המציאות עולה על כל דימיון!

כותבת- ילין פודמן

''חוק סתימת הפיות''

השר אופיר אקוניס הוסיף סעיף בחוק הרשות השידור "המגביל" את עבודת העיתונאי. חוק זה כונה חוק סתימת הפיות. מטרת חוק זה היא מניעת הבעת הדעה האישית של העיתונאים בכתבות ושידורים ציבוריים. חוק זה יגרום לעיתונאים להיות תחת ביקורת מתמדת בעשיית עבודתם דבר שיפגע בחופש הביטוי שלהם ובהבעת דעתם.
חופש הביטוי הינו ערך עליון במדינה דמוקרטית. יש התנגשות חמורה בין חופש הביטוי במקרה זה של העיתונאים בערוץ 11 לבין חברי הכנסת המעוניינים להפעיל שליטה על התכנים של העיתונאים. זכותו של כל אדם להביע את דעתו ולומר את דעותיו, להציג, להביע, למחות, לייצג וכדומה ללא פגיעה באדם אחר.
בחוק סתימת הפיות ניתן לראות את חופש הביטוי נפגע. השר אופיר אקוניס רצה לחוקק חוק שנקרא "חוק סתימת הפיות" אשר מונע מהעיתונאים להביע את דעתם בעבודתם ובכך חופש הביטוי נפגע וכן חופש העיתונות במדינת ישראל.
מנהלת סיעת הליכוד מאיצה בקואליציה להצביע בעד חוק סתימת פיות

נתניהו הורה לבטל את סעיף רשות השידור

ראש הממשלה הממלא את תפקיד שר התקשורת, הבין את חומרת המצב ואת הבעיות שעורר הרצון להעביר חוק זה, לכן, מיהר לפעול על מנת לבטל את סעיף ''חוק סתימת הפיות'' שסחף יחד איתו הפגנות ומחאות מטעם עובדי רשות השידור.
לשכתו הודיעה כי הוא אינו מאמין שיש צורך לעגן תקנות אתיקה בחקיקה ראשית וכן גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו כי נתניהו לא היה מודע לסעיף שהוכנס לחוק וכי המהלך בוצע בניגוד לדעתו. בעקבות הצעד, שהפך את החלטתו של השר אקוניס, החליט מי שנחשב לאחד ממקורביו הבולטים ואף שימש בעבר כדוברו, להתפטר במפתיע מתפקידו כממונה על רשות השידור, ולהמשיך ולהחזיק בתפקיד שר המדע.

במידה וחוק זה היה עובר, הוא היה משפיע על פני התקשורת בישראל. העיתונאים היו צריכים להיות כפופים לשלטון ולמה שמכתיבים להם לעשות. הם לא היו יכולים להביע את דעתם והייתה מתבצעת פגיעה בחופש הביטוי. דבר זה היה יוצר סערה גדולה בתקשורת ופגיעה בערך הדמוקרטיה.
בנוסף לכך, אילו חוק זה היה עובר הייתה מובעת רק דעה אחת וזאת מפני שנאסר על עובדי רשות השידור להביע ולבטא את דעתם האישית, דבר זה היה מבטל את חופש הביטוי של העיתונאים ומשבש את התנהלותם, עניין הדבר היה לקבוע עבורם את התכנים ולהימנע מדעה אישית ובכך להשמיע בתקשורת "קול אחד".

