מלחמת העולם הראשונה

השינויים במפת אירופה לאחר המלחמה

מבוא

מלחמת העולם הראשונה, נועדה להיות מלחמת תנועה מהירה וקצרה, הפכה מהר מאד למלחמה נייחת שנמשכה בסופו של דבר למעלה מ-ארבע שנים. רצח יורש העצר האוסטרי-הונגרי על ידי לאומן סרבי, כאמור, עילה לפרוץ המלחמה.
עוד שנים רבות קודם לכן שררה מתיחות בין מדינות אירופה, המדינות חשדו זו בזו, הן התחמשו וחיפשו בעלות ברית למקרה של התקפה. כך נחלקה אירופה כולה לשני מחנות עוינים-
מדינות המרכז: גרמניה, אוסטרו-הונגריה, האימפריה העות'מאנית ובולגריה.
ומולן מדינות ההסכמה: רוסיה, בריטניה וצרפת.
(במהלך המלחמה הצטרפו עוד מדינות לכל אחד מן הצדדים. ניתן לראות במפה).
Big image

לחימות מתוך מלחמת העולם הראשונה:

ארצות הברית מצטרפת למלחמה:

ב-1917 מתחרשת מלחמת צוללות פרועה, בה גרמניה תוקפת אניות אשר מתקרבות לאיים הבריטים וזאת על מנו להביא למצור ימי אשר יפגע בכלכלת בריטניה. בשנת 1915 טובעה אניית נוסעים בריטים "לוזיטניה", כל הספינה היו 118 אמריקאים וכולם מתו ודעת הקהל האמריקאית סערה. הנשיא הזהיר את גרמניה מחזרה על מקרה כזה.
אבל ב-1917 בעקבות מלחמת הצוללות נפגע הסחר הימי של ארצות הברית. בנוסף לכך, קיוו בארה''ב כי המפכה ברוסיה תביא ליצירת משטר דמוקרטי ולכן רצו לעזור בעקיפין לרוסיה.
וודרו וילסון הנשיא הכריז כי ארה''ב נלחמת למען העולם החופשי, למען הפיכתו למקום בטוח ודמוקרטי.
לפיכך, בשנת 1917 הצטרפה ארה''ב למדינות ההסכמה.

גרמניה מבקשת הפסקת אש:

כניסתה של ארצות הברית למלחמה סייעה להכריע את המלחמה. בעזרת כוחות רעננים וציוד חדיש ורב הצליחו מדינות ההסכמה לתקוף ולהכריע את כוחות גרמניה בחזית המערבית. גרמניה נחלה תבוסות גם בחזית המזרחית, והתמוטטותו של הצבא הגרמני הייתה קרובה. הפיקוד העליון הגרמני פנה אל וילסון, נשיא ארה''ב, והציע שביתת נשק והסגת הכוחות הגרמניים מאדמת צרפת. ארצות הברית התנתה את סיום המלחמה בסילוק הקיסר הגרמני ובהקמת ממשלה דמוקרטית.
ב-9 בנובמבר 1918 פרצה מהפכה בגרמניה, והקיסר וילהלם השני נמלט להולנד, מדינה שהייתה ניטרלית במלחמה. כעבור יומיים נחתמה הפסקת אש, ומלחמת העולם הראשונה תמה.
Big image