מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

14-20.1.2018

Big image

לקהילת הרב תחומי עמק חרוד שלום רב

לאחר סוף השבוע החורפי שעבר עלינו, כמה שורות מתוך "שיר אחרי הגשם" מאת יורם טהרלב.


עכשיו הכל שקוף עכשיו אחרי הגשם
האדמה תחוחה וניחוחה עמוק
אפשר פתאום לראות את שני צידי הגשר
מה שהיה רחוק אינו כל כך רחוק.

הרוח אדירה עזה ומטלטלת
אני שוב מחפש על מי להישען
עוד מנסה לנעוץ את שרשי בסלע
אני רואה איך הוא עומד ומתבונן.

השבוע נדרשנו שוב למושג "למידה משמעותית" סביב מבחן הבגרות הפנימית בהיסטוריה במסגרת תוכנית סחל"ב. המושג "למידה משמעותית" מוגדר ע"י משרד החינוך ללמידה בה מתרחש תהליך אישי של הבניית

ידע שבמהלכו הלומד מעורר שאלות, מאתר מידע רלוונטי, ויוצר מידע בהקשר, מתוך יחסי גומלין עם הסביבה.
למידה משמעותית מושתתת על שלושה עקרונות מרכזיים: ערך ללומד ולחברה, מעורבות הלומד והמלמד, רלוונטיות ללומד.

מהי המשמעות בלמידה משמעותית? היכן פוגש אותנו בביה"ס תהליך של למידה משמעותית? האם יש למידה שאינה משמעותית?

בקריאת המידעון השבוע, נפרסת שוב היריעה של הפעילויות הרבות שמתקיימות בביה"ס. בכל אחת מהן בוודאי יש מן הלימוד המשמעותי. המטרה להגדיל את מעגל המשמעות בכל פעילות ע"י יצירת ערך, רלוונטיות ומעורבות של הלומדים והמלמדים.


שבוע טוב לכולם.
לילך.

מפגשי שכנים עם ביה"ס אחווה נעאורה

השבוע ארחנו את בית הספר השכן " אחווה" מנאעורה במסגרת פעילות שנתית של כיתות ט' לקיום משותף.
הפעילות היא מסורת של חינוך לשותפות, חיים יחד, שמתקיימת בבית ספרנו מזה שנים.
בפעילות התלמידים התחלקו לקבוצות מעורבות ועבדו יחד בתחנות שונות. בתחנה אחת הכינו כתובת גרפיטי משותפת בהנחיית לBenzi Brofman. בתחנה אחרת ראשי הקבוצות המקסימים, הובילו, הנחו חידון קהוט בערבית ובעברית שחייב שילוב מוחות משני בתי הספר בכדי לפתור אותו. עוד תחנה הייתה של אנשי קבוצת "תופעת טבע" שנציגים מטעמה- מחמד טאטור, מאיר לאופר ואלי בן חיון - סיפרו על אנשים טובים באמצע הדרך שמתנדבים למען חילוץ, איתור נעדרים ושמירה על הטבע כתף אל כתף ללא הבדל גזע, דת ומין.
בתחנות נוספות והכינו מסגרות, כתבו וציירו ברוח הסובלנות והיחד. ובהתלהבות ובשמחה זכינו גם ללמוד את ריקוד הדבקה. למחרת המשכנו לארוח הגומלין בנאעורה.

הפעילות כולה הוגדרה כמהנה חשובה, ומוצלחת מאוד!
תודה גדולה למחנכי שנתון ט' ולאושרת אדרי הרכזת החברתית שניצחה על הפעילות כולה.

לצפייה בתמונות לחצו כאן

Big image

בית ספר ירוק

השבוע קיבל ביה"ס את ההסמכה הרישמית כבית ספר ירוק מטעם המשרד להגנת הסביבה.
תודה גדולה לטלי גדיש ואינה שוורץ שמובילות את פעילות המועצה הירוקה בביה"ס. תודה גם לזאב שמחי מנהל היחידה סביבתית במועצה, לרועי שמחה מהמשרד להגנת הסביבה ולגונן רזנן מקבוצת חלום חדש על הליווי וההדרכה לאורך הדרך.