ההסתה נגד הנשיא ראובן ריבלין

במהלך העצרת ליום הזיכון ה-20 שנים לזכר יצחק רבין, טען ריבלין כלפי יגאל עמיר: "כל עוד אני נשיא מדינת ישראל, לא ייצא הרוצח לחופשי...יבש ימיני, אם אחתום אי פעם, על חנינה לאיש הארור הזה. לעולם לא".
מהר מאוד העלה פוסט סוחף דעות על ידי חגי עמיר, אחיו של רוצח יצחק רבין, יגאל עמיר.
בפוסט אותו פירסם ברשת החברתית פייסבוק, ובה כתב :"ריבלין הוא פוליטיקאי חנפן...הוא לא הוא קובע אם אחי ישתחרר או לא, רק הקב"ה קובע כפי שהוא קבע שרבין יתפגר למרות שריבלין וחבריו לא ממש הסכימו, הוא קבע שריבלין יהיה נשיא, ויגיע הזמן שהוא יקבע שריבלין יחד עם המדינה הציונית צריכים לחלוף מעולם כפי שסדום חלפה בשל הפשעים שהם ביצעו במסגרת החוק נגד בני עמם, והיום הזה כבר לא רחוק".
דבריו של עמיר הובילו לתגובות מהירות ברשתות, הפצות כנגד הנשיא רבלין ואף לחקירה והחרמת מחשבו על מנת לבדוק שאין בדבריו מניעים כנגד הנשיא.
כידוע, חגי עמיר היה שותף ברצח יחד עם אחיו שנמצא בכלא, ולכן על הגורמים המוסמכים היה צורך לבדוק את הנאמר ולוודא שאין בו רצון לנקמה כפי שהיה ברצח ראש הממשלה יצחק רבין.
חגי עמיר שוחרר מתחנת המשטרה כאשר הוטל עליו מעצר בית וזאת בשל השופט שטען כי הוא מסוכן לציבור ובמידה ויקרה דבר כלשהו יש לצמצם את הסיכון.
Big image
נשאלת השאלה, האם מעצרו והשבתת דף הפייסבוק של עמיר מוצדקים?
סגנו של עמיר עונה על שאלה זו בכך שביטלו את סעיף חופש הביטוי המרשה לאדם להביע את דעתו. בנוסף טוען שהוא השתנה לאדם רודף שלום, ואין קריאה לפגוע בכבוד הנשיא ריבלין.
כמו כן, ההסתה שנוצרה משפיעה על הלך הרוח במדינה, וזאת משום שגופים רבים מיהרו להגיש תביעה ייצוגית נגד פייסבוק בטענה שהוא לא מתאמץ להוריד את ההסתה ברשת וכתוצאה מכך יכולים להיות אירועים של רצח וסיכון לאדם כלשהו.
לכן בעקבות מהומה בתקשורת ובכלל הציבור, הוחלט לסגור את חשבון הפייסבוק שלו עד להודעה חדשה.
כידוע, חופש הביטוי הוא אחד מאבני היסוד של הדמוקרטיה, ולפי אירוע זה ניתן להבחין ששללו לחגי עמיר את זכות זאת. אך חופש הביטוי תקף במידה ואינו פוגע בזולת. דבריו אכן פגעו בכבוד הנשיא.

http://news.xoox.co.il/item_1918058.htm

מבט עם יעקב אילון - אחרי האיום המרומז על הנשיא: חגי עמיר למעצר בית וגלישה מוגבלת

השקרים מאחורי התוכנית הישרדות נחשפים

Big image

העונה החדשה של "הישרדות" עומדת להפוך לשקר הכי גדול ששודר בטלוויזיה

בפרק הראשון של הישרדות החלה העונה עם משימת חסינות אישית, בה טיטי איינאו – מלכת היופי לשעבר -זכתה בפסלון חסינות. אחרונות שהגיעו דנה ברגר ורוסלנה, מה שעורר סערה מאחורי הקלעים של הפקת התוכנית – בקיצור דמויות שההפקה לא יכולה להרשות לעצמה שיעופו כבר ביום הראשון. לפי גורמים בהפקה אחרי שהן הגיעו אחרונות הן נאצלו להתחרות ביניהן בדו קרב, המפסידה היתה אמורה ללכת הביתה, אבל מלכת היופי חליטה לוותר על פסלון החסינות האישי שלה ולהציל את דנה ועובדה שהתפרסמה היא שדנה ברגר עלתה להפקה 300 אלף שקלים, באמת נראה לכם שבהפקה יוותרו עליה כל כך מהר כשהיא תודח ראשונה? כמובן שהקטע ערוך והצילומים נעצרו- טיטי קיבלה הצעה להעביר לדנה את הפסלון.

