STANSW Young Scientist Awards 2018

Working Technologically Winners

2018 Winners announced for the Working Technologically category

The 2018 winners of the Working Technologically category of the Young Scientist Awards competition were announced at a special ceremony at the PTC (Professional Teachers Council) offices in Auburn on Saturday 1st September, 2018.


The ceremony followed a special science fair where student entrants had the opportunity to present their projects to an audience of judges, parents and teachers.


Special guests at the ceremony were Lachlan Bolton, 2017 Young Scientist Awards winner and ISEF 2018 finalist and Oliver Nicholls, 2017 Young Scientist Awards winner and ISEF 2018 Gordon E. Moore Prize winner.


Congratulations to all entrants and winners! Your innovation and ingenuity is truly inspiring.

K-2 Winners

Equal 1st


Tiffany Kouhis, Presbyterian Ladies College (PLC) Sydney

The Tiffy Zoom Clothes Line


Danielle Hanna, Sans Souci Public School

Baby-Safe Bookshelf


Hannah Chalmers, Presbyterian Ladies College (PLC) Sydney

Green Elephant - Reusable Shopping Bag Reminder App




Highly Commended


Jaiveer Vanmali, Glenhaven Public School

Saltwater Electricity

3-4 Winners

Equal 1st


Jasmine Civardi and Anikan Nguyen, St. Ambrose Catholic Primary School

Bee Box 1.0


Yannis Ho, Carlingford Public School

Natural Fog Destroyer


Harry Vohra, Newington College Wyvern House

Self Driving Transport

5-6 Winners

Equal 1st


Sienna-Marie Maroun, St. Ambrose Catholic Primary School

Senior Card


Anthony Gregoire, Newington College Wyvern House

The Aqua Elevator


James Stevens, Lachie Pettly, Oliver Hawkins, Know Preparatory Grammar School

Easy Sleep



Highly Commended


Chloe Sargiss and Chantel Sargiss, Presbyterian Ladies College (PLC) Sydney

Dynamic Paw


Jasmine Tran, St. Felix Catholic College

My Styling Closet

7-8 Winners

1st Place

Aniketh Chennapragada, Baulkam Hills High School

WAVI - Walking Assistant for the Visually Impaired


2nd Place

Gregory Burns, Redeemer Baptist School

Window Mate


3rd Place

Emma Gregory, Broughton Anglican College

Rotatable Solar Panels



Highly Commended


Josh Hayes, Edmund Rice College

Portable Solar Hot Water System

9-10 Winners

1st Place

Scarlet Gray, SCEGGS Darlinghurst

The Car Sensing Safety Light


2nd Place

Josafina Paddison and Olga Medvedieva, Queenwood Senior School

Specimens and UV


3rd Place

Olivia Arvanitis, Meriden School

Ammonia Monitoring System for Water Quality



Highly Commended


Anthony Guirguis and Gleb Kozlov, Redeemer Baptist School

Autonomous Fly


Grace Blomfield and Joanna Kontogiorgis, Meriden School

Designing and Developing More Protective Kneepads for Dancing


Rejisa Becirovic and Ayesha Dean, Amity College

TapID

11-12 Winners

1st Place

Callum Predavec, Mosman High School

Planetary Transfer Calculator


2nd Place

Lucy Lake, Barker College

BioMimicry Inspired Racing Oar


3rd Place

James Casey-Brown, Barker College

Surf Safe



Highly Commended


Ethan Yin, Northholm Grammar School

Hiker RFID Checkpoint System


Macinley Butson, The Illawarra Grammar School

The SMART SYSTEM


Christian Borskjaer, Barker College

Greywater Recycling System


Majella Campbell, Barker College

YAC Systems, assisted communication


Anthea Kwan, Barker College

Biophilic open space building extension


Jacob Veleski, Lucas Heights Community School

House of Sustainability


Jacob Whicker, Northholm Grammar School

Light and Door Accessor