ועכשיו לקראת היעד הבא - ירוק מתמיד!

Big image

ערב פתיחת תוכנית קדם עתידים

תוכנית קדם עתידים היא תוכנית שמטרתה קידום תלמידים מצטיינים לקראת השכלה גבוהה בדגש על הנדסה, טכנולוגיה ומדעים מדויקים. במסגרת התוכנית התלמידים המאותרים עוברים חיזוק לימודי והעשרה מדעית טכנולוגית, העצמה אישית, חשיפה לאקדמיה ולשירות משמעותי בצה"ל וימי שיא במגוון נושאים.
השבוע קיימנו ערב חשיפה ופתיחת התוכנית להורי תלמידים מאותרים בשנתון ט'.
בפתח המפגש שמענו סקירה מסא"ל אורן בר, מפקד עתידים היוצא ותושב מולדת, על האפשרויות שהתוכנית פותחת בפני התלמידים בצבא ולאחריו.
בהמשך נפרסה התוכנית המוצעת ע"י הללי חן רכזת קדם עתידים באזור הצפון, מאור.....שלמד במסגרת זו והיום משמש בתפקיד .....סיפר על דרכו האישית בתוכנית.
בסיכום הוצגו תכני הלימוד השנה. רכז התוכנית בביה"ס הוא איציק סיבוני.

Big image

בגרות בהיסטוריה סחל"ב (סקרנות חקירה למידה בהנאה)

בשנתיים האחרונות צוות ההיסטוריה מלמד בחטיבה העליונה בתוכנית הנקראת סחל"ב. במסגרת התוכנית צוות ביה"ס כתב תוכנית הוראה, קיבל עליה אישור ופועל לפייה. ציון הבגרות הסופי של התלמידים נקבע ע"י פעילויות/מטלות שונות שחלקן מתבצע בהערכה הבית ספרית (החלק הגדול) וחלקן בהערכה החיצונית (החלק הקטן).

השבוע חווינו לראשונה בגרות פנימית בביה"ס.

המשימה דרשה עבודה רבה של צוות ההיסטוריה בתהליך אל המבחן ובהכנת מבנה המבחן עצמו.
כל מי שראה את התוצאה ראה שהיא מדברת בעד עצמה. התלמידים פעלו ונעו בשלושה מוקדים. מוקד אחד בבית שפרוני בו צפו והתייחסו לתערוכת תמונות. מוקד שני בחדרי המחשבים בו צפו בסרט והתייחסו אליו ומוקד שלישי בכיתות הלימוד. יחודו העיקרי של המבחן היה שאינו מבוסס על זיכרון ושינון של החומר אלא הבנה והעמקה תוך שימוש במקורות מידע מגוונים והבעת דיעה.

מתוך הודעה שהגיעה מאחד מההורים בעקבות המבחן היום:
"הי שמעתי מ...שהייתה לו חוויה לימודית נהדרת בהיסטוריה היום.
סיפר שהיה מעניין וחוויתי, מלמד ומעשיר. אמר שבית הספר התאמץ להפוך את ההיסטוריה ללימוד טוב ולא מתיש.
רציתי לשבח אותך ואת המורים על ההשקעה והחשיבה היצירתית....."

תודה גדולה לצוות ההיסטוריה צוות שנתון י"א וכל מי שהיה שותף להצלחת האירוע.
Big image

שנתון י"א ביד ושם

ביום שלישי 16.1.2018 למחרת מבחן הבגרות הפנימית של הסחל"ב בנושא טוטליטריות ושואה, יצאו בני מחזור יא' לירושלים לביקור במוסד "יד ושם". תלמידי הכיתות. מחנכים ומורי היסטוריה.

השנה הנושא המנחה היה: דילמות ערכיות עם דגש על דמותם של הרוצחים.

התלמידים סיירו בליווי הדרכה מקומית באתרי יד לילד, שדרות חסידי אומות העולם, ומוזיאון השואה. הם לקחו חלק בסדנה ובסוף היום נכחו בהרצאה מפיו של ניצול שואה.

התלמידים התעניינו בתצוגות השונות במוזיאון מתוך סקרנות אינטלקטואלית .הם זכו לשבחים על השאלות ששאלו ועל הידע שהפגינו בזכות לימודי הנושא במסגרת בית הספר.

Big image

מגמת היסטוריה שנתון י'

כחלק מהעמקת הקשרים בין ביה"ס לקהילה ולימוד האזור, אנו שותפים בפרויקט עם רשות ניקוז ירדן דרומי בשחזור טיפוח ולימוד של אתר מחצבת השיש בחפציבה. במסגרת זו תלמידי מגמת הסטוריה משנתון י' נפגשו במחצבה עם רן חדותי (גיל 80), האדם שעשה את שחזור מחצבת השיש.

במפגש שמעו התלמידים על המפגש של חדוותי עם המהנדס שהפעיל את מחצבת השיש, זאב פל (נפטר אשתקד בגיל 101). בנוסף שמעו התלמידים מגיורא סלוס זכרונות מחפציבה בימים הרחוקים ההם.
בהמשך הפעילות בפרויקט התלמידים יעסקו בשחזור קטע של שביל מסותת, בשיטות בניה של ראשית ההתישבות.

Big image

הרצאה של יאיר קויפמן - שנתונים ט' ו י י"א

כחלק מתכנית הייעוצית של שנתונים ט' ו י י"א שמעו השנתונים הרצאה של יאיר קויפמן.


שנתון ט'- הרצאה בנושא אלכוהול ואלימות בקרב בני נוער, התלמידים קיבלו מידע על הנושא והודגשו מסרים הנוגעים לאחריות חברתית וגבולות אישיים. ההרצאה לוותה בסרטונים ובהשתתפות פעילה של התלמידים בשיח על הנושא.


שנתון י"א צפו בסרטו של יאיר, "אבודים לרגע" ולאחריו התקיים מפגש עימו. במהלך המפגש, יאיר חשף את סיפורו האישי המרתק, את הדיכאונות, התקפי החרדה, הפסיכוזה, האשפוז הכפוי והנזקים הבלתי הפיכים שנגרמו לו כתוצאה מההתנסות בסמים "קלים". המרצה שילב גם את סיפוריהם של נפגעים נוספים, קיים דיון בשיתוף הקהל, ענה לשאלות ומנה את הסכנות הנפשיות המיידיות וההרסניות שקיימות בעולם הסמים.
--

טיול מגמת היסטוריה שנתון י"ב לאחוזת בית ונווה צדק

Big image

התרמה לאלוט וסכרת נעורים

שנתון ח' אירח השבוע הורים לילדים על הרצף האוטיסטי וגם תלמידים בעלי סכרת-נעורים כהכנה ליום ההתרמה הארצי שיערך בשבוע הקרוב. המפגשים היו מרגשים מאד. בכך אנו מצטרפים למסורת מבורכת של בית-הספר,של הרתמות תלמידי שנתון ח' לסייע לאלו"ט ולאגודת סכרת-נעורים.


ביום שלישי הקרוב 23/1/18 בשעות אחה"צ והערב יעברו התלמידים ויתרימו ביישובים. נרתם יחד לעשות את הטוב ונצליח יחד -

'המדליק נר מנר - נרו מאיר וחברו אינו חסר'Big image

תחרות אופנים

בתאריך 11.1 נערכה תחרות אופניים למועדון הבית ספרי של ז׳-ט

התחרות התקיימה באתר סקי בגלבוע (תחרות מקומית), המסלולים היו מאתגרים ומוכרים לתלמידים שלנו שלא אכזבו. כל הרוכבים היו מצוינים וההישגים מעולים: תלמידות ז-ח אלה קליימן מקה במקום הראשון . בנים ז-ח אוריה שלף כץ מקום ראשון. בנים ט׳ במקום השני אורי אורן ובמקום הראשון תומר ליבני. כל הכבוד לכולם.

לחצו כאן לצפייה בתמונות.

Big image

ט4 אלופי טרוניר כדורעף שנתון ט

Big image

מפגש תודה לאוהדי קבוצות הכדורסל

Big image
Big image