בנוסף לזה, הרי ידוע שרוסלנה מועדפת ביותר על מפיקי התוכנית, היא מספקת את מה שמפיקי התוכנית רוצים: ביקני ועניין, ואת הסיפור המרגש שלה -בבית יש לה ילד קטן ובן זוג מפורסם – אייל גולן. שרוסלנה הגיעה למשקל אסור באי והייתה אמורה להיות מסולקת מהתוכנית החליטו בהפקה שהשורדת שהגיעה למשקל של כ42 קילוגרם תקבל אוכל ואכן קיבלה בקבוע פרוסה עם שוקולד בהתאם להסכם סודי שלא נגלה לעין הציבור כאשר בחרו שתכנס לתוכנית.
אלו לא סוף השקרים שבעונה ויש כאלו עוד המון כמו לוח השש בש שנמצא מונח בסט הצילומים - דבר שלא אמור להיות באי בודד!!

התוכנית ''הישרדות'' מביאה לצופה את הדברים הבולטים ביותר- בחורות יפות, רזות, עם ביקיני וחלקן מפורסמות. כידוע, העונה מצולמת כאשר כולן שם תמיד בקושי לבושות, למעט דנה ברגר שלא נתפסה בביקיני או בבגד ים חושפני דבר שראוי להערכה ודבר זה היה ידוע להפקה.
הזוויות צילום אותן מצלמים את שאר הבנות שלובשות ביקיני לעומת דנה ברגר הן שונות!!! דנה מצולמת בזוויות לא מחמיאות, כאשר העדשה קרובה לה לפנים בפוזיציות שלא מחמיאות לה. כאשר את הבנות הצעירות עם הביקיני מצלמים עד קו המותניים וכן את כל גופן. אי אפשר להתעלם מהגוף של לירון, שבולט לכל מדינת ישראל. החזה החשוף ובחירת צבע בגד הים- אדום. שכידוע צבע אדום גורם לנשים להיראות יותר מושכות וכן מבחינה מינית.

אז רגע- מה הן תוכניות ריאליטי?

תוכניות ריאליטי או תוכניות מציאות הן תוכניות אשר החלו לצבור פופולריות במדינות רבות סביב העולם בשנים האחרונות. תוכנית ריאליטי היא ז'אנר טלוויזיוני אשר אינו מתוסרט בדרך כלל ומתעד אירועים אמיתיים ומציאותיים וכן לרוב גם המצולמים בה הם אינם שחקנים אלא אנשים אנונימיים.

תוכניות הריאליטי בישראל, כל מטרתן הוא להרוויח כמה שיותר כסף! תוכניות אלו מתמקדות בדברים שונים, צהובים בדרך כלל כדי שלקהל בבית תהיה אינטרקציה בתוכנית.

תוכניות ריאליטי משדרות את ה''מציאות'' המובנית, לעיתים זולה ורדודה וכל עניינה הוא שהרייטינג יהיה גבוהה וכך גם ההכנסה הכספית של התוכנית עולה!

כידוע, תוכניות המציאות מתבססות לרוב על תחרות, קווים דרמטיים שגורמים לצופה למתח, התרגשות, שמחה והעברת ביקורת. בנוסף, הפקת התוכנית מכניסה אלמנטים שיגרמו לתוכנית להיות יותר מעניינת. תוכניות אלו מפרסמות פרסומות קצרות בטלוויזיה לפני שידורן, ובהן מציגות את הדבר המעניין, הדרמטי, הקריטי, המרגש והמותח. בכך בעצם, תוכניות אלו גורמות לצופה להתעניין במשודר, וכך גם העלאת הרייטינג עולה ואיתה גם הכסף.

צילום עיתונות

Big image
בתצלום זה ניתן להבחין בשורת צלמים, העומדים תחת כיפת השמיים אני משערת שבטבע, הצלמים עומדים בשורה כשהם אוחזים מצלמות עם עדשות למרחק, הצלמים מצלמים אימון צבאי שבו נראים חיילי צה"ל בשעות ביצוע.

