דברים טובים קורים בחוף השרון

מידעון סמסטר א' תשע"ו

הורים יקרים, שלום רב

סיימנו את המחצית הראשונה של שנת הלימודים תשע"ו.

בשנת הלימודים הקודמת עסקנו בגיבוש החזון הבית ספרי המופיע בכל כיתות הלימוד וביומן לתלמיד:

Big image

בשנה זו נפעל להטמעתו ויישומו בכמה תחומים:

- הסביבה הפיזית של בית הספר

- הקהילה

- עבודת הצוות

- הפדגוגיה

- היחיד


אתם מוזמנים לקרוא את המידעון ולצפות בחלק קטן מהפעילות הלימודית, החברתית והערכית שלנו למחצית זו. לעדכונים שוטפים עשו לנו לייק בפייסבוק.


בברכה,


אשל קליינהאוז,

מנהל בית החינוך המשותף חוף השרון

השיר של בית החינוך המשותף חוף השרון

אתם מוזמנים להפעיל את השיר ולהמשיך בקריאה.

HofHasharonSchool

HofHasharonSong by HofHasharonSchool

דבר יו"ר ועד הורים

מי היה מאמין שכבר הגיע מחצית שנת הלימודים תשע"ו!

ועד ההורים נפגש עד כה ל-4 ישיבות מליאה, בכל ישיבה הועלה נושא מרכזי לדיון והוצגו רעיונות. הוצגה התכנית החברתית, הוצג התפיסה החיכונית של פדגוגיה מתוקשבת, נפגשנו עם מנכ"ל הכפתור האדום ועוד.

בסיום הפגישה האחרונה אמרתי לצוות בית הספר- המשיכו כך!

אני חושבת שזה מסכם את העשייה המבורכת וההתקדמות של בית הספר בתחומי הפדגוגיה והפעילות החברתית קהילתית. בשם הועד אני רוצה לאחל לכולם שהמחצית השניה תהיה פוריה ומוצלחת ושמחזור תשע"ו יעמוד ברף הגבוה של הציונים שהביא מחזור תשע"ה.


רינת גל פרידלנדר - יו"ר ועד ההורים

מאגר הורים למען חינוך

מאגר ההורים הוקם מתוך ההבנה שאתם, ההורים, יכולים לתרום רבות לתלמידי ביה"ס בתחומי ההתמחות שלכם: עבודה, מחקר, תחביבים ועוד. עד כה נרשמו למאגר מעל 70 הורים. הרצאות ופעילויות שכבר הועברו בביה"ס עסקו בנושאים: חינוך, ביולוגיה ומינהל; יחד עם פעילויות העשרה נוספות שהועברו על ידכם. אנו מזמינים את מי שעדיין לא נרשם, להיכנס לקישור הזה ולמלא את הפרטים.

ועדת פרס החינוך

בית החינוך נבחר השנה כמועמד המנהל לחינוך התיישבותי לפרס החינוך הארצי של משרד החינוך. לועדה האזורית הוצגו בין השאר תכניות הלימוד החדשניות של בית הספר כמו ההומניסטיקה וההנדסייה, ההישגים הלימודיים הגבוהים של בית הספר, המערך המסייע, תכנית התקשוב, השותפות עם הורי בית הספר ועוד...

עברנו את השלב הראשון של ועדת הפרס המחוזית ובשבוע הבא תגיע ועדת הפרס הארצית לבחון את תפקודנו. עצם העלייה לשלב השני היא תעודת כבוד לבית החינוך, שמתחרה מול בתי הספר הטובים ביותר בארץ. החזיקו לנו אצבעות...

זכאות לבגרות

תלמידי המועצה האזורית חוף השרון, מסיימי שנת תשע"ד, הגיעו למקום השלישי בארץ באחוזי הזכאות לבגרות, עם 91.3% זכאות. ההישג הגיע לאחר עבודה קשה של המורים והמחנכים, פתיחת מסגרות לתמיכה והתעקשות על הצלחת כל תלמיד. עשינו זאת למרות שלא הנשרנו תלמידים שסיכוייהם להצליח בבגרות היו נמוכים ומבלי לוותר על החינוך החברתי-ערכי שמהווה חלק חשוב במרקם בית הספר. מהנתונים שלנו נראה כי אחוז הזכאות למחזור שסיים בקיץ תשע"ה יהיה דומים.

