יסודות התרבות

רוני גמזון

ידע

בשיעור יסודות התרבות, עד כה למדתי מגוון של דברים. קודם כל למדנו מהיא תרבות ולמדתי שבעצם כל מעשה שאנו עושים הוא חלק מתרבות כלשהיא. תרבות היא כל דבר שעושה בן האדם בין עם זה מנהג מסויים ובין אם זה דרך דיבור. התרבות התחילה מהתפתחות האדם כי גם לאדם הקדמון הייתה תרבות מסויימת. אחר כל למדתי על מנהיגות, כלומר מהוא מנהיג, מיהוא מנהיג, איך מנהיג יכול להשפיע (לטובה ולרעה) וזהוא משהוא שמאוד הפתיעה אותי שמנהיג יכול להשפיע לרעה לדוגמא היטלר, ואיך מתנהג מנהיג. לאחר מכן למדתי על טקסים ומאוד הופתעתי שגם דברים שאנו עושים ביום יום נחשבים כטקסים בלי שאנו יודעים. לאחר מכן חזרנו לנושא המנהיגות והתעסקנו בעיקר במנהיגות פוליטית ומאוד היתענינתי לראות מגוון רחב של מנהיגים, כל אחד שונה מהשני, ולראות את מעשיהם והשפעותיהם.

מיומנות

המיומנות שהתחזקה אצלי ממהלך השיעור היא מיומנות הצפיה הביקורתית. עד לפני תחילת השיעור ״יסודות התרבות״ חשבתי שצפיה ביקורתית היא צפיה המבקרת את הפרט הנצפה למטרת כתיבה או המלצה אך למדתי עכשיו לשים לב לכל פרט במחזה/סרט/סדרה כי לכל דבר יש משמעות רבה ולנסות להבין למה בחרו לעשות משהוא בצורה מסויימת ולא אחרת. עכשיו אני מוצאת את עצמי צופה בדברים בצפיה יותר ביקורתית ומנזה להבין מה משמעות הדברים

הרגל

הרגל שהתחזק אצלי בזכות שיעור ״יסודות התרבות״ הוא קודם כל להקשיב לאחרים ורק לאחר מכן להביע את דעתי. לפני השיעור הייתי ישר אומרת מה אני חושבת ומקשיבה לאחרים רק לאחר שהבעתי את דעתי אם בכלל, אבל מאז התרגילים שבהם חייבים להקשיב לאנשים מדברים למשך פרק זמן ארוך בלי לדבר התחלתי להקשיב קודם ורק אז לענות.