הטלסקופ

הטלסקופ- מהו? מי המציא אותו? וכיצד הוא עובד?

מהו טלסקופ?

הטלסקופ הוא מכשיר המשמש לצפייה בעצמים אשר בגלל ריחוקם עין האדם אינה יכולה להבחין בהם כגון כוכבי לכת, כוכבים, גלקסיות וערפיליות. בנוסף, הטלסקופים משמשים גם לצפייה בציפורים וכן לשימושים צבאיים.

ממציא הטלסקופ- גלילאו גליליי

גלילאו גליליי היה פיזיקאי, אסטרונום, מתמטיקאי ופילוסוף איטלקי והוא פעל בתקופת המהפכה המדעית. הישגיו כוללים גילויים אסטרונומיים רבים שגילה באמצעות הטלסקופ אשר בנה בשנת 1609. גליליי בנה את המכשירים שלו תוך שימוש בזכוכית משלו, בעיבוד עצמי של העדשות, מבלי להיעזר בעדשות של יצרנים אחרים. הטלסקופים של גליליי היו בעלי יכולות אופטיות טובות פי 10 מאלו של המכשירים שקדמו לשלו. גליליי הוא המדען הראשון שפרסם תצפיות אסטרונומיות המתבססות על שימוש בטלסקופ. באמצעות הטלסקופ גילה גלילאו דברים רבים, בניהם: פני הירח אינם חלקים, את ירחי צדק, את הכתמים על פני השמש ועוד. חשוב לציין שגלילאו לא היה ממציא הטלסקופ הראשון- הוא בנה גרסה משלו למען חקר החלל וניסויים מדעיים.
Big image

כיצד הטלסקופ עובד?

הטלסקופ מורכב מכמה חלקים: גליל חלול אשר בשני קצוותיו קבועות עדשות-עדשת העין (עינית) שאליה מצמידים את העין המסתכלת, עדשת עצם (עצמית) המרוחקת מהעין.

ההגדלה באמצעות הטלסקופ מתבססת על העובדה שעדשות מרכזות ומפזרות אור המגיע אליהן (בטלסקופ של גלילאו עדשת העצם היא עדשה קמורה).

עדשת העצם יוצרת דמות ממשית קרוב לעדשת העין. כאשר מסתכלים על דמות ממשית זו דרך עדשת העין מופיעה דמות מדומה ומוגדלת. בכדי לראות דמות חדה יש לכוון את המרחק בין העדשות, כך שהדמות הממשית תהיה במרחק מתאים מעדשת העין.
אנו משתמשים בעדשת העצם על-מנת לקרב אלינו את העצמים הרחוקים, לדוגמא: הכוכבים. ובעדשת העין על מנת להגדיל את הדמות הקטנה המתקבלת באמצעות עדשת העצם.

סוגי טלסקופ

ישנם כמה סוגים של טלסקופ כגון:טלסקופים אופטיים- לקבוצה זו של טלסקופים יש 3 סוגים:


1. טלסקופ שובר אור- עובד באמצעות סידור של כמה עדשות.

2.טלסקופ מחזיר אור- עובד באמצעות סידור של מראות.

3.טלסקופ קטדיופטרי- עובד באמצעות שילוב של עדשות ומראה.טלסקופ רדיו-


משתמש בקרינת רדיו ולרוב בנוי בצורת אנטנה צלחת או מערכות של צלחות קטנות.טלסקופ קרני גמא וקרני רנטגן-


טלסקופ הצופה בקרינת גמא ובקרני רנטגן, טלסקופים אלה מותקנים לרוב על לווינים או בלונים המשייטים בגובה גבוה, היות שהאטמוספרה של כדור הארץ חוסמת ומעמעמת את הקליטה שלהם.

טלסקופ החלל האבל:

Big image

וידאו על טלסקופ החלל האבל:

ביבלוגרפיה:

מטח- הספרייה הוירטואלית- http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=11108


ויקיפדיה- ttps://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%9C%D7%A1%D7%A7%D7%95%D7%A4


ויקיפדיה-https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%90%D7%95_%D7%92%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99


ספר גאוגרפיה-http://www.school.kotar.co.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=95056726