הצלם שצילם צילום זה בחר להראות את הצד השני של נקודת המבט, הוא צילם את הצלמים , את האנשים שמביאים את התוצרים/תמונות ונתן לנו המביטים בתמונה נוף אחר, יש הסבר מה הם מצלמים, אך, אנו רואים אותם מבצעים עבודתם ולא רואים את האובייקט שהם מצלמים, בעיני הצופים הצלמים הם האובייקט.

ניתן לראות שמעבר לתמונה שהציבור הרחב מקבל בעיתונים יש כאן אינטראקציה של הצלם עם אובייקט הצילום/ הצלמים עצמם.

בצילום עיתונאי התמונה צריכה "לדבר" "להביע" לשמש פה לאובייקט המצולם ולכן הצורה שבה עומדים הצלמים ומצלמים מעוררת בי תחושה של הרבה מעבר לצילום, אני מנסה לדמיין מה הם מצלמים, במה הם מתמקדים?

כשאני חובשת כובע של עורכת העיתון עלי לקבל החלטה אלו תמונות יכנסו לעיתון ותמונה זו נראית לי יותר מראויה כדי להופיע בעיתון. היא מראה את הצד השני, האחר של הצילום העיתונאי והעלאת תמונה כזו לעיתון מודפס, או מקוון הינה בעלת ערך רב מבחינתי. היא עונה על הקריטריונים של צילום עיתונאי שיש בה מן ההפתעה וגם סקרנות, רואים את הצלמים בפעולה אך, לא רואים מה הם מצלמים.

צילום עיתונות טוב הוא בעל זווית צילום ואווירה- תצלום טוב ימחיש לקורא את האווירה ואת תחושות המשתתפים באירוע ) למשל על ידי התמקדות בהבעות פנים או בתנוחות גוף.
איכות טכנית- תצלום בעל איכות טכנית גבוהה- חד, ברור וממוקד.

ראיון פוליטי

ראיון פוליטי הוא כמו ראיון אחר שאנו מכירים (ראיון עבודה ,ראיון רפואי ,חקירה וכו ) אך ההבדל הוא שהראיון הזה מיועד לקהל , לצופים. בראיון פוליטי ישנם תפקידים מוגדרים:

מראיין - עיתונאי ,צריך להימנע מלהגיד את דעתו בנושא ועליו להתנהג על פי כללי האתיקה. הוא מנהל את הריאיון ולכן עליו לשאול את השאלות . הקהל מצפה לשאלות קשות ותשובות מצד המרואיין . על המראיין לשאול את המרואיין את השאלות הקשות ביותר ( ולהימנע מלגעת מנושא טאבו ) .

מרואיין - הוא צריך " להוציא" את עצמו באור הטוב ביותר ולכן הוא צריך לענות על כל השאלות שהוא נשאל בצורה הטובה והאמינה ביותר . לעיתים המרואיין מתחמק משאלות שאולי הוא מעדיף או חושב שלא צריך לחלוק עם הקהל ולכן צריך לעשות זאת כראוי בלי שהקהל ישים לב. פעמים רבות נראה קונפליקטים בין המראיין למרואיין וזה לא מועיל למרואיין משום שהוא צריך להציג את עצמו באופן הטוב ביותר .

תדמית הפוליטית בעידן המודרני -

כיום בעידן המודרני , הפוליטיקאים מבינים שהראיון והתקשורת בכלל יכול לקדם אותם ולכן הם למדו כל כך טוב את הכללים של הריאיון ויודעים איך לתמרן בתשובות ושאלות כדי שהקהל ואפילו המראיין לא ישימו לב . כמובן שמאחורי כל התדמית הזאת שהם בונים לעצמם נמצאים להם יועצי תקשורת שמכוונים ומסייעים להם לעשות זאת כמו שצריך . בנוסף יועצי התקשורת מחברים להם ססמאות ומשפטים קצרים וקולעים שהצופה יזכור לאחר שהראיון יגמר . כיום העיקר הוא התדמית של הפוליטיקאי ולא הכוונה , המטרה אליה הפוליטיקאי מכוון .http://www.mako.co.il/news-channel2/Channel-2-Newscast-q1_2015/Article-a59881ea89f0c41004.htm

ראיון לקראת בחירות 2015 של בנימין נתניהו בערוץ 2

כעורכת העיתון המקוון בחרתי בראיון זה שבו נראים שני המראיינים ששים אלי קרב, יונית לוי ועמית סגל נראים בראיון מוכנים לשאול כל שאלה והבעיה היחידה היא שמדובר בביבי, גם שתעניין את הצופים.

המרואיין, בנימין נתניהו ראש הממשלה שידוע "כחיית תקשורת" וכבר נאמר עליו הכל לגבי היכולת שלו לשלוט במרואיינים, לתזמן נאום או ראיון ולהגיע מוכן לכל סיטואציה תקשורתית.

בראיון עמדה בפני מראייני ראש הממשלה משימה אחת ברורה, והיא להוכיח שנתניהו מקבל עוד חצי שעת תעמולה חינם. עמית סגל, עיתונאי עם כמה גולגולות על החגורה, ויונית לוי מראיינת משובחת שאיש לא רוצה להיתקל בה עצבנית. דווקא בראיון זה היה אפשר וצריך לצפות מהשניים ליותר. בראיון הם השאירו את השיניים בבית והגיעו רגועים.
בראיון, שניהם שאלו על כל הנושאים ואכן ביצעו ראיון שעונה על כל הקריטריונים העיתונאים. אך הם רק "נגעו" בדברים שזה הופך את הכל לבעיה. שהראיון הוא כולו רק נגיעה, בלי מחץ בהתקפה, ובלי רגל מסיימת.
נתניהו נשאל שאלות רבות אך מכולן ידע לצאת בצורה הטובה ביותר, ידע בדיוק על מה להשיב וכיצד לסיים את השאלה שנשאלה.

חבות התקשורת

סיפורו של הזמר השרוף - חיים צינוביץ' *נדיר*

''השרוף'', בעל סיפור החיים קורע הלב, התגלה כלא אחר מאשר חיים צינוביץ'.

הזמר חיים צינוביץ' היה תמיד עוף זר ומוזר בנוף המוזיקה המקומית. הוא פרץ לתודעה המוזיקלית הישראלית כזמר צעיר ומלא אמביציה, והתרסק על קרקע המציאות.
בשנת 2000 החליט צינוביץ' לנסות לבחון כיצד התקשורת בישראל נוטה להתעניין רק בסיפורים סנסציוניים סביב אמנים במקום במוזיקה שלהם. לצורך כך הוא התחזה לנכה שגופו כוסה בכוויות כתוצאה מפיצוץ של בלון גז בביתו. הוא גם מספר את סיפורו של אדם עם סיפור חיים בלתי רגיל של נכות והתאכזרות של הממסד. השיר זכה להצלחה אדירה ובעקבותיו גם קיבל כתבת שער במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות עם תמונה קורעת לב של אדם בכיסא גלגלים, ללא יכולת לברוח מהשריפה כי הוא משותק ברגליו עקב נפילה מפיגום, בנוסף הסביר שהשירה הוסיפה טעם קטן לחיים שלו, ליבו של כל ישראלי נשפך ויצא אל הזמר עם קול הזמיר. הפרשה נחשפה כשאחד מהצלמים/פפארצי עקב אחרי ה"שרוף" וגילה שהשרוף והמלווים שלו מגיעים לבניין בן 4 קומות ואז "הנכה" קם על רגליו ועולה במדרגות. השמועות עשו כנפיים ותוך ימים ספורים התראיין "השרוף" בתוכניתו של יאיר לפיד, הוריד את המסכה וחשף את התרמית בשידור חי.
Big image

חבות התקשורת- חובתה להשמיע את האמת, להיות אובייקטיבית ומדויקת, התקשורת מחויבת לתקנון האתיקה של התקשורת ואמורה לעבוד על פי תקנון זה. כשהתקשורת לא מדייקת, לא בודקת עובדות ומגישה נושא שלא נחקר ונבדק כמו שצריך היא אינה מקיימת את תפקידה כראוי וגם עוברת על חוק התקנון האתיקה.


התרמית של "השרוף" שהצליח לרמות את שדרני הרדיו, ועיתונאים נחשבים מוכיחה שהתקשורת על כל הנגזרת שלה לא אמינה ומדויקת. והתופעה הזו של השרוף היא לא היחידה בתולדות אמצעי התקשורת בארץ.

בתקשורת בארץ וגם בעולם פורסם מספר פעמים על עיתונאים שפרסמו סיפורים לא אמינים ונכונים, על שדרנים ששידרו ממקום אחד ודיווחו על מקום אחר, התופעה אינה חריגה, עם זאת התקשורת בארץ לא מילאה את תפקידה כראוי ופרסמה מידע שגוי לכל הקוראים והצופים.

התקשורת לא ביצעה תחקיר מקיף אודות האיש , לא בדקה וראתה מסמך מזהה כל שהוא על האיש ואם הייתה עושה תחקיר לעומק ומכירה את הדמות היא הייתה חוסכת מעצמה את הבושה אליה נקלעה בפרשת "השרוף".

למעשה, ה''שרוף'' הצליח לעבוד על פני התקשורת. והתקשורת התגלתה כלא מדויקת , לא התייחסה לעניין ברצינות לפני שפרסמה אותו וממש נפלה בפח של צינוביץ ומטרתו העיקרית שבא להראות על ידי התרמית הצליחה לנצח את התקשורת.

קליפ מוזיקלי

Taylor Swift - Out Of The Woods

כשמתייחסים לקליפים של סוויפט, אי אפשר שלא להגיע בציפיות גבוהות כי היא ללא ספק מלכת הקליפים הבלתי מעורערת.

במהלך הקליפ אפשר לראות את טיילור בורחת מזאבים במספר מקומות שונים עם מזג אוויר שונה, נלחמת בחולות טובעניים ובפסגות מושלגות.

בסופו של הקליפ היא באה ונוגעת בעצמה, הסצנה האחרונה מעבירה את המסר של הקליפ באופן מושלם שהוא זה שהיא ברחה מהזאבים שכנראה מסמלים את התקשורת והחברה שלא מפסיקה לדבר עלייה כדי למצוא את עצמה.

הקליפ מתאר באופן מושלם את מה שהשיר בעצם רוצה להעביר-
המשפט: "she lost him, but she found herself, and somehow that was everything" מתאר ומתקשר לעובדה שרוב מערכות היחסים של טיילור הנכזבות היו מתוקשרות, ואיך שהיא מתייחסת לכל אחד, ואיך שזה מתאר את הניצחון האישי שלה. השיר עצמו הוא עוצמתי, מדבר על מערכת יחסים שעברה, ולפי השמועות השיר מדבר על הזוגיות עם לא אחר מהזמר הארי סטיילס.


טיילור משקיעה את כל כולה למען הפרסום, ההצלחה והטוקבקים הטובים. בשיר החדש שהעלתה היא הגיעה לרמה שהיא מסכנת את עצמה ואת חבריה לסט הצילומים.
הסרטון מצולם במקומות שונים, שאפילו חברי הסט טענו שיש מקומות שכף רגל של אדם לא דרכה בהם. בשיא הקור, שלג וסכנה ממשית טיילור הייתה עם שמלת מיני כחולה, נאבקה בכל כוחה כדי לצלם את הקטעים לקליפ. היא נראית נחושה ובעלת מוטיבציה להוכיח משהו, להראות ולהוציא קליפ שיגרום לכולם להיות פעורי פה.
גם בסצנה שבה היא הייתה בשלולית בוץ גדולה, היא בחרה להישאר בה במשך שעות רבות כדי לצלם הכל באופן רצוף והיא עשתה זאת באמת כמו גדולה.
למעשה, לא רק בתנאי האקלים הקשים שצולמו בקליפ היא סיכנה את עצמה ואת ההפקה כולה אלא גם בפני איומים וסכנות מול כלבי זאב שפרצו בסט הצילומים, אש וסופות רעמים.

מגיע לה באמת הערכה וכבוד על הוצאת הקליפ, המאמץ וההשקעה. היא באמת באה להוכיח שהיא מסוגלת, חזקה ומצליחה לעבור כל מכשול- שאולי גם מתייחס לחיים הפרטיים שלה והזוגיות.