מועצת תלמידים ופעילותה

בחודש אוקטובר התקיימו בחירות דמוקרטיות למועצת תלמידים. נבחרו שני תלמידים בכל כיתה למועצה השכבתית, ומכל מועצה שכבתית נבחרו שני תלמידים למועצה הבית-ספרית. מאז, המועצה עובדת במרץ במסגרת כיתתית ובמסגרת שכבתית. המפעלים העיקריים של המועצה עד כה:

• דיאלוג עם הנהלת בי"ס לגבי תלבושת אחידה

• קיום של הייד פארק פעם בשבועיים (הרחבה בהמשך)

• הקמת סיירת שתילחם בבריונות ברשת. הסיירת תתחיל לעבוד החל מפברואר

• רכישת מיקרוגלים והצבתם בכל שכבה, לרווחת התלמידים

• קיום הפסקות פעילות

הייד פארק - במת דיון פתוחה

אחד מהמפעלים המעניינים ביותר של מועצת התלמידים הוא קיומו של "הייד פארק" ברחבת בניין י"ב פעמיים בחודש. ההייד פארק הוא במה פתוחה בנושאים משתנים, בה מדברים תלמידים ומורים על נושאים שונים, חשובים ובוערים. אחד מהנושאים היה דיבייט על בנושא תלבושת אחידה וקוד לבוש, שהפך לדיאלוג של מועצת תלמידים עם ההנהלה והוביל לשינוי קוד הלבוש בבית החינוך. התעדכנו בעמוד ההייד פארק של מועצת תלמידים באתר ביה"ס.

מסלולים חדשים בחטיבת הביניים:

בשנת הלימודים הנוכחית נפתחו שלושה מסלולי לימוד חדשים ומעניינים בחטיבת הביניים:

הנדסייה

מסלול הנדסייה הוא תולדה של תנועת ה-Makers המתפתחת בשנים האחרונות ברחבי העולם. ההנדסייה היא סדנת מלאכה טכנולוגית, חינוכית, רב תחומית שבונים בה דברים. בהנדסייה יש כלים וחומרים המאפשרים בנייה של פרויקטים בטכנולוגיות מגוונות, מקשרים ומסמרים דרך אלקטרוניקה ורובוטיקה ועד לתכנות מחשבים ומדפסות תלת-ממד. בהנדסייה התלמידים לומדים דרך עשייה, מחקר, עבודת צוות, התמודדות עם בעיות אמיתיות והיעזרות במומחים מעולם הטכנולוגיה והפיתוח. מבין הפרויקטים: מכונות שרבוט, בזוקות אוויר, מכוניות מעץ וטילי לחץ מים. ובהזדמנות זו אנו מעוניינים להודות למנטורים שמשקיעים מזמנם בהתנדבות ומלווים את התלמידים בכיתה ואחה"צ. אנו מזמינים גם אתכם ואתכן להצטרף למשפחת המנטורים והמנטוריות שיתמכו בתלמידים באמצעות מיילים ו/או בסדנה בזמן השיעורים. מי שמעוניין/ת מוזמן/ת לשלוח מייל ליובל שגב.

מגדר

בשכבת ט' נפתח השנה לראשונה מסלול מגדר, ביוזמתה ובהנחייתה של יערה רוזנבליט, מורה להומניסטיקה, ספרות ותרבות ישראל בבית הספר. המסלול מורכב מתלמידות ומתלמידים מהשכבה, אשר דנות בסוגיות הקשורות למעמד האישה, מאבקים פמיניסטיים, אידיאל היופי הנשי והגברי, מצעד השרמוטות ומצעד הגאווה, מרכיבי הזהות המגדרית-מינית, פמיניזם שחור ומזרחי ועוד.

בריאות מקיימת

מסלול בריאות מקיימת מזמין את התלמידים ללמוד והלתנסות בהשפעות התזונה והצרכנות על בריאותם ועל הסביבה בה הם חיים, ולרכוש כלים התנהגותיים שיסייעו להם להטמיע הרגלים נכונים ולהתמיד בהם לאורך שנים. תהליך השינוי האישי מלווה בתחושת סיפוק והעצמה מהשלמת פרויקטים מעשיים ותרוצה לקהילה המקומית - בתחומי הבריאות, האנרגיה, הקיימות והצרכנות - ויאפשר הצטרפות פעילה למגמה כלל עולמית, המתמקדת דווקא בסביבה הקרובה אלינו ביותר. המסלול מועבר בהנחיית יאיר גת.

עבודות גמר

כחמישה עשר תלמידים משכבת י"א נמצאים בעיצומו של למסע מרתק בו יכתבו עבודת גמר חקרנית ומעמיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד. עבודת הגמר מהווה פרמטר בתעודת הבגרות של התלמידים, לצד או בנוסף לכל מקצועות הלימוד הרגילים. נושאי החקר נבחרו על ידי התלמידים, ביניהם: מעמד הנשים במדינות מוסלמיות, סרטוני שנות ה-70 כמשקפים את היחס לבני עדות המזרח, מערכת הלימפה אצל דגי זברה, השפעת הריצה על מצב הרוח ועוד. את התלמידים מנחים מורים מביה"ס ומרצים חיצוניים מהאקדמיה, ואת הפרויקט מרכזת אתי סתיו, מורה להומניסטיקה בביה"ס.

מקום למצטיינים

אנו עושים מאמצים רבים להציע לתלמידינו המצטיינים מסגרות המתאימות ליכולות הגבוהות שלהם. השנה הצענו לתלמידים משכבת י' להצטרף לשני פרוייקטים מלהיבים: "אקדמיה בתיכון" בה לומדים כעשרה תלמידים במסגרת האוניברסיטה הפתוחה במגוון קורסים שמהווים גם תחליף לבחינת בגרות בהיקף של 5 יחידות; ו"כימיה ברשת" כיתה וירטואלית כלל-ארצית של תלמידים מצטיינים אשר לומדים כימיה בשיעורים מקוונים המאורגנים על-ידי מכון ויצמן. בקבוצה זו חמישה תלמידים. תלמידינו משתתפים גם במסגרות אחרות למצטיינים, כמו פרוייקט "מהנדסות העתיד" אליו התקבלה התלמידה יובל גנות לאחר מיונים רבים. התלמידים מלווים על ידי בית הספר ואנו נערכים לתמוך בהם בדרך המאתגרת שבה בחרו.


למידע נוסף: אקדמיה בתיכון, כימיה ברשת, מהנדסות העתיד.

"אם הייתי..." - תערוכה בהומניסטיקה

לאור ההצלחה של השנה שעברה, לימודי הומניסטיקה עלו כיתה! השנה לימודי הומניסטיקה מתקיימים גם בשכבת ז' וגם בשכבת ח'. במסגרת תוכנית הלימודים בכיתה ז' לומדים התלמידים לעומק את שירה של זלדה "לכל איש יש שם" ומנתחים את מרכיבי זהותם לפי השיר. לאחר מכן, החלטנו לבצע תרגיל נוסף, מופשט יותר ויצירתי יותר. כל כיתה קיבלה חלק אחר מתוך בית ותלמידי הכיתה נדרשו לחשוב על עצמם דרך השאלות הבאות:

ז'1 - אם הייתי צעצוע, איזה צעצוע הייתי?

ז'2 - אם הייתי שלט לדלת, איך הייתי נראה?

ז'3 - אם הייתי חלון, איזה נוף היה נשקף ממני?

ז'4 - אם הייתי ארון בגדים, מה היה בתוכי?

ז'5 - אם הייתי דלת, מה היה נחשף בצד השני?

ז'6 - אם היית מנת אוכל, האם היית הקינוח או המנה העיקרית?

ז'7 - אם הייתי מיטה, האם הייתי מיטה רכה או קשה?

20 שנים לרצח יצחק רבין ז"ל

תלמידי מגמת אומנות הקימו את חדר הזיכרון, לרגל יום השנה העשרים לרצח רבין. מטרת החדר ללמוד על פועלו של רבין ועל האחריות שלנו בשמירה על חופש הביטוי והדמוקרטיה במדינת ישראל. תלמידי שכבות ז'-י' עברו בחדר, בהנחייתם של תלמידים משכבת י'. החדר כלל, בין היתר, תערוכת תמונות המקושרות לברקודים. בעת סריקת התמונה עם המכשיר הסלולרי, נחשפו התלמידים למידע נוסף הקשור לרבין ולפועלו. תודה לאנה יקשטדט, הרכזת החברתית שתכננה וניהלה את האירוע (כמו גם אירועים חברתיים רבים נוספים), ולגילי רוש, מורה לאמנות, שהנחתה ועזרה בהקמת התערוכה.

יום זכויות האדם

בחודש דצמבר קיימנו בביה"ס יום מיוחד שהוקדש ליום זכויות האדם. התקיימו סדנאות שונות בנושא: סחר בנשים, זכויות נשים כזכויות אדם, זכויות להטב"ים (לסביות, הומואים, ביסקסואלים/ות וטרנסג'נדרים/ות), זכויות המתיישבים שנותקו מישוביהם בעזה, זכויות הפליטים בישראל, זכויות המיעוט הערבי בישראל, זכויות נוער עולה רוסי, זכויות האוכלוסייה האתיופית ומחאת האתיופים, זכויות נוער בהליך הפלילי, זכויות נוער עובד. בנוסף, התקיים פאנל מיוחד של אקטיביסטים חברתיים.

כנס "דמיינו עולם ב-2030"

היום (21 בינואר, יום חלוקת תעודות המחצית) התקיים הכנס השלישי של "דמיינו לכם עתיד". בכנס השנה התארח שי אגסי, יזם הייטק, ודיבר עם התלמידים על חמשת האלמנטים שישפיעו על חייהם במאה ה-21: ביטים, אטומים, גנים, רוח/נשמה/אמונה וחוקים. אגסי הציג כיצד כל הבעיות של האנושות בעתיד ייפלו לתוך אחת או יותר מהקטגוריות האלה: מה יקרה ביום שבו האדם ישתלב עם המכונה - מוח שפועל במקביל למחשב שמושתל בראש? מה יקרה ביום שבו המכוניות יינהגו את עצמך - האם בני אדם ימשיכו ללמוד נהיגה? מה נעשה ביום שבו ייגמר הנפט בעולם והאם ניתן למנוע זאת? ועוד שאלות וסוגיות טכנולוגיות שמובילות לדיון חברתי-ערכי-אתי מורכב.

פרויקט "אפשרת אחרת" בשיתוף תיכון למדעים בקלאנסווה

פרויקט "אפשר אחרת" מתקיים בבית ספרנו זו השנה הרביעית ברציפות. בשנתיים האחרונות קיים שיתוף פעולה הדוק עם התיכון למדעים בקלאנסווה. במסגרת הפרויקט תלמידי כיתה י'6 והמחנכת, רוני גרינברג, עוברים סדנאות ומפגשים עם כיתה מקבילה מקלאנסווה. המפגש הראשון, מפתיע ומרגש, כבר מאחורינו; ולפנינו עוד שורה ארוכה של מפגשים אליהם התלמידים כבר לא יכולים לחכות. כבכול שנה, התקיים מפגש מורים ועתיד להתקיים מפגש הורים.

צרו קשר

אנחנו זמינים במגוון דרכים, ומזמינים אתכם ליצור קשר ולהגיד את מה שיש לכם להגיד.