ראשון לציון- העיר בה גדלנו!

בית ספר מקיף ט', ח'4, מגישות: שי קלדרון, נוי לוי ועמית כוהנר

קצת על העיר ראשון לציון...

רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן היא העיר הרביעית באוכלוסייתה בישראל. היא נוסדה בשנת 1882 והוכרזה כעיר בשנת 1950. בעבר, נודעה בעיקר כעיר שינה במטרופולין תל אביב, אך מעמדה התחזק וכיום היא כוללת שטחי מסחר רבים ואזורי תעסוקה. העיר נמצאת בקצה הדרומי של אזור גוש דן. ראשון לציון הוקמה כמושבה חקלאית ציונית, היא המושבה הראשונה שהקימו אנשי העלייה הראשונה.‏ בראשון לציון עוצב דגל ישראל, חודשה התרבות העברית - בייחוד בשפה ובחינוך.

ביכורי אהבה - המנון העיר ראשון לציון
ראשון לציון 1913 Rishon Lezion

בית ספר חביב

בית הספר "חביב" בראשון לציון הוא בית הספר העברי הראשון בעולם ובארץ ישראל שבו כל מקצועות ההוראה נלמדו בעברית . בית הספר נוסד בשנת תרמ"ו (1886) פעיל עד היום.

ביוני 1951 החליטה מועצת עירית ראשון לציון, בראשות אריה שפטל, לקרוא לבית הספר "בית הספר חביב" על שמו של דב חביב לובמן – עסקן ציבור, שכיהן שנים רבות כראש ועד המושבה וכראש ועד ההורים של בית הספר.

תושבים מספרים: שלושה דורות בבית ספר חביב

גן העיר-מושבה

גן המושבה, הידוע גם כגן העיר וגן הנדיב, בראשון לציון הוא הגן העתיק והמרכזי בעיר. הגן ננטע עוד ב-1883 והחל כחלקות חקלאיות אך בהמשך הפך לפארק עירוני. בנוסף על כך גן מושבה הוא גן עם משחקים לילדים ואטראקציות כיפיות.

סיפורו של גן המושבה בראשון לציון

בית הכנסת הגדול


בית הכנסת הגדול בראשון לציון, נבנה בשנים 1885-1889 והיווה מוקד חשוב בחיי המושבה. בית הכנסת ניצב על פסגת גבעה בקצה רחוב רוטשילד וכיכר המייסדים במפגש עם רחוב אחד העם, והוא בולט למרחק.

ויטראזים בבית הכנסת הגדול בראשון לציון