אתרים היסטוריים

שאלת החקר : באיזה אתרים היסטוריים כדאי לבקר בישראל?

מהם אתרים היסטוריים ?

במשך אלפי שנים נמצאה ארץ ישראל בצומת הדרכים של ההיסטוריה, ותרבויות שונות הותירו בה את חותמן, פשוטו כמשמעו, בשרידים שנותרו במאות אתרים מרשימים. הארכיאולוגיה חשפה את השרידים האלה – משערים הכבדים וסוללות ועד לתכשיטים יקרים, מכתובות מסתוריות ועד מערות מסתור ומערכות מים – המעוררים את השתאות המבקרים נוכח הישגיהם של תושבי הארץ הקדמונים שבעקבותיהם הם צועדים.

במדינת ישראל יש למעלה מ-22,000 אתרי עתיקות.

האתרים ההיסטוריים המומלצים

קיימים הרבה אתרים היסטוריים חשובים במדינת ישראל, אנחנו נמליץ לכם על מספר אתרים מעניינים במיוחד :

1. הכותל המערבי

2. עיר דוד

3. מצדה

4. התיאטרון בקיסריה

5. מערת המכפלה

עיר דוד

עיר דוד היא ירושלים הקדומה, עירו העתיקה של דוד המלך. סיפורה של עיר דוד התחיל לפני כ-3,000 שנה כשדוד המלך החליט לעזוב את עירו חברון ולעלות לירושלים כדי לאחד את עם ישראל סביב עיר בירה אחת. בית המקדש הראשון הוקם על ידי שלמה בנו על ראש הר מוריה. כיום עיר דוד היא אתר ארכיאולוגי שמשמש לחקר אותן תקופות ומעניק הצצה אל העבר. עיר דוד היא גבעה קטנה וקסומה השוכנת בסמוך לכותל המערבי ומאפשרת למבקריה תצפית מרהיבה החולפת על פני ביצורים וחומות עתיקות, מנהרות מים תת-קרקעיות, טבילה במימיו של מעיין הגיחון וצעידה לאור פנסים בנקבת חזקיהו - מנהרת מים שנחשבת אחד מפלאי הטכנולוגיה הקדומה.

הכותל המערבי

הכותל המערבי הוא קיר התמיכה המערבי של הר הבית. משלהי תקופת בית שני ועד ימינו, לכותל חשיבות דתית, לאומית והיסטורית, ובשל כך נקבע מקום תפילה סמוך אליו, המשמש עד היום. רבבות בני מצווה חוגגים עם משפחתם בכותל, וברחבתו נשבעים חיילי צה”ל אמונים לעם ולמולדת. גם אישים מרחבי העולם עולים אליו לרגל חלקם באים להתפלל, שותקים מצמידים את מצחם היגע אל האבנים הקדושות, ואחרים כותבים את משאלותיהם הכמוסות על פתקים ושמים אותם בין אבני הקיר. אמנם זהו המקום הקדוש ביותר ביהדות אך יש בו הילת-מסתורין מוזרה הקוסמת לכל הדתות. רחבת הכותל המערבי מאפשרת גישה רק לחלק קטן מהכותל, הכותל ממשיך מתחת לאדמה ומאחורי בתי המגורים של העיר העתיקה. אל רובו ניתן להגיע דרך מערכת מנהרות מסועפת. המבקרים בכותל המערבי ובמקומות קדושים אחרים בירושלים מתבקשים להתלבש בצניעות.