בעיניה להרדים את הילדים, ואיך למדה לשחרר ולתת לבעלה לעשות דברים בדרך שלו.


לסיכום, ההרצאה המחישה לי כמה זמן ואנרגיה אני באופן אישי מקדישה לדברים שלא בהכרח מייצרים אימפקט שחשוב לי. בהרצאה רוב התוכן מתמקד בניהול הבית, אבל אני לגמרי אימצתי את זה גם לחיים המקצועיים.

האם באמת משנה לנו באיזה פונט תכתב המצגת? האם חשוב שאתערב בעבודה של מישהו אחר שלא באמת נוגעת למה שאני אחראית עליו? יש המון שחרור בהחלטה להפסיק להתעסק במה שלא באמת חשוב לך.

מזמינה אתכן לחשוב על משהו קטן שהחלטתן לשחרר היום 😎


[נכתב ע"י דנה בריל]

Drop the Ball: Achieving More by Doing Less I Tiffany Dufu

Baot

Israel’s largest community of senior software engineers, data scientists and researchers that are women.


All our newsletters can be found here.


Connect with us:

extend-tech.com/baot

facebook.com/baot.tech

linkedin.com/company/baot-il

twitter.com/Baot_IL

